Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
02.02.2020 5 minut čtení

3R: Redukuj, Renovuj, Recykluj aneb naučte se správně rozložit svůj pracovní harmonogram

Udržet plné pracovní nasazení a být produktivní každý den není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pokud patříte mezi ty, kteří s produktivitou zápolí, možná jen potřebujete přehodnotit svůj time management.

Pojďme se inspirovat Nizozemím, právě to je podle Organization for Economic Cooperation and Development nejrozvinutější zemí na světě v otázce rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. 

Průměrný čas strávený volnočasovými aktivitami (socializace s přáteli a rodinou, koníčky, hraní her, sledování televize) a osobním časem (spánek, jídlo atd.) je u lidí pracujících na plný úvazek podle OECD 15 hodin denně. Lidé v Nizozemí jsou na tom ještě lépe.

Asi správně tušíte, že právě rovnováha mezi soukromým a pracovním životem je nesmírně důležitá. Čím více pracujete, tím méně času trávíte tím, co máte opravdu rádi. Nebo ještě hůř, neúnosné pracovní tempo dokáže zamávat vaším duševním i fyzickým zdravím. A oproti všeobecnému předpokladu – více hodin v práci automaticky neznamená větší produktivitu.

Samozřejmě jsou mezi námi workoholici nebo prostě lidé, kteří nutně potřebují zvýšit svůj příjem. Ovšem daleko větší procento populace zkrátka jen neumí správně nakládat se svým časem. 

Time management se s překotným vývojem společnosti stává stále důležitějším pojmem. Obzvláště dnes, kdy spousta lidí pracuje na volné noze, z domu, kaváren atp.

Pokud si zadáte „time management“ do vyhledávače, najdete přes 5 milionů výsledků. Problém je s tím, že většina podrobných návodů, jak se svým časem správně naložit, je zkrátka zbytečně složitá a zahlcující. Často najdete tak komplexní a sofistikované techniky time managementu, že jejich implementací ztratíte víc času, než kolik nakonec získáte.

Krása je v jednoduchosti

Pokud se nechcete cítit zahlceni – „keep it simple“. Nemyslím si, že existuje jednoduší a efektivnější technika než metoda „3R“ – (Redukuj, Recykluj, Renovuj). Zaměřte se na tuto metodu a uvidíte, že vám snadno pomůže k lepšímu časovému rozvrhu.

1. Redukuj

Základní pravidlo – Nekupujte věci, které nepotřebujete. Méně věcí znamená méně odpadu a zbytečných výdajů. Pokud si něco koupit opravdu potřebujete, místo ceny se zaměřte na kvalitu. 

Ne nadarmo existuje známé rčení: „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“. Laciné věci vyžadují neustálou výměnu a stojí vás několikanásobně víc peněz. 

Vztáhneme-li toto pravidlo na time management, pak bychom měli z našeho života odstranit nepodstatné úkony. Mluvím o schůzkách, které nemají žádný účel či toxických lidech, kteří vás o čas jen připravují a stresují vás, když se snažíte pracovat. 

Navíc můžete stejný přístup aplikovat i na redukci pracovních úkolů a socializačních závazků. Naučte se zjednodušovat si pracovní úkoly, zvláště pokud je potřebujete mít rychle hotové. Projděte si seznam úkolů a promyslete si, které úkony jsou opravdu prioritní. Ideálně by váš denní seznam neměl mít víc než tři zásadní položky. Zbytek? Zredukovat!

V otázce socializace se naučte jedno důležité slovo: „ne“. Například pokud jste již někomu slíbili, že půjdete o víkendu na jeho oslavu narozenin a obdržíte pozvánku na další párty, nesnažte se „nějak stihnout obojí“, ale slušně odmítněte s omluvou, že už máte jiné plány.

 

2. Renovuj

Zde se nabízí nekonečno možností. Každý známe lidi, kteří vymývají zavařovačky a používají je jako kořenky nebo skleničky na pití. Ze starých košil šijí nákupní tašky. 

Pokud rádi čtete papírové knihy, pošlete je po přečtení dál, darujte je někomu. Existují třeba skupiny lidí, které si mezi sebou knihy vyměňují. Prostě, místo nákupu nových věcí najděte využití pro ty staré.

U time managementu je to obdobné. Pokud jednou něco vytvoříte, používejte to opakovaně. Tvořte si šablony opakovaných úloh, nastavte si opakovaný budík, pravidelné pracovní úkony v kalendáři zadejte tak, aby se vám do nového týdne kopírovaly samy.

Využívejte „basking“ – slučování více podobných úkolů do jednoho.

3. Recykluj

Téma recyklace nabírá na popularitě, v České republice třídí odpad přibližně 73 % lidí, což je velice pozitivní údaj. 

Recyklovat lze pochopitelně i časové úlohy. Pokud již něco bylo vytvořeno a je dohledatelné online, nemusíte začínat od základu. Pokuste se využít dostupná data a přetvořit je do vlastního formátu. 

Využívejte dedikované a specifické programy pro jednodušší tvorbu obsahu. Stejně tak můžete recyklovat čas při zmíněném baskingu. Pokud často někam cestujete, zkuste místo projíždění feedu na sociálních sítích udělat nějaký menší úkol ze svého denního programu

Máte-li v harmonogramu vyhrazenou hodinu na pracovní oběd, využijte čas maximálním způsobem, a místo čekání na klienta si třeba vyřiďte pracovní emaily.

Možností využití metody „3R“ je nespočet, provedení už je na vás. Hlavní je uvědomit si, že i malá změna pracovního harmonogramu může ve výsledku ušetřit spoustu času. Uvidíte, že s každou ušetřenou minutou se budete cítit méně stresovaní a více nadšeni do dalšího pracovního dne. 

#recyklace #renovace #redukce #3R #podnikani #inspirace #timemanagement #navody #OECD #Nizozemsko #byznys #freelance #harmonogram #osobnirozvoj

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky