22.01.2020 7 minut čtení

Nikdy není pozdě začít podnikat. Zde je 9 důvodů i návod, jak na to

Existují činnosti, se kterými musíte začít včas, aby bylo možné v nich uspět. Podnikání k nim ale rozhodně nepatří, protože ať už začnete kdykoli, uspět můžete vždy.

Když se budete chtít prosadit v gymnastice nebo krasobruslení, bude pravděpodobně potřeba začít už v útlém věku. Jedině tak budete mít šanci se prosadit navzdory velké konkurenci. Pokud začnete později, bude cesta na vrchol nemožná, nebo minimálně velmi obtížná. S podnikáním je to ale jiné. Neexistuje žádný ideální věk ani potřeba se léta připravovat. Začít můžete kdykoli. Ve 20 stejně jako v 50 nebo i později.

  • Více než 50 procent lidí doufá, že v důchodu budou mít více času na cestování a rodinu.
  • Téměř 50 procent lidí doufá, že bude mít více času na své koníčky.
  • Zhruba 30 procent lidí očekává, že v důchodu budou nějak dále pracovat.
  • Celých 13 procent lidí chce v důchodu začít s podnikáním.

Číslo uvedené v posledním údaji může být reálně ještě vyšší, protože 13 procent to na rovinu přiznalo, ale kolik dalších má tu myšlenku v hlavě a stydí se za ni? A kolik dalších ji mělo, ale kvůli něčemu ji zavrhlo? Ačkoli uvedená čísla pocházejí z průzkumu, který probíhal v USA, věřím, že i u nás budou čísla podobná. A vzhledem k podnikavosti našeho národa možná i vyšší.

Není však nutné čekat do důchodu. Možná jste po škole nastoupili do práce, která vás až tak nebaví, ale už v ní několik let jste a bojíte se změny. Další situací může být opuštění dlouholeté práce (ať už dobrovolně, nebo ne) a problém s nalezením jiné vzhledem k vyššímu věku. Nic ale není ztraceno!

Beverly Jones byla více než 20 let vrchní právnička ve společnosti Consolidated Natural Gas. Získala zlatý padák, ale byla už těsně před důchodovým věkem. Vždy ráda pomáhala druhým a také to během své kariéry dělala, takže bylo zcela přirozené, že i po odchodu z práce hledala způsob, jak využít svou vrozenou schopnost a vášeň pro zajištění obživy.

Získala skromný důchod a aby byla finančně zajištěná, nepřestala se příležitostně věnovat právničině, ale současně pracovala na vytvoření svého podniku. Narazila na první překážku. Potřebovala získat certifikát na vedení a koučování lidí. To ji ale nezastavilo. Potřebný certifikát nejenže získala, ale účastnila se i dalších workshopů. Časem tak konečně mohla začít dělat to, co ji baví, sama na sebe.

Mezi jejími klienty jsou dnes právníci, majitelé velkých společností i vládní pracovníci. Říká o nich, že většina z nich polovinu svého života hledá své "co dál". Cestou pro takové lidi by mohlo být nalezení své vášně. A stejně jako Jones založit vlastní podnikání klidně i v pokročilém věku. Zde je několik rad, které k tomu Jones dává:

1) Ujasnit si cíle

Proč chcete začít podnikat? Toužíte po pracovní rozmanitosti, nebo chcete vydělat více peněz? Sníte o flexibilnějším životním stylu, nebo chcete ze svého koníčku udělat byznys? Stanovte si konkrétní důvody, proč to chcete udělat a jaké máte cíle.

2) Začít co nejdříve

Začít co nejdříve neznamená, že je ve vyšším věku pozdě. Znamená to začít okamžitě, protože odkládání na "někdy" často znamená "nikdy". Pokud máte ujasněný předchozí bod, tak se hned pusťte do práce. Nikdy není příliš brzy začít dávat dohromady potřebné informace. Pokud nemáte patřičné znalosti, můžete absolvovat nějaký kurz, a to při současné práci, abyste nic neriskovali. Následující bod je také vhodné udělat co nejdříve.

3) Seznámit se s legislativou

Jaké poplatky budete muset platit? Kam se nahlásit a kde se registrovat? Existuje mnoho pravidel, které musíte dodržovat a je potřeba se s nimi seznámit. I když si najmete například účetní firmu, je dobré vědět, jaké metriky sledovat. A k tomu umět se správně rozhodovat potřebujete alespoň základní znalosti ze všech oborů. Než se do podnikání pustíte, zjistěte si, co vás čeká, ať pak nejste negativně zaskočeni. Na druhou stranu se tím, co zjistíte, nenechte odradit.

4) Vytvořit síť kontaktů

Na rozdíl od mladých podnikatelů zde máte jasnou výhodu. Za svůj život jste poznali mnoho lidí a právě tato síť kontaktů pro vás může mít rozhodující přínos. Každý člověk z vašich známých či bývalých spolupracovníků může být nyní potenciální zákazník, fanoušek, dodavatel, spolupracovník, mentor nebo cokoli jiného. Tuto síť stále rozšiřujte, budujte a upevňujte, nikdy nebude dostatečně velká.

5) Obklopit se pozitivními lidmi

Každý podnikatel má slabší chvilky. V takovou chvíli je důležité mít okolo sebe pozitivně naladěné lidi, kteří vás podrží. Součástí podnikání jsou zamítnuté návrhy, zrušené objednávky a plané sliby. Emoce jsou ale nakažlivé, a tak je na místě mít okolo sebe pozitivní lidi. Pomůže vám to se se všemi negativními situacemi dobře vyrovnat. Neustálé pesimisty a stěžovatele si držte od těla dále a naopak se obklopte pozitivními a úspěšnými lidmi.

6) Nabídnout a přijmout pomoc

Zvláště u malých podniků je konektivita a propojení podnikatelů důležité. Naslouchejte své rodině, přátelům a známým. Vyslechněte jejich problémy a pokuste se jim nabídnout pomoc. Podpořte je nejen v osobním, ale i pracovním životě. Nedělejte to z povinnosti, ale protože chcete a protože je máte rádi. Buďte u toho autentičtí. Čím přirozeněji zvládnete pomáhat druhým, tím snazší pro vás bude požádat druhé o pomoc, až to budete potřebovat vy sami. A také vám druzí tím spíše pomohou.

7) Definovat a propagovat svou značku

Od konkurence vás odlišuje vaše značka. Definujte svou odlišnost, své hodnoty a svůj plán i záměr. Určete své silné stránky a buďte v tom k sobě upřímní. Také se pokuste stanovit, jak chcete, aby vás viděli druzí. Čím větší shodu naleznete, tím lépe a tím méně práce. Jakmile budete mít určené hodnoty, můžete je začít propagovat.

8) Poslouchat zákazníky

V konečném důsledku jsou to zákazníci, kdo určuje, zda podnikatel uspěje, nebo ne. Ať už jste nyní ve své kariéře kdekoli, naučte se vnímat přání druhých lidí. Nyní to možná bude současný šéf, kolega, manžel, manželka nebo kdokoli jiný. Snažte se pochopit, co chtějí a co si myslí a snažte se jim pomáhat v plnění jejich cílů. Ve vlastním podnikání to pak budete mít o poznání snazší.

9) Neignorovat sociální sítě

Možná se celý život vyhýbáte sociálním sítím a není na tom nic špatného. Pokud ale chcete podnikat, nesmíte ignorovat sílu, kterou dnes sociální sítě mají. Chvíli možná bude trvat, než se s nimi naučíte pracovat a pochopíte, jak fungují, ale je to rozumná investice do vašeho podnikání, která stojí jen čas.

#podnikani #vek #byznys #firma #spolecnost #duchod #kariera

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.