16.01.2020 3 minuty čtení

Mini eshop za 400 milionů, obyčejné logo za 400 tisíc...kdo si z nás dělá srandu a proč?

Jako by nestačilo, že nám "urputné hovado" v čele státu dělá ostudu po celém západním světě, se svými "unikátními schopnostmi" se často ukazují také řadoví úředníci. A že to občas bývá opravdu silná káva.

Tahle témata jste v posledních dnech asi zaznamenali. Ministerstvo dopravy dá 400 milionů korun za eshop s elektronickými dálničními známkami, městská část Praha 3 si zase nechala udělat nové logo za 400 tisíc korun. Ano, eshop za 400 milionů a logo za 400 tisíc. Šílené na první, druhý i třetí pohled.

Na jednu stranu se není čemu divit, protože jak se říká, stát a jeho představitelé jsou takoví, jací jsou jeho obyvatelé. A co si budeme povídat, většina obyvatel není schopná šetřit nebo rozumně investovat, žije podle hesla "když ty prachy mám, tak proč bych je neutratil". A úředníci k tomu jednoduše přistupují stejně. 

Nové logo Prahy 3 za 400 tisíc korun

Jasně, na rovinu přiznávám, že neznám detaily obou zakázek a je jasné, že toho budou obsahovat mnohem víc, než se na první pohled zdá. Například součástí zmíněného eshopu je aktivní support a IT infrastruktura, k logu zase nepochybně patří nějaký manuál a spoustu kreativních návrhů na reklamní předměty.

PŘESTO!

Je to moc. Je to strašně moc. Nikdo si nedělá iluze, že daný eshop s dálničními známkami by měl parametry obyčejného eshopu s kosmetikou a dal by se udělat na šabloně za pár tisíc. Cena 400 milionů je však nepřijatelným extrémem z druhé strany. Mnoho českých odborníků, mezi nimiž nechybí tvůrci podobných systémů, se shoduje, že takový systém nemůže stát reálně víc než 100 milionů, a to ještě v případě, že by byl opravdu mistrně zpracovaný a možná i "dokázal léčit rakovinu".

Jak navíc upozornil Hlídač státu, podobný systém stál na Slovensku v přepočtu pouze 75 milionů korun. Může být ten český systém o tolik propracovanější? Těžko.

A logo za 400 tisíc korun? Loga pro státní instituce jsou kapitolou sama pro sebe. Těžko si vzpomenout na případ loga, které bylo skvěle zpracované, vybrané v rámci férového výběrového řízení a jeho cena odpovídala nejenom standardní tržní hladině, ale zároveň ukazovala na schopnost úředníků vyjednávat. Pokud o nějakém takovém víte, napište o tom do komentářů.

Nebudu tady ani zmiňovat, že logo Nike stálo 20 dolarů (musel jsem, ale uznávám, že to je světová rarita). Ale můžu například říct, jelikož to není žádné tajemství, že nové logo Warengo vyšlo na 1400 korun. A máme v tom úplně všechno, co potřebujeme k tomu, abysme dál dokázali tvořit kvalitní projekt, který bude dobře sloužit komunitě.

Je to všechno jen o tom, že si dáte záležet s výběrem a domlouváním podmínek. Jenže proč by si nějaký úředník měl dávat záležet, když se nejedná o jeho peníze, že ano? Bohužel, žádné páky neexistují a úředníci se občas chovají jako utržení ze řetězu. A řízení státu jako firmy stále v nedohlednu.

Navíc si myslím, že u takové Prahy 3 to opravdu není o žádném brandingu. Je to o tom, jak dokáže budovat infrastrukturu a jak dokáže lidem zlepšovat život v dané oblasti. Když tohle dokáže, stačí jí červeně napsané Praha 3. Nic víc.

#stat #urad #vlada #hospodareni #ekonomika #zakazky #tunel #podvod

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • U stanovení ceny za logo vážně smysl nevidím. Když je to Praha 3 a jsou v logu 3 čáry, tak mělo stát 300 tisíc a ne 400 :D Dobře, teď vážně. Myslel jsem, že po webu na WordPressu za 223 tisíc korun nemůže přijít nic lepšího. Zmýlil jsem se. Přišlo. Ale tohle už vážně nemůže nic trumfnout!
  +3
 • Musím podotknout, že cena loga se řeší v poslední době až příliš často. Spousta lidí ale opravdu nevidí co se za tím vším skrývá. Lidé vidí 3 čárky a částku 400 tisíc Kč. Ale tak tomu není. Já osobně jsem měl možnost pracovat na logu pro nejmenovaného klienta, který ve finále zaplatil 200 tisíc a částka se mi zdá adekvátní. Práce probíhala celý měsíc a zapojeni byli 3-4 zaměstnanci. Nemělo by se také zapomínat na to, že v grafickém manuálu bude předpis pro použití loga na všech možných materiálech. A že jich Praha 3 bude mít hromadu - informační cedule, letáky, plakáty, reklamní předměty, vizitky, hlavičkové papíry, polepy vozidel, ... Byl bych i opatrnější s označením #tunel #podvod . Na vizuálu pracovali kvalitní designeři, kteří si dali jistě hodně záležet a v porotě byli špičky svého oboru. Toto označení si rozhodně nezaslouží.
  +1
  • Martine pro mě ale ten problém začíná u toho, že nějaká Praha 3 vůbec žádný branding nepotřebuje. Nikdy jsem nepochopil, k čemu to je. Já se v rámci Prahy stěhuju podle toho, kde se mi líbí. Vlastni ani nevím, v jaké přesně Praze bydlím teď, jestli je to přesně 13 nebo 5. A je mi to fuk. A stejně tak s umístěním firmy, tu umístím tak, aby mi to vyhovovalo v rámci schůzek a dojíždění. Tzn. ani žádná taková soutěž o logo být neměla. Jak píšu na konci, Praze 3 stačí červený nápis "Praha 3". A k tomu fakt není potřeba práce 3-4 zaměstnanců, stačí najít profi freelancera, který udělá kvalitní práci, navrhne sympatické logo plus logo manuál pro jeho komplexní využití. To vše za nižší desítky tisíc. Prostě tady jde o to, že za veřejné peníze se dělá něco, co nemá reálný smysl. To že třeba britská BP si nechá udělat kompletní branding za 211 milionů dolarů, to už je jejich věc, je to soukromá firma. Ale tohle jde z veřejných rozpočtů a já s tím nesouhlasím.
   0
  • Chápu. Máte pravdu, že pokud jde o soukromou záležitost, tak se jedná o něco jiného. Musím se přiznat, že jako grafický designér mám většinou na loga měst kladný názor. Pokud jde ale konkrétně o Prahu, tak si myslím, že pokud už je potřeba do rebrandingu investovat, tak by bylo nejlepší udělat nový vizuál pro celou Prahu i se všemi městskými částmi. Nejen, že by se to po vizuální stránce pěkně sjednotilo, ale věřím, že celková cena by byla podstatně nižší než součet za každou městskou část vytvářenou zvlášť.
   +2
  • Jo přesně, to by podle mě bylo řešení. Loga měst jako takových mi přijdou fajn, ale u městské části mi přijde zbytečný jít vlastní cestou.
   0
 • Za 400k bych čekal že si z toho sednu na zadek, ne že budu přemýšlet o tom kam ty peníze přišly, a že stejný výsledek by byl u dětí v mateřské školce. A nevím jestli Praha 3 chce mít negativní reklamu s tím že vyhodili peníze z vokna... Avšak je to Praha 3 takže je mi po tom fuck..
  +1
 • Vidíš. A mně to nepřijde jako nijak šílená cena. Nejde jenom o nakreslení tří čárek, jde o vytvoření celého konceptu, designu, nespočtu slovních hříček, reklamních předmětů... Za nápady se prostě platí. Navíc návrh vzešel z otevřené dvoukolové soutěže a porota se jednomyslně shodla, což o kvalitě loga vypovídá. Neříkám, že je to nějaké geniální, ale ke trojce se to skvěle hodí, je to mladé a zapamatovatelné. I ta negativní zpětná vazba je určité PR. Přijde mi to fajn. Peníze městských částí se vyhazují i za nesmyslnější věci než za tvůrčí práci.
  +1
  • Na co jsou pražské části potřeba slovní hříčky a celkově takové kreativní nápady? :))
   0
  • Hmm. Na to nemám odpověď. :D
   0
 • Andrej už se zlobí, tak by aspoň ten eshop mohl být zachráněn. On to přece vždycky "prostě vyřeší".
  0