20.01.2020 4 minuty čtení

Návrh jednoho ze zaměstnanců dokázal Amazonu v prvním měsíci zdvojnásobit produktivitu

Amazon vždy nebyl takový gigant, jako je dnes. Ačkoli i rozjezd měl rychlý, nebyl bez přešlapů a omylů. Naštěstí Jeff Bezos dal na doporučení svého zaměstnance. Výsledkem bylo v úvodu podnikání zdvojnásobení produktivity.

V roce 1991, tedy pět let od absolvování Princetonu, nastoupil Bezos do společnosti D. E. Shaw & Co, což byl hedgeový fond, který najímal ekonomy, makléře, ale i matematiky a lidi z IT. Bezos měl slušně rozjetou kariéru, ale v roce 1994 ji ukončil a založil Amazon.

Asi o rok později byl spuštěn web společnosti Amazon a během prvního měsíce si knihy z webu objednali lidé ze všech 50 států USA. K té době se Bezos vyjadřuje slovy: "Byli jsme velmi malou společností, ale rychle jsme rostli, a to bylo velmi vzrušující."

Růst byl velký, ale i tak neustále existoval prostor pro zlepšení. Bezos říká: "S našimi postupy a logistikou jsme v těch prvních dnech, kdy nás bylo jen 10, byli velmi neefektivní." Jednou z neefektivních činností byl způsob balení objednávek.

Během prvního měsíce po spuštění Amazonu balili Bezos a jeho zaměstnanci objednávky ručně na cementové zemi. A právě v té době dostal jeden ze zaměstnanců nápad, který nakonec zdvojnásobil jejich produktivitu.

Neměli balicí stoly, a tak jednou Bezos řekl softwarovému inženýrovi, který balil objednávku vedle něj: "Víte, co bychom měli udělat? Měli bychom si sehnat chrániče na kolena." Vzhledem k tomu, kolik času museli klečet na tvrdé zemi při balení objednávek, se to mohlo zdát jako dobrý nápad, ale onen softwarový inženýr se na něj podíval, jako by byl ten nejhloupější člověk, kterého kdy v životě viděl, a řekl: "Jeffe, měli bychom mít balicí stoly."

V roce 2018 se Bezos vyjádřil, že balicí stroje byl "nejúžasnější nápad", jaký kdy slyšel. Hned další den poté, co proběhla tato konverzace o chráničích kolen a balicích stolech, je Bezos koupil a Amazon zaznamenal růst produktivity balení objednávek o 100 %.

V roce 1997 měl Amazon už 614 zaměstnanců a dnes jich je zhruba 750 tisíc. V historii Amazonu tohle ale nebyla jediná situace, kdy Bezos dal na doporučení některého ze zaměstnanců.

Bezos a jeho tým se například pokoušeli vymyslet výhodnou, ale ne příliš nákladnou variantu věrnostního programu. Jeden mladý inženýr přišel s nápadem nikoliv na věrnostní program, ale na dopravu zdarma. Finanční tým s touto myšlenkou pracoval a výsledky byly děsivé. Bezos říká: "Doprava zdarma je drahá. Ale zákaznicí ji milují."

Dopravu zdarma nakonec Amazon spustil. Náklady byly vysoké, ale vše dopadlo dobře. Bezos vzpomíná, že noví zákazníci se jen hrnuli a tuto službu milovali. Přitom šlo o nápad zaměstnance na jedné z nejnižších pozic.

Jaké z toho plyne ponaučení?

  • Nesnažte se všechno vymyslet sami
  • Váš nápad nemusí být ten nejlepší
  • Dejte šanci i odvážným nápadům

Kdyby se Jeff Bezos držel svého nápadu a pořídil by sobě a svým zaměstnancům chrániče kolen, pravděpodobně by společnost také prosperovala a rostla. Časem by dozajista i sám Bezos přišel na to, že pořízení balicích stolů bude nejlepší možností. Tím, že ale netrval na svém nápadu a dal možnost pro uplatnění návrhu druhých, zajistil společnosti prostor pro větší a rychlejší růst.

Podobné to bylo s nápadem na dopravu zdarma. Mohl jej ihned zamítnout jako příliš nákladnou hloupost. To ale neudělal a naopak nechal finanční tým, aby se touto myšlenkou zabýval. Výsledkem bylo opět navýšení prodejů. Vezměte si z toho poučení a vyslechněte vždy názory svých zaměstnanců. Možná přijdou s něčím, co vám otevře nové dveře nebo vás posune o pořádný kus kupředu.

#podnikani #amazon #bezos #produktivita #rust #napad 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
3 minuty
6 minut
5 minut
2 minuty
3 minuty
5 minut
4 minuty
2 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
3 minuty
6 minut
5 minut
2 minuty
3 minuty
5 minut
4 minuty
2 minuty