Když se chcete naučit cizí jazyk, začít pravidelně cvičit nebo zdravě jíst, je jasné, že budete potřebovat velkou sebekázeň. Začít s něčím novým a pevně se toho držet dokud se z toho nestane zažitý a pravidelný zvyk, který vám nedělá žádný problém a jeho dodržování je samozřejmé, stejně jako každodenní čištění zubů. Mimochodem, to je právě jeden z těchto zvyků, který je prospěšný, děláme ho automaticky a nijak nás nezatěžuje.
U zahájení podnikání je to trošku jiné, ale základ je stejný. Musíte tomu věnovat nějaký čas, abyste vymysleli nový produkt nebo službu a dále zařídit vše potřebné. Není to taková rutina jako čištění zubů, ale pravidelnost v tom také je. Jen ten čas věnujete souhrnně novému podnikání, což obsahuje více různých činností. Pravděpodobně ale nemůžete všeho nechat a naplno se věnovat novému podnikání, takže bude potřeba vše zařizovat pomalu při současné práci. A když to jde pomalu, tak už bude potřeba dobrý návyk, abyste u toho vydrželi. Výsledky totiž nebudou hned, to je stejné jako u cvičení, zdravé stravy nebo učení se cizího jazyka.
Profesorka psychologie a podnikání na univerzitě v jižní Kalifornii, Wendy Woodová, říká, že podceňujeme, jak komplikovaný je proces změn při vytváření nového návyku. A dodává, že síla rozhodnutí je velká, ale vše dodržovat je velmi těžké. Aby bylo možné u zdravých návyků vydržet, dává Woodová několik tipů:
1) Zhodnoťte a upravte životní prostředí
"Naše chování je úzce spjato s naším prostředím, takže najděte možnosti, jak si požadované změny usnadnit," říká Woodová. Tím například naráží na oblíbený zvyk sledování televize z postele nebo braní si mobilu, tabletu či notebooku do postele. S takovým zvykem se vám téměř jistě nepodaří jít dříve spát a plán dříve vstávat vezme za své ještě večer, zatímco budete koukat do jednoho z uvedených přístrojů. Pokud je vaším cílem pravidelně doma cvičit, umístěte nářadí na cvičení na místo, kde bude na očích. Stačí na frekventované místo položit dvě činky nebo podložku na cvičení. Tím se to stane součástí vašeho prostředí a připomene vám to, že máte jít cvičit.
Odlišný názor, který ale rozhodně stojí za zmínku, říká, že k vytvoření nových zdravých návyků nepotřebujete sílu ale dobrou strategii. Jedna postarší žena uvedla tuto radu do praxe. Říká: "Už dlouho mě unavovalo docházení na sportovní lekce a neustálé převlékání do legin a sportovní podprsenky." Rozhodla se cvičit doma. Díky online kurzu a videím se cítí, jako by chodila společně s dalšími lidmi. Vydržela u toho více než dvě měsíce a pak zrušila své členství v tělocvičně a dále cvičí doma. Ušetří tím mnoho peněz i času.
2) Udělejte změnu zábavnou
Lidé s větší pravděpodobností opakují chování, které považují za přínosné, takže když si vytváříte nový zvyk, snažte se také vymyslet, jak to udělat zábavné a dobře si odůvodnit, proč je to užitečné. Jakmile totiž opadne počáteční motivace, je těžké vydržet. Když ale máte své důvody a uděláte to navíc zábavné, velmi si to usnadníte.
Jedna žena z USA, které je 70 let, považuje za zábavné a přínosné učení cizích jazyků. Má za sebou více než 300 hodin italštiny. Říká: "Nemám v plánu jet do Itálie, ale baví mě to a je to přínosné pro mozek." Ta stejná žena se chystá do Québecu, takže si osvěžuje i svou francouzštinu a vzpomíná: "Jeden obchodník mi v Paříži pochválil mojí francouzštinu. Mluvit s rodilým mluvčím a navzájem si rozumět mě dělá šťastnou."
Dobrý pocit vychází z uvolňování dopaminu do mozku, říká Woodová a dodává, že mozek reaguje na aktivitu s dopaminem (hovorově nazýván jako hormon štěstí) a vytváří si paměťovou stopu a ukládá si informaci, že daná činnost přináší odměnu. Příště vám to mozek už usnadní, protože ví, že bude následovat ten dobrý pocit.
3) Buďte trpěliví
Někteří odborníci udávají konkrétní číslo, kolikrát je potřeba danou aktivitu provést, aby se stala zvykem. Jiní odborníci dávají časový interval, jak dlouho je potřeba se činnosti věnovat, abyste si ji osvojili. A tento interval je podle některých výzkumů dva až devět měsíců. Woodová říká, že když nové chování, které se chceme naučit, uděláme snadným a zábavným, bude mnohem snazší to dělat dále. A jak se praxe hromadí, stává se z ní zvyk.
Konkrétně Woodová si své nové činnosti, jež si chce osvojit, plánuje do kalendáře, kde jim pravidelně vyhradí dostatek prostoru. Stejně jako si plánuje oběd s přítelem nebo obchodní schůzku, naplánuje si i svou lekci aqua jógy. K ní si nastaví upomínku s dostatečným předstihem, a jakmile ji telefon upozorní na blížící se lekci, udělá vše pro to, aby se jí mohla zúčastnit.
Dokažte mozku, že na to máte
Jak se přesvědčit a upevnit v tom, že to zvládnete? Mluvte o změnách, které chcete udělat. Řekněte o nich nahlas své rodině nebo přátelům. Behaviorální vědkyně Marcia Reynolds z Phoenixu říká, že vás to povede k větší odpovědnosti.
Reynolds také věří, že pomůže, když si na vhodná místa rozmístíte obrázky, které vám připomenou váš cíl. Mohou vám pomoci, když budete v pokušení nový zvyk porušit nebo když selžete a budete potřebovat opět motivovat k další snaze.
"Často se zaměřujeme na to, kde jsme selhali a na to, co jsme neudělali. Když se ale snažíme o změnu, mozek potřebuje důkaz, že budeme úspěšní a že to zvládneme, takže se nezapomeňte dívat také (především) na to, co už jste udělali dobře a co už jste dokázali. I kdyby to zatím měla být jen jedna věc z mnoha," říká Reynolds.
Další doporučení, které Reynolds dává, je, že jakákoli změna musí pramenit z osobních důvodů. Ať už se snažíte přestat kouřit, začít meditovat nebo cokoli jiného, musí to být proto, že vy sami chcete. Dělat to kvůli členovi vaší rodiny nebo kvůli přání vašeho lékaře je sice dobré, ale ne dost dobré na to, abyste u toho vydrželi. Pro nejlepší možný výsledek je potřeba silné emoční pouto s vaší osobní touhou.
#osobnirozvoj #zvyky #navyky #rutina #zmena #vysledky #progres #rozvoj #osobnost