Pokud se řekne trenér, vybaví se mi nejčastěji ukázka ze seriálu Okresní Přebor, ve kterém Ivan Trojan vede v tělocvičně první trénink s týmem a rozdává direktivní rozkazy. Trenér, případně kouč, je dnes velmi často používaný pojem a určitě se k rozdílu mezi nimi ještě v jiném článku vrátím.
Trenérem ve firmě byste se měli stát vy sami. Pokud tedy oficiálně pracujete jako majitel, ředitel, manažer, team leader či supervisor nebo třeba mistr ve výrobě. Proč?
Výkonní lidé potřebují pravidelný trénink. Nemám tím na mysli nařizování, direkci a kontrolu, mluvím o skutečném vedení lidí, jejich denní motivaci. K tomu často stačí málo – pozdrav s úsměvem, krátký rozhovor se zájmem o jejich osobu, poptání se, jak se jim povedlo vyřešit to, co včera řešili, a co je čeká dneska.
Firmy s nejvyšším výkonem a kvalitními lidmi pracují tak, že manažer je nejen vedoucím odpovídajícím za výsledky, ale i tím, kdo své lidi průběžně trénuje, mentoruje, rozvíjí jejich dovednosti, skrze něž zvyšuje jejich výkon a často se pak stává i jejich koučem.
Příkladem takového modelu je i firma, v níž jsem sám obchodně a manažersky vyrostl. Můj šéf věnoval více jak půlku svého času v každém měsíci tréninku svých obchodníků – přímo při jejich práci. Byl mým trenérem, mentorem, učil mne novým věcem a vytvářel mi správné návyky. Později, když už jsem byl „hotový“ obchoďák, už mě spíše jen koučoval a naše forma spolupráce byla úplně jinde než na začátku mé práce obchodního zástupce.
Je velký rozdíl, když jako manažer chodíte se svými obchodníky na schůzky, vidíte je při práci, a tím, když jejich práci a výkon hodnotíte jen přes čísla a tabulky v prosklené kanceláři u počítače! Změníte výkon svého obchodníka tím, že mu budete v kanceláři ukazovat excelové tabulku či každý týden na poradě vytýkat neplnění plánu? Dosáhnete tak zlepšení jeho výkonu? Ne! Bude to pořád stejné.
"Tak co s tím?" říkáte si. Je vůbec možné spojit práci manažera s trénováním podřízených? Ne, že to není možné, to je přímo nutné! Kdo jiný by měl trénovat lidi než jejich přímý nadřízený?
Někteří manažeři mi namítají, že na to nemají čas a nezvládnou to. A na co jiného by měli mít nejvíce času, když ne na správné vedení lidí? Co je podstatou jejich práce? Administrativa, reporty, nebo práce na tom, abyste měli ta správná čísla přes dobrý trénink svých kvalitních lidí?
Samozřejmě si můžete najmout trenéra zvenku. Ano – na začátek to je správná cesta! Najděte si trenéra, který naučí vás jako manažery stát se skutečnými trenéry. Co vám to přinese? Brzy se zlepší výkonnost většiny lidí a celá firma bude stabilizovanější svým dlouhodobým výkonem.
Skvělou zprávou je, že dobrým trenérem se může stát skoro každý manažer. Jen je potřeba opravdu chtít. Manažeři – „tabulkáři“ nejsou těmi nejúspěšnějšími ve vedení lidí. Naopak ti, kteří se svými lidi pravidelně pracují a cíleně zvyšují jejich výkon, to jsou ti manažeři, za nimiž dlouhodobě jdou lidé v týmu. To jsou přesně ti manažeři, kteří jako trenéři či dokonce později jako koučové umějí své lidi správně motivovat. Dosažené výsledky za to rozhodně vypovídají a stojí!
Koučink v praxi... Naprosto excelentní!