03.02.2020 5 minut čtení

Udržitelnost není sprosté slovo aneb 5 tipů pro ekologicky šetrné podnikání

Společenské konvence se pomalu mění a s nimi i podnikání. Dnes již nemusíte vybírat mezi prosperitou a šetrností k životnímu prostředí, právě naopak. Můžete být „green“ a ještě na tom vydělat. Jak? Snad vám pomůže těchto 5 tipů.

Nemusím zde dlouze rozvádět, že klimatická změna je pravděpodobně největší výzvou, s jakou jsme se dosud jako lidstvo museli vyrovnat. Naše planeta se dusí pod náporem miliard lidí a my musíme zapojit všechny schopnosti a dostupné prostředky, abychom předešli absolutní zkáze. Naštěstí si stále více firem a organizací uvědomuje, že nejdůležitější inovací v moderním byznysovém prostředí je inovace udržitelnosti.

Ekologicky udržitelné postupy ale nejsou prospěšné jen pro blaho planety, zároveň mohou skvěle pozvednout reputaci vaší značky a ušetřit vám nemalé peníze. Zde je několik tipů, jak se připojit do proudu ekologické revoluce a navést váš podnik správným směrem.

Věřte ve svou značku 

Možná to zní logicky, ale pokud nebudete opravdu věřit ve vlastní značku a v důležitost jejího závazku vůči ekologii, nemůžete očekávat, že vám budou důvěřovat zákazníci. Je jednoduché tvrdit, že vám na ekologii záleží, ale hovoří za váš činy, ne slova. 

Připravte si detailní plán možných změn směrem k udržitelnosti a držte se jich. Snažte se být nekonvenční a hledat nové způsoby ekologicky prospěšného podnikání

Jakmile si zákazníci všimnou vaší houževnatosti a zanícení, odmění se vám loajalitou. Budou schopni cíle vaší značky identifikovat a ztotožnit se s její filozofií. Je důležité si uvědomit, že ekologická udržitelnost není sezónní trend, ale závazek navždy.

Renovujte, Recyklujte – pravidlo „3R“

Jak lze pravidlo „3R“ využít v rámci svého time managementu, už víme. V rámci vašeho podnikání by mělo být prioritou. Recyklace je dnes již naprostým základem pro každou moderní společnost, až s kreativitou renovace a redukce vlastních zdrojů můžete předvést svoji jedinečnost

 

Recyklace papíru a inkoustových tonerů je jedna věc, ale proč nezajít dál? Můžete si třeba vybavit kancelář ve stylu vintage nebo nábytkem z druhé ruky. Zaměřte se na plýtvání – používají vaši zaměstnanci znovupoužitelné lahve na vodu? Zvažte ve vaší firmě zákaz používání jednorázových plastů. Vyměňte zářivky za LED svítidla.

Důležité je zaměřit se i na množství odpadu při spedici, způsob reklamy, náboru zaměstnanců. Kouzlo tkví v detailech, jakým způsobem vaše značka propaguje ekologii, jaké materiály používáte ve výrobě? S každou položkou jste o kousek blíže k téměř nulové produkci odpadu.

Podpořte „home office“

Dojíždění do práce je jednou z věcí, která ekologii nijak nepřidá. Zaměstnanci často dojíždějí vozem, kanceláře potřebují klimatizaci, vytápění. Jedním ze způsobů, jak snížit uhlíkovou stopu, je umožnit vaším zaměstnancům pracovat z domu.

Dnes máme díky technologiím jedinečnou možnost neomezené komunikace, využití online úložišť, videokonferencí. Stále více společností tak upouští od běžného modelu kanceláří a k tomuto trendu se můžete připojit i vy. Koneckonců, jsou to vaše finanční prostředky, které ušetříte.

Staňte se ověřenou „B Corp“ značkou

Certified B Corporation“ je nezisková organizace, která ověřuje a garantuje ekologickou šetrnost společností z celého světa. Čítá bezmála 3 tisíc značek z 64 zemí. Budete tak mít po svém boku partnera, který vyhodnocuje a oceňuje vaši tvrdou práci. Taková spolupráce vám zásadně zvedne společenský status a přidá na kredibilitě.

Výměnou za spolupráci dostanete nedocenitelný feedback a rady, jak ještě lépe přispět k rovnováze zisku a udržitelnosti vašeho podniku. Zároveň pro vás bude snazší networking se značkami, které jsou na stejné vlně jako vy.

 

Nastavte si „deadliny“ a cíle 

Jinou planetu zatím nemáme, a pokud se nechystáte s celou rodinou i byznysem svěřit Elonovi a jeho projektu na Marsu, je ve vašem vlastním zájmu udělat pro tu stávající vše, co bude ve vašich silách. Neekologické společnosti jsou zastaralé a určené k zániku. Je moderní být „green“, a společnost se stále častěji obrací zády k těžařským a ropným značkám. 

Pokud nechcete skončit v propadlišti dějin, následujte vývoj a integrujte ekologii do svého každodenního života s naprostou samozřejmostí. Nastavte si cíle vaší snahy a termíny jednotlivých kroků. Jakmile jich dosáhnete, zanalyzujte svůj byznys, zda pořád nemáte rezervy, kterých lze využít. 

Pamatujte na slova Mahatma Gandhi: „Buďte změnou, po které sami toužíte.“ 

#ekologie #eko #green #klima #bcorp #3r #byznys #podnikani #inspirace #trendy #recyklace #odpad #brand

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Snažím se podporovat firmy, které takto přemýšlí.
  +1
 • "Je jednoduché tvrdit, že vám na ekologii záleží, ale hovoří za váš činy, ne slova. " - přesně tak je to se vším. Plánujeme, uděláme, zajistíme atd., ale skutek utek. Záleží na činech.
  +1
  • Je to tak, naše lidská přirozenost, zastáváme nějaký názor nebo přesvědčení, ale až ve chvíli, kdy pro jeho naplnění máme opustit svou komfortní zónu se ukáže, kteří z nás to myslí vážně.
   +1