Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
17.01.2020 5 minut čtení

Lidé pracující z domova jsou šťastnější, ale s jedním velký ALE. Někteří se dobrovolně vracejí do kanceláře

Stejná práce pro stejnou společnost po dobu devíti měsíců. Jedna skupina ji vykonávala z domova, druhá z kanceláře. Zde jsou výsledky a také důvody, proč se někteří dobrovolně do kanceláře vrátili.

Trochu už jsem napověděl v nadpisu, ale zkuste si schválně tipnout, která skupina pracovníků bude šťastnější a efektivnější. Ti, kteří pracují z domova, anebo ti, kteří musejí do kanceláře? Nutno podotknout, že obě skupiny odvádějí stejný druh práce ve stejném rozsahu, takže ti co jsou doma, se nemohou nikterak šetřit.

Výsledek si ukážeme na akademickém výzkumu, který vedl profesor ekonomie na Stanfordu.

Není potřeba nic skrývat nebo tajit, výsledky ukázaly, že pracovníci, kteří mohli pracovat z domova, byli šťastnější a také práci vykonávali efektivněji. K tomuto závěru je ale nutné přidat jednu poznámku, nad kterou je potřeba se zamyslet, než se vrhnete do prodávání kanceláří a zavádění 100 procentní práce z domova.

Autorem studie je Nicholas Bloom, profesor ze Stanfordu a jeho postgraduální student James Liang. První výzvou bylo najít dostatečně velký počet dobrovolníků pracujících v podobných pozicích, které by bylo možné rozdělit na dvě skupiny (doma a v kanceláři) a dostatečně dlouhou dobu je sledovat.

Řešení měl ale Bloom doslova na dosah ruky. Jeho postgraduální student Liang byl totiž CEO a spoluzakladatel největší čínské cestovní kanceláře. Bylo tedy jednoduché požádat zaměstnance o spolupráci. Přihlásilo se 500 dobrovolníků a z toho jich polovinu přijal.

Práce z domova vítězí

Přijatí dobrovolníci měli jasná kritéria. Museli ve společnosti pracovat minimálně 6 měsíců a doma mít oddělený pokoj, ze kterého by mohli pracovat. Kvalitní připojení k internetu je bráno jako samozřejmost. Ti, kteří prošli těmito kritérii, byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina měla pracovat z domova a druhá klasicky z kanceláře.

Podle plánu měl experiment trvat devět měsíců, ale manažeři těch, kteří měli pracovat z domova, měli obavy, zda se nenechají zlákat třemi hlavními nástrahami práce z domova: postelí, televizí nebo ledničkou. Jak to dopadlo? Zde jsou výsledky studie:

  • Společnost ušetřila 2 tisíce dolarů ročně za každého zaměstnance na pracovních prostorech
  • Zaměstnanci, kteří pracovali doma, byli o 13,5 procent efektivnější, než jejich kolegové v kanceláři
  • Systém na měření angažovanosti (zaznamenával práci ve firemním softwaru, který je nutný pro výkon práce) ukázal, že lidé pracující doma byli více angažovaní
  • Zaměstnanci pracující z domova vykazovali kratší přestávky a byli méně nemocní
  • U zaměstnanců, kteří pracovali z domova, vznikalo o 50 procent méně sporů
  • Ačkoli štěstí nejde přesně změřit, tak ti, kteří pracovali doma, hlásili vyšší pocit spokojenosti a štěstí

Zní to skvěle a teď to ALE

Dosud to znělo jako jasné vítězství práce z domova v porovnání s prací v kanceláři. A skutečně to tak bylo. Společnost, ve které experiment probíhal, se rozhodla téměř všem svým zaměstnancům nabídnout možnost pracovat z domova.

Jaká byla odezva? Poměrně překvapivá, protože když se o nabídce dozvěděli účastníci studie, kteří už před tím pracovali z domova, tak se zhruba polovina z nich rozhodla vrátit do kanceláře. Proč?

Uváděli dva důvody. Prvním byla izolace, kterou cítili. Druhým důvodem bylo to, že vnímali menší pravděpodobnost povýšení nebo získání bonusů. Třetím důvodem, který ale pracovníci oficiálně neuvedli, může být to, že velká část z nich byla hodně mladých a ještě bydleli s rodiči. Po skončení experimentu si uvědomili, že práce pro ně je vítaným každodenním útěkem od rodiny.

S ohledem na tyto připomínky sestavil profesor Bloom několik doporučení pro společnosti, které by chtěli zavést práci z domova:

1) Berte to jako bonus nebo odměnu

Bloom navrhuje poskytovat práci z domova jako formu povýšení. Určitě doporučuje nabízet ji na individuální bázi a se zkušební lhůtou. Může to být alternativa k navýšení platu nebo bonusům. Důležité je stále sledovat produktivitu, a pokud klesne, tak zase nechat zaměstnance na nějakou dobu, aby se vrátil do kanceláře.

2) 100 procent home office je moc

S absolutním home office riskujete narušení soudržnosti vašeho týmu. Pokud každý pracuje individuálně, není to tak podstatné, ale v týmu, kde je potřeba spolupráce, je nutné udržovat dobré vztahy. K tomu by mohlo pomoci začít s prací z domova jen v omezené míře. Například jeden nebo dva dny v týdnu. Když se vše osvědčí, můžete přidat další den.

3) Vyzkoušejte to

Potřeba být na pracovišti pět dní v týdnu stále trvá v továrnách, ale téměř jakoukoli jinou práci už je možné vykonávat z domova, což šetří mnoho času i nákladů. Bloom říká, že zaměstnavatelé, kteří u svých zaměstnanců trvají na práci v kanceláři, i když to povaha jejich podnikání nevyžaduje, se postupem času ocitají v nevýhodě.

Bloom káže vodu a sám ji pije

Často to bývá tak, že někdo něco doporučuje, ale sám to nedělá. Takzvaně káže vodu, ale pije víno. V tomto případě to neplatí. Za výzkumem stojí Bloom, Liang a další dva jejich kolegové. Jejich zpráva ale končí konstatováním:

„Většinu své práce na experimentu autoři provedli z domova.“

Odkaz na studii zde. A nakonec také TEDx profesora Blooma s odvážným názvem „Go Ahead, Tell Your Boss You Are Working From Home“.

#podnikani #prace #homeoffice #domov #kacelar #studie #rozdil #produktivita

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
4 minuty
8 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
3 minuty
6 minut
5 minut
8 minut
6 minut
6 minut