Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
17.01.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 17.1.2020: Andrej Babiš se zlobí, EU podpoří konkurenta Uberu a Google za bilion dolarů

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno, tak nám do klubu bilionových společnosti v krátké době přibyl další člen. Po ropném gigantu #SaudiAramco se včera vůbec poprvé přes tržní hodnotu 1 bilionu dolarů podíval #Alphabet, tedy mateřská společnost #Google. Po růstu akcií na historická maxima se tak zařadil po bok svých hodnotnějších amerických kolegů Applu a Microsoftu (v minulosti již tuto metu překonal i Amazon, který aktuálně lehce zaostává). Úspěšný den!

-----

Partnerem newsletteru je PojištěnáFaktura.cz, online služba, která řeší pojištění jednotlivých faktur do výše 500 000 Kč. Chci vědět víc!

-----

Slova dne

„Dozvím se o tom z mediálního prostoru a má to divné konotace. Chci proto od pana ministra, aby na vládu předložil informaci o této zakázce.“

Premiér Andrej #Babis se zlobí na ministra dopravy Kremlíka kvůli "kauze" eshopu na elektronické známky, za který Státní fond dopravní infrastruktury zaplatí 401 milionů Kč bez DPH. V reakci bude prý od všech ministrů chtít vidět všechny IT zakázky.

-----

Číslo dne

1,260,000,000 Kč

Evropská investiční banka podpořila estonský startup #Bolt, který je přímým konkurentem amerického Uberu. Alternativní taxi od EU obdrží 50 milionů eur (1,26 miliardy korun).

-----

Vítěz a poražený

Morgan Stanley +6.61 % (56.44 USD)

#MorganStanley zhoršením ratingu zkazila párty Tesle, ale sama zažila nejlepší den za 7 let (od června 2012). Zvýšila totiž svůj očekávaný celoroční zisk, který by měl být nejvyšší v historii banky.

Pearson -8.46 % (7.36 USD)

Největší vzdělávací společnost na světě #Pearson nezažívá šťastné období. Studenti se stále více začínají učit online a zájem o učebnice či skripta klesá. Prodeje materiálů pro vyšší vzdělání loni klesly o 12 %. Firmu navíc opouští její finanční ředitel.

-----

Burza

#WallStreet se po pár dnech váhání vrátila zpět k růstu. Mimo optimistická makrodata zatím investory povětšinou mohou těšit i kvartální výsledky společností. Index #SP500 poprvé v historii pokořil hranici 3300 bodů.

Pro více informací sledujte Investujeme.czFXstreet.cz či analytika Štěpána Křečka.

-----

Bleskově

Aerolinky #CSA a #Smartwings v roce 2019 meziročně o 7,9 % méně cestujících. Mohou za to jejich odstavené letouny Boeing #737MAX, které nemohou od loňského března létat.

Angela #Merkelova by ráda viděla u zemí EU pokrok v technologických možnostech. Evropa by si dle jejího názoru měla být schopna vyrábět vlastní čipy a baterie pro elektromobily, aby mohla agresivněji konkurovat USA a Asii.

▶ Ministr životního prostředí Richard Brabec odmítl zavedení plošného systému záloh na #PET lahve. Jejich současný sběr dle jeho názoru funguje a plní evropské cíle. Dá proto raději přednost jeho dalšímu rozvoji.

#Rusko má nového premiéra. Dmitrije Medveděva po demisi vystřídal Michail Mišustin. Prezident #Putin zároveň plánuje zásadní změny ruské Ústavy, které jsou považovány za největší za dobu její existence. Mimo jiné oslabí pravomoci prezidenta.

▶ Výrobce zubních past #Colgate chce svým zákazníkům dát další důvod k úsměvu. Zahajuje totiž prodej nové veganské zubní pasty, která bude navíc umístěna do první plně recyklovatelné tuby na zubní pastu na trhu. Vývoj produktu společnosti zabral 5 let.

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.cz či Euro.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty