Představte si typického člověka pracujícího z domova. Pokud se vám vybaví obrázek člověka v pyžamu pokapaném zubní pastou, jak vleže sleduje videa na laptopu s pusou umazanou od toastu, nejste sami. „Hodně lidí si myslí, že práce z domova ve skutečnosti znamená ulívání se z práce,“ říká ekonom Nicholas Bloom ve svém TED Talku Go ahead, tell your boss you are working from home.
Bloom nevěřil, že práce z domova se rovná sledování seriálů
Nynější profesor na Stanfordu ve svém bývalém zaměstnání pracoval z domova a všiml si, že to začíná být v Americe čím dál tím obvyklejší.
V Americe se počet lidí pracujících z domova za posledních 30 let ztrojnásobil. V době Bloomova TED Talku to bylo 2,4 %.
„Ze 150 milionů pracujících Američanů jich jen 3,6 milionu pracuje z domova.“
Každopádně v rozvojových zemích, kde spolu s raketovým růstem nájmů ve městech roste i digitální konektivita a rozšiřují se mobilní technologie, pracuje alespoň částečně z domova 10-20 % zaměstnanců.
Kdyby vás zajímalo, jak je na tom Česko, tak podle zjištění analytického projektu Evropa v datech využívají home office pravidelně čtyři procenta českých pracujících, tedy asi 206 000 lidí. Česko je tedy v tomto ohledu těsně pod průměrem EU, který činí pět procent.
Ale teď zpátky k Bloomovi a jeho názoru na práci z domova. Bloom se rozhodl tuto problematiku prozkoumat blíže a proto si pročetl několik studií na toto téma.
„Všechny studie, které jsem viděl, nasvědčovaly tomu, že práce z domova je přínosná a byly vždy vydávány lidmi, kteří toto stanovisko měli už od samého začátku.
Lidé, kteří jsou proti práci z domova, zůstávali zticha. A není to jednoduchý předmět zkoumání. Je zapotřebí podrobné monitorování a dostatek účastníků studie. Musíte najít experimentální i kontrolní skupinu a účastníci musí být ochotni se experimentu účastnit dlouhodobě,“ vysvětluje Bloom.
Výzkumní pracovníci také musí najít společnost, která je ochotná poskytnout své zaměstnance jako pokusné králíky.
Bloom měl naštěstí konexe
Jeden z jeho studentů, spoluzakladatel a CEO společnosti Ctrip (jedna z největších čínských cestovních agentur s více než 16 tisíci zaměstnanci) James Liang byl nápadem na studii nadšen.
„Jednou jsme si s Jamesem povídali a on zmínil, že Ctrip uvažoval nad zavedením home office pro shangaiské zaměstnance. “
Pronájem kanceláří v tomto čínském velkoměstě je totiž velmi nákladný. Dalším důvodem byl častý odliv zaměstnanců z firmy, který byl částečně způsoben tím, že se kvůli vysokým nájmům museli stěhovat pryč z města a dlouho a daleko do práce dojíždět. Firma ale nechtěla dělat žádné dramatické změny, aniž by měla v ruce data, která by rozhodnutí podpořila.
Bloom a Liang navrhli metodiku, která efektivitu práce z domova změřila
Více než 500 zaměstnanců call centra firmy se do studie dobrovolně přihlásilo a asi polovina z nich splňovala podmínky studie – měla soukromý pokoj na práci, kvalitní připojení k internetu a byla v Ctripu alespoň půl roku. Tito zaměstnanci byli následně rozděleni na dvě skupiny. Jedna čtyři dny v týdnu pracovala z domova a druhá – kontrolní – nadále pracovala z kanceláří.
Dokázali zaměstnanci odolat pokušení postele a televize?
Manažeři si tuto otázku kladli především proto, že mezi pracovníky call centra patřili vesměs mladí zaměstnanci, kteří podle nich mívají největší sklony k prokrastinaci a nechají se snadno rozptýlit. Studie trvala devět měsíců a Bloom předpokládal, že jasně zodpoví otázku výhod a záporů home office.
Výsledky byly ohromující
„Bylo to neuvěřitelné. Ctrip v průběhu studie ušetřil $1,900 na zaměstnance. To jsme předpokládali, ale netušili jsme, že se zároveň zvýší i produktivita. U zaměstnanců pracujících z domova šla nahoru o 13,5 %! To je skoro jako kdyby každý zaměstnanec pracoval týdně o den navíc.“
Lidé z domova si také brali kratší pauzy, byli méně nemocní a brali si méně dovolené.
Nejenže lidé pracovali víc, ale také byli spokojenější
Počet zaměstnanců, kteří dali výpověď, byl ve skupině pracující z domova o 50 % nižší, než u pracovníků, kteří zůstávali v kanceláři. Podle průzkumu také experimentální skupina hlásila větší spokojenost. Ale ke všeobecnému překvapení nebyli spokojení ve všem. Více než polovina zaměstnanců vypověděla, že se cílili příliš izolovaní.
Studie ukazuje, že firmy mohou díky home office mnohé získat
„Moje rada zní: vyzkoušejte různé formy home office. Můžete ho povolit jen v určitých případech – v závislosti na počasí nebo například v létě, když mají děti zaměstnanců prázdniny. Další možností je povolovat ho na individuální zkušební bázi, může být benefitem, které s sebou nese povýšení a pokud zaměstnanci při práci z domova klesne produktivita, vrátíte ho zpět do kanceláře.“
Podle Blooma je ideální počet dnů práce z domova jeden nebo dva. Ale já bych řekla, že to záleží především na firemní kultuře, typu managementu a také na jednotlivých pozicích a zaměstnancích. Někdo nemá na práci z domova dostatečnou sebekontrolu nebo potřebuje kolektiv, aby byl spokojeý. Tichý vlk samotář zase odvede z domova nejlepší práci.
Já nejsem ani jeden z těchto archetypů, ale práce z domova mi víc než vyhovuje. I když jsem se musela naučit, jak přechytračit mozek a přestat prokrastinovat a jak si rozvrhnout práci.
A jaký je váš názor na home office? Máte s ním zkušenost ať už z pozice zaměstnance či zaměstnavatele?
#homeoffice #pracezdomova #studie #produktivita #inspirace #psychologie #management