Nejlepší způsob, jak si půjčit od přátel nebo rodiny kvůli vašemu podnikání. Se smlouvou, nebo bez ní?

Může nastat situace, kdy si potřebujete půjčit nějaké peníze pro rozvoj vašeho podnikání, ale nechcete (nebo nemůžete) se zavázat nějaké instituci. Získání půjčky od přátel nebo rodiny se může vyplatit. Ale musí to mít jasné hranice a parametry.

Pro tento článek si propůjčíme osobní zkušenost muže jménem Levi King, který je CEO a spoluzakladatel společnosti Nav. Nejdříve si stručně povíme jeho příběh a pak si rozebereme 3 body, které jsou při půjčování peněz od rodiny nebo přátel důležité.

Levi si poprvé od svého otce půjčil, když chtěl začít podnikat, ale říká, že ze sebe tehdy udělal hlupáka. Požádal svého otce o 2000 dolarů. Proč? Aby si zajistil správnou pozici ve víceúrovňovém marketingu (MLM), který mu zaručeně měl vydělat miliony. Sám uznává, že byl mladý a naivní. Jenže zde by se dalo mluvit i o naivitě jeho otce, který mu peníze půjčil. Jaké to asi bylo, když mu syn oznámil, že o peníze přišel a zázračně nezbohatl?

Ke druhé situaci došlo o několik let později. Levi založil fungující společnost, která již měla i nějaký úspěch, ale pro další rozvoj potřeboval více financí. Banka mu nepůjčila, protože neměl dostatečnou úvěrovou historii, a tak znovu šel za svým otcem. Ten mu půjčil i podruhé, ale na rozdíl od první půjčky se nyní víra v jeho syna vyplatila. Leviho podnikání se skutečně rozrostlo a dál prosperovalo.

Jestliže i vy uvažujete o půjčení peněz od své rodiny nebo blízkých přátel, je zde několik doporučení:

1) Buďte upřímní ohledně rizik

V případě první půjčky byl Levi příliš sebejistý, možná až téměř drzý ve své jistotě, že dokáže dobře splácet. A to byla velká chyba. Měl štěstí, že mu otec odpustil a nedošlo k mnohaleté nedůvěře nebo narušení vztahů. Svou roli v tom hrálo i Leviho chování, který se styděl, uznal svou chybu a chtěl vše napravit.

Pokud si máte půjčit od přátel nebo rodiny, ujistěte se, že znají všechna rizika, která jsou spojená s půjčením peněz pro vaše podnikání. Obeznamte je se všemi riziky a s možností, že nedokážete pravidelně splácet, pokud se něco nečekaně pokazí. Každý ze zúčastněných musí souhlasit se všemi potenciálními důsledky vaší dohody. I ve chvíli, kdy budete mít peníze u sebe, se snažte poskytovat aktuální informace o tom, jak se vám ve vašem záměru daří. Vůči svému věřiteli, pokud je z rodiny, buďte průhlední.

2) Uzavřete dohodu písemně

Paměť je někdy zábavná. Váš přítel si je vědom všech rizik a je ochoten vám půjčit. Také je připraven na nejhorší scénář, že nebudete schopni splácet. Díváte se navzájem do očí, potřesete si rukama a předáte peníze. Přesuneme se o rok dopředu: podnikání se nepovedlo a vy jste na mizině. Co si bude pamatovat váš přítel? Že vám půjčil peníze a vy jste slíbili, že uděláte vše pro to, abyste to splatili. A to jedním neúspěchem přeci nekončí.

V takových situacích pomohou formality a papírování. Formální dohoda zajistí, že všechny zúčastněné strany budou na stejné straně dohody a nebudou stát proti sobě. Také zajistí, že v případě neúspěchu a následném splácení bude brán zřetel na vaše příjmy a výdaje. Dohoda by měla obsahovat minimálně objem půjčky, harmonogram splácení a řešení v případě neschopnosti splácet.

Když budete chtít být opravdu důkladní, najměte si právníka a smlouvu si nechte sepsat, anebo alespoň zkontrolovat. Každé zúčastněné straně dejte jeden podepsaný originál. Někdy se stává, že rodina, která vám půjčí peníze má pak pocit, že vám může do vašeho podnikání mluvit. Formální dohoda vás od toho ochrání.

3) Buďte ve splácení aktivní

Nastavte si splátkový kalendář a pevně se ho držte. Nedovolte, aby vám rodina či přátelé museli připomínat, že máte držet krok s dohodou. Levi vzpomíná na přítele, kterému půjčil, když to potřeboval. Uzavřeli formální dohodu, ale především si ujasnili, že když by byl se splácením problém, nechce ho Levi hledat a nahánět. Raději má dlužník jít s pravdou rovnou ven a dohodnout se. Osobní vztahy byly nad obchodními a vše fungovalo.

I když máte se splácením potíže, komunikujte aktivně. Pamatujte na to, kdo jsou vaši věřitelé a na to, co pro vás znamenají. Buďte čestní a otevření. Je mnohem pravděpodobnější, že i oni budou rozumní, když jim upřímně řeknete o své situaci, než když se jim budete vyhýbat a nezvedat telefon.

-------------------------

V zahraničí funguje například zajímavá služba TrustLeaf, která ve své podstatě dělá fundraisingové kampaně. Do těch jde ale prostřednictvím mailu pozvat jen některé lidi. Například příbuzné. Vše je pak právně podloženo i podepsáno a je v tom pořádek.

Půjčování peněz od rodiny je velmi riskantní, protože může narušit mnohaleté vztahy a ovlivnit i další příbuzné. I přes to může být v mnoha ohledech výhodné. Je ale potřeba jít na to chytře a přemýšlet dopředu. Být upřímný v tom, jaká hrozí rizika, vše sepsat písemně a aktivně komunikovat.

#podnikani #penize #pujcka #rodina #pritel #smlouva #podpis #zkusenost #finance #financnigramotnost

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Prošla jsem si tím, že jsem si bez smlouvy půjčovala v rodině a jsem ráda, že už nemusím. A pokud se občas stane, že fin. situace není zrovna růžová, tak využívám financování konkrétní faktury přes www.cashbot.cz

    0

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 13 030.

Zaregistrovat se