Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
26.01.2020 4 minuty čtení

Jeff Bezos ve 30 opustil své dobré místo a vyrazil do nejistoty: "Nechtěl jsem později litovat."

Risk je zisk. Ale stojí to za to? Jeff Bezos svého času opustil své "teplé místečko" a udělal krok do nejistoty. Směrem, kterým tušil, že skrývá potenciál. Proč? Aby později nelitoval, že to nezkusil. Uděláte ten odvážný krok i vy?

Už v článku o návrhu jednoho ze zaměstnanců Amazonu, který dokázal zvýšit produktivitu na dvojnásobek, jsem stručně psal o začátku Amazonu. Pro zopakování jen úplný základ - Jeff Bezos měl dobré pracovní místo ve společnost D. E. Shaw & Co. Jeho úkolem bylo zkoumat potenciál obchodních příležitostí, což zahrnovalo i nově se rozvíjející a velmi dynamické internetové prostředí.

A v té době Bezos našel ohromující statistiku, která stála za jeho prvotním nápadem začít podnikat. Už v roce 2001 v rozhovoru pro CNBC řekl, o jakou statistiku tehdy šlo. Našel informaci, že www (World Wide Web) ročně roste o astronomických 2300 procent. Už v tu chvíli ho napadla myšlenka na vybudování online knihkupectví.

Amazon od té doby vyrostl z online knihkupectví do gigantických rozměrů s neuvěřitelnými obraty. I když ale Bezos viděl potenciál, nemohl tušit, co z jeho podnikání vzejde a takové zásadní rozhodnutí o změně kariéry nemohlo být jednoduché.

Bylo mu 30 let a musel se rozhodnout, co se svým nápadem udělá. Mohl se držet své stabilní práce v New Yorku a vydělávat slušné peníze. Musel by se ale vzdát svého nápadu na vlastní podnikání. Jak se rozhodl, všichni víme, ale podle čeho to rozhodnutí udělal? Pokusil se představit si, čeho by litoval více. Zda toho, kdyby Wall Street opustil, nebo kdyby zůstal:

"Představil jsem si sebe v 80 letech, jak v tichém okamžiku mého života přemýšlím o své kariéře. Litoval bych, že jsem odešel z té společnosti v polovině roku? A že jsem přišel o roční bonusy?" Dodává, že v takovou chvíli mohou být myšlenky hodně matoucí. K rozhodnutí mu nakonec pomohlo toto: "Pomyslel jsem si: 'Když mi bude 80 let, nebudu o tom přemýšlet. Pravděpodobně si to ani nebudu pamatovat.'"

To ale jako podklad k definitivnímu rozhodnutí nestačilo, protože šlo o zásadní věc, a tak nestačí jen uvědomit si, že si na to rozhodnutí za 50 let nevzpomeneme. To si uvědomoval i Bezos, a tak pokračoval: "Nechtěl jsem litovat. Věděl jsem, že mám dobrý nápad, a pokud to nezkusím, budu litovat toho, že jsem to nikdy nezkusil." A jak se stavěl k možnosti selhání a neúspěchu? "Také vím, že pokud selžu, nebudu nikdy litovat, že jsem se o to pokusil a selhal jsem."

"Jakmile jsem o tom takhle přemýšlel, věděl jsem, že to musím zkusit."

Ačkoli se internet rozrůstal raketovým tempem, byl to riskantní krok, protože navzdory rychlosti jeho růstu šlo o zcela novou technologii, která zatím nebudila příliš velkou důvěru. Bezos tušil, že pokud tempo růstu internetu vydrží, bude to velké. A jak dnes všichni víme, tušil správně.

K tomu, že si vybral zrovna knihy, říká: "Knihy jsem si vybral, protože jsou v jednom ohledu jedinečným zbožím, což znamená, že zboží v kategorii knih je více, než jakéhokoli jiného zboží v jiné kategorii." Učinil krok do nejistoty. Opustil svou práci, přestěhoval se na předměstí Seattlu a v garáži založil Amazon.

Rozhodnutí se vyplatilo, protože Amazon začal rychle růst. Už v roce 1997, kdy vstoupil na burzu, měl 180 tisíc zákazníků ze 100 různých zemí a příjmy ve výši 16 milionů dolarů. Přestože Bezos viděl v internetu potenciál, nemohl očekávat, do jakých rozměrů se Amazon dostane.

"To, co se stalo v posledních letech, daleko předčilo má očekávání. Sám jsem balil a doručoval knihy. Doufal jsem, že vybudujeme společnost, ale ne takovou, jakou můžete vidět dnes."

#podnikani #Amazon #Bezos #zmena #byznys #nejistota #riziko #kariera #internet

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
6 minut
2 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
6 minut
3 minuty
5 minut
3 minuty
3 minuty