4 minuty čtení

Ranní zprávy 22.11.2019: Další studená válka, velký výprodej Exxonu a Kellnerovo IPO

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno, americký diplomat a bývalý ministr zahraničí Henry #Kissinger na aktuální rozepři Pekingu s Washingtonem dle svého názoru pozoruje, že se dvě nejsilnější ekonomiky světa dostaly až na práh studené války. Pokud by konflikt měl eskalovat, mohl by podle něj přinést horší následky než 1. světová válka v Evropě. Vidíte v dnešní době otevřený ozbrojený konflikt dvou velmocí vzhledem k jaderným zbraním jako reálný? Úspěšný pátek všem!

-----

Partnerem newsletteru je Zonky a jejich nová investiční služba Rentiér, díky které už nemusíte spořit, ale rovnou vydělávat. Chci vědět víc!

-----

Slova dne

„Já už dokonce ani nevlastním počítač. Vše, co potřebuji, mám v telefonu. Víte, je to osvobozující pocit. Zvláště s tím, jak skvěle dnes na telefonu funguje video a s tím, co jste dokázali udělat s FaceTime a možností telefonovat s mnoha lidmi současně. Produktivita, které lze dosáhnout, je neskutečná. Telefon je rozšířením mé kanceláře.“

Miliardář a CEO #Salesforce Marc #Benioff se během diskuze na konferenci Dreamforce s šéfem #Apple Timem Cookem svěřil, že už dnes pro řízení své firmy ani nepotřebuje počítač, protože vše potřebné vyřeší na svém iPhonu.

-----

Číslo dne

$25.000.000.000

Společnost #ExxonMobil připravuje největší odprodej svého majetku za několik dekád. V plánu má prodat těžební oblasti s ropou i zemním plynem, jež vlastní po celém světě. Očekávaný zisk 25 miliard dolarů chce následně investovat do nových projektů.

-----

Vítěz a poražený

Ameritrade +16.92 % (48.38 USD)

Brokerská společnost #Ameritrade včera přidala téměř 17 % poté, co se v mediích objevila informace, že konkurenční #CharlesSchwab plánuje její akvizici. Spojením by vznikl finanční gigant se souhrnnými aktivy v hodnotě 5 bilionů dolarů.

KLA -6.96 % (161.59 USD)

Polovodičový sektor včera hromadně propadl poté, co švýcarská banka UBS předpověděla "pokles celého sektoru" kvůli očekávanému poklesu poptávky. Kromě #KLA včera ztrácely i firmy #AppliedMaterials (-5.38 %) či #AMD (-3.56 %).

-----

Burza

#Wall Street se opět lehce odtáhla od svých maxim. Nepřehledná situace okolo obchodní dohody s Čínou a řešení lidských práv v rámci Hongkongu vyvolávají mezi investory mírnou skepsi a nejistotu ohledně dalšího vývoje. Druhý den v řadě klesal index ´#PX.

Pro více informací sledujte Investujeme.czFXstreet.cz či analytika Štěpána Křečka.

-----

Bleskově

▶ Novela zákona o prodejní době, jež včera vstoupila v platnost, nově umožňuje velkoobchodům, aby mohly zůstat otevřené i během svátků. Poprvé budou #velkoobchody novinku moci v praxi využít během letošních Vánoc.

Petr #Kellner odložil IPO společnosti #HomeCredit na burze v Hongkongu. Společnost dle oficiálního vyjádření není spokojena s tržními podmínkami, za nichž by na burzu nyní vstupovala. Akcionáři by z IPO rádi získali minimálně jednu miliardu dolarů.

▶ Americké ministerstvo spravedlnosti chce zrušit vyhlášku jménem paramountský dekret z roku 1948, která velkým filmovým studiím zakazuje např. vlastnit či spolupracovat s kiny nebo kontrolovat cenu lístků

Organizace #AmnestyInternational se pustila do internetových společností #Google a #Facebook. Obvinila je ze špehování a "vysávání osobních údajů", což označila za porušování lidských práv, zejména práva na soukromí.

▶ Řetězec #Walmart chystá velkou expanzi do Číny. Maloobchodní společnost z Arkansasu zde chce během příštích pěti až sedmi let otevřít 500 nových obchodů. Čína by se do roku 2023 měla stát největším trhem s potravinami na světě.

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.cz či Euro.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.