Jsme dospělí, máme rozum a stejně se naprostá většina z nás vyhýbá konverzacím o financích. I za cenu vlastního nepohodlí. Mluvit o osobních penězích zkrátka pro mnoho lidí není příjemné. V některých životních momentech se tomu ale musíte postavit. Možná budete potřebovat půjčit od rodičů nebo si před svatbou s partnerem promluvit o vašem dluhu. Anebo máte dlouhé roky stejný plat a potřebujete si vyjednat lepší podmínky.
Více než 60 procent mileniálů nikdy nepožádalo o navýšení platu. Z velké části to je proto, že se při rozhovoru o penězích, které se jich osobně dotýkají, necítí komfortně. Někteří lidé zase skrývají svůj dluh před svým partnerem, protože neví, jak o něm spolu mají mluvit. Podíváme se na několik tipů, jak tyto situace zvládnout.
Požádat rodiče o peníze
Dospívající a často dokonce i mladí dospělí potřebují finanční pomoc od svých rodičů. Obě strany do toho jistě jdou v dobré víře, ale za zvážení stojí vytvoření smlouvy. Psal jsem o tom v článku "Nejlepší způsob, jak si půjčit od přátel nebo rodiny kvůli vašemu podnikání. Se smlouvou, nebo bez ní?" Že zde nepíši o něčem, co není vůbec aktuální, dokládá průzkum Merrill Lynchové, která v roce 2018 zjistila, že finanční podporu od rodičů v tom roce dostalo 70 procent mladých (věk 18 až 34 let).
Přijít s prosbou za rodiči a žádat je o peníze může být trochu ponižující, ale odložení pýchy je lepší, než nezaplatit nájem nebo povinné pojištění auta. K takové konverzaci pak přistupujte takto:
- Buďte konkrétní - "Potřeboval bych půjčit peníze" je absolutně nevypovídající. Řekněte kolik a v jakých oblastech finance použijete, zda se jedná o jednorázový nákup jídla týden před výplatou, anebo potřebujete zaplatit pojištění, nájem či splátku. Pokud budete potřebovat pravidelnou měsíční podporu, řekněte to hned. Bude to lepší, než za měsíc přijít s další žádostí.
- Uznejte své chyby - Obviňovat druhé lidi nebo okolnosti nikam nevede. Raději věnujte své úsilí tomu, abyste se z této situace dostali. Když uznáte chyby a nebudete svalovat vinu na ostatní, spíše si vybudujete důvěru a pomoc získáte.
- Připravte si plán - Mějte vytvořený rozpočet a rovnou při žádosti o peníze předložte rodičům svůj plán, jak se snažíte dostat finance pod kontrolu. Nechte si poradit, ale jakékoli rozhodnutí by vždy mělo být vaše.
Taková žádost by pak v praxi mohla vypadat například takto:
"Chci se zeptat, zda byste byli ochotní mi půjčit xxx Kč na zaplacení nájmu na příští měsíc. Měl jsem spoustu nepředvídaných výdajů (uveďte příklady) a nenaplánoval jsem si to nejlépe. Už jsem si ale připravil rozpočet, abych vše podrobněji sledoval a situace se neopakovala. Je to teď trochu napjaté, ale když omezím některé věci (uveďte příklad), tak to příští měsíc zvládnu."
Mluvit s partnerem o dluhu
Ve většině vztahů je nějaká forma finančního dluhu realitou, takže je nejlepším řešením se navzájem se vším svěřit. Vyzradit na sebe svou finanční historii může být děsivé, ale nakonec to může posílit vaše pouto a upevnit váš vztah, říká odbornice na vztahy Marla Mattensonová.
"Čím přirozenější pro vás bude se navzájem bavit o svých financích, tím snazší pro vás bude rozhovor o jakýchkoli jiných problémech, které ve vztahu vzniknou," říká Mattensonová.
Když se vy svěříte jako první, uvidíte, že se váš partner pravděpodobně přidá. Někdo ale začít musí, takže můžete vyzkoušet například: "Můžeme si někdy tento týden vyčlenit půl hodiny, abychom si promluvili o mých osobních financích?"
Během rozhovoru pak buďte transparentní. Nesnažte se zatajit, jak jste se do dluhu dostali, ať už jde o cokoli. Také ale nezapomeňte navrhnout svůj plán splácení a návrh, jak se z této situace dostat. S partnerem se podělte i o své obavy ohledně toho, jak by splácení dluhu mohlo ovlivnit váš vztah.
Vyjednat si vyšší plat
Váš plat slouží jako ohodnocení vaší práce a je to základ pro jeho budoucí růst. Vyjednávání mzdy je už od samého začátku velmi důležité. Pokud nevíte, kolik byste za svou práci měli dostat, mrkněte na článek "Kolik byste měli dostat zaplaceno za svou práci? Takto zní pravidlo číslo 1" A zde jsou 3 tipy, jak ke konverzaci ohledně vyjednávání nebo navýšení platu přistupovat:
- Proveďte výzkum - Použijte internet a zjistěte co nejvíce informací o tom, jaký plat mají lidé s podobnými zkušenostmi na obdobných pozicích. Pokud to vaše situace umožňuje, zeptejte se současných kolegů nebo vašich přátel. Čím více informací, tím lépe.
- Předložte seznam úspěchů - Na rozhovor přijďte vyzbrojení hmatatelným seznamem příkladů toho, jak jste pro společnost důležití (pokud žádáte o navýšení mzdy). V případě vyjednávání s novým zaměstnavatelem se snažte své dovednosti podložit jasnými a konkrétními příklady. Zdůrazněte přidanou hodnotu, kterou můžete potenciálnímu zaměstnavateli přinést.
- Buďte připraveni na odmítnutí - Pokud šéf žádost o navýšení zamítne, požádejte o vysvětlení. Vyslechněte veškerá doporučení, jak zlepšit výkon a nadhoďte myšlenku, že byste konverzaci chtěli během pár měsíců znovu opakovat. V situaci s novým zaměstnavatelem zvažte prostor pro vyjednávání a případně místo požadované finanční částky zkuste vyjednat jiné benefity.
#osobnirozvoj #finance #penize #rozhovor #rodice #partner #sef #plat #vysledky #pujcka #dluhy #financnigramotnost #transparentnost