Je modré světlo pro náš život a spánek škodlivé, nebo ne? Věda je tak trochu na vážkách

Možná používáte na mobilu noční režim. Možná máte aktivovaný nějaký filtr modrého světla na počítači a možná dokonce používáte brýle s tímto filtrem. A není divu, protože obecně rozšířený názor tvrdí, že modré světlo je špatné. Je to ale opravdu tak?

Na úvod bych jen chtěl předeslat, že cílem článku není prodat jakýkoli produkt, ani propagovat nějaký konkrétní způsob ochrany očí proti modrému světlu. Nejedná se o placenou reklamu ani recenzi či hodnocení nějakého uvedeného způsobu. Rád bych poskytl neutrální pohled. Bude-li to možné podložím informace nějakou studií, výzkumem nebo alespoň důvěryhodným zdrojem.

Co je modré světlo?

Bylo tu vždy. Lidé nikdy neviděli černobíle. Denní rytmus se dříve řídil podle světla a tmy a vše řídilo slunce, které vysílá celé spektrum barev. To se v atmosféře rozptyluje a výsledkem je modrá obloha. Její barva se ale v průběhu dne mění.

Modré světlo je zkrátka světlo o určité vlnové délce.

Modré světlo škodí

Když se podíváme například na web Ministerstva zdravotnictví České republiky, najdeme tam zprávu z roku 2019, která mluví o tom, že kvalita spánku je modrým světlem negativně ovlivněna. Článek ukazuje právě na vlnovou délku modrého světla, která je kolem 480 nm a nejvíce se prý v denním světle vyskytuje po rozednění a dopoledne. S blížícím se západem slunce její poměr vůči ostatním barvám údajně klesá.

Na základě těchto a dalších informací web varuje před televizory, mobilními telefony, monitory počítačů a dalšími zařízeními, kterými si člověk nevědomky může ovlivňovat biologické procesy v organismu tím, že tyto přístroje používá v dobu, která je určená ke spánku.

Článek následně dává doporučení ohledně spánkové hygieny a správného používání výše zmíněných přístrojů, které vyzařují modré světlo ve zvýšené míře. Doporučení jsou většinou obecná a jasná, že si je rozumný člověk sám domyslí.

Na základě čeho panuje tento negativní názor na modré světlo? Velký vliv hraje melatonin, což je hormon, který je též nazýván jako hormon spánku. V přirozeném prostředí se začíná tvořit v lidském těle několik hodin po soumraku. S tím jak se blíží rozednění, se jeho tvorba zpomaluje. Panuje názor, že když se člověk ve večerních hodinách vystavuje modrému světlu, oddálí produkci melatoninu. V některých případech má dojít k tomu, že produkce melatoninu následně vůbec nenastane.

Je tedy celkem logické, že tento názor přebírají další weby, které doplní různé další informace a dále je publikují. Článek o negativním vlivu modrého světla zveřejnil i web fyzioklinika nebo abicko. Když budete hledat informace o modrém světle, najdete převážně informace o tom, že škodí a je potřeba se mu vyhýbat. Jak?

Doporučovaným základem je noční režim na mobilu, který by měl modré světlo omezovat. Pro počítače existují různé doplňky, které mají tentýž efekt (pozor v případě, že tvoříte grafiku. Dojde ke zkreslení barev). Další doporučení je nepoužívat elektronické přístroje s barevným displejem alespoň dvě hodiny před spaním. Někdo také navrhuje brýle s filtrem modrého světla, který lze doplnit i na dioptrické brýle, ale jsou i tací lidé, kteří nemají vadu zraku, brýle nosit nemusí, ale přesto je kvůli modrému světlu nosí.

Co když by to ale nebylo tak vážné, jak se může zdát?

Modré světlo neškodí

Základem tohoto tvrzení je studie, kterou provedli vědci na Univerzitě v Manchesteru. Nebudu vás napínat až do konce článku, reálné pokusy byly provedeny pouze na myších. Nicméně doktor Tim Brown předpokládá, že by podobné výsledky byly dosaženy i u lidí. A o co jde?

Studie upozaďuje barvy světla a zaměřuje se na její teplotu. Ale začněme od začátku. Brown říká, že prvopočátek myšlenky omezit modré světlo vznikl již objevením role melanopsinu, což je protein citlivý na světlo, který má na starost tvorbu melatoninu, o kterém již byla řeč. Říká, že ale došlo ke špatnému pochopení funkce melanopsinu, jež lépe detekuje krátkou vlnovou délku světla. To mělo za důsledek předpojatost vůči modrému světlu.

Podle nové studie je ale úroveň jasu důležitější než barva samotná. Alespoň pokud jde o stimulaci tělesného biorytmu. Navíc Brown tvrdí, že když je světlo stejně tlumené, je modrá (večer) více uvolňující než žlutá. Logiku by to mělo, zvláště když uvážíme, že den je obvykle "bílý/žlutý" a postupně přechází do "červené". To jsou teplé barvy. A noc je obvykle laděná do studenějších odstínů. Dopad na naše biologické hodiny tak je potřeba posuzovat z hlediska teploty barev.

Výzkum říká, že je pro naše zdraví prospěšnější být večer vystaven chladnějším odstínům barev při nižším jasu displeje. Co ukáže ale výzkum provedený i na lidech, můžeme jen předpokládat. Na skutečný výsledek si musíme počkat. Do té doby ale doktor Brown dává jeden tip: “Váš telefon má jeden skutečný přepínač nočního režimu: tlačítko vypnutí.“

---------------------------

Ať už se modrému světlu bráníte nebo ne, nenechte si svůj názor ovlivnit jedním článkem nebo jednou studií. Při hledání podkladů pro tento text jsem dokonce narazil na názory, že jedna či druhá studie jsou zaplacené a jde jen o marketing. Jak vnímáte působení modrého světla vy?

#osobnirozvoj #podnikani #prace #oci #ocharana #svetlo #modresvetlo #bryle #monitor

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Tělo by se mělo dostat do přípravy spánku, to že mobil nebo počítač nemůžeme dát z ruky je pouze zvyk moderní doby. Působí na nás stejně jako žárovka na můry. Kniha, instrumentální hudba, klid, ale určitě ne telefon, počítač nebo TV. Stejně tak děti by neměly usínat při světýlku, světlo totiž blokuje vyplavování růstového hormonu a může dojít ke zpomalení růstu.

  0
 • Pointa vecerniho sezeni u pocitace je mit rozsvicene nejake dalsi svetlo, jinak to zhavi do oci bez ohledu na denni/nocni rezim. Nevim, ale nemam pocit, ze bych mel problem s modrym svetlem. V noci proste vypnu pocitac a jdu spat... A spim dobre.

  0
 • Pro mě je nejlepším ukazatelem, když mám večer na PC zapnutý večerní/noční režim a zkusím ho vypnout. Když na to člověk není zvyklý, plně si uvědomí, jak ho ta záře doslova pálí do očí. Není divu, že to může negativně ovlivňovat spánek. Až při tom srovnání si člověk uvědomí, že když mu na displeji večer jednou naplno bílé/modré barvy, je to v podstatě to samé, jako by se koukal do slunce smile

  0
 • Když to jde, tak čas před spaním trávím raději s knihou než s mobilem. Pro mě ideální řešení proti modrému světlu :))

  0

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 13 030.

Zaregistrovat se