06.12.2021 5 minut čtení

Bill Gates přiznává: Moje bohatství je důkazem, že současný systém není férový

Bill Gates patří mezi nejbohatší lidi, jací kdy žili. A nedávno se vyjádřil i k rostoucím hlasům stěžujícím si na rozevírající se nůžky mezi bohatými a chudými. Nyní se rozhodl o celé věci napsat a přijít s tím, jak by daňový systém mohl být víc fér.

Gates loni na konci roku prohlásil, že kdyby měl platit třeba dvojnásobné daně oproti současnosti, nemá s tím problém. Pokud by mu však daně dle některých radikálnějších návrhů měly vzrůst třeba 10krát, bylo by to asi lehce přes čáru.

Nyní se svůj pohled na daně rozhodl popsat v blogu, ve kterém mimo jiné napsal, že je příznivcem vyšších daní pro bohaté, kteří si mohou bez problémů dovolit platit víc, už řadu let.

"Pravdou je, že se snažím za férovější daňový systém lobovat už léta. Je to už téměř dvacet let, co jsme já a můj otec začali volat po zvýšení federální daně z nemovitosti a daně z nemovitosti v našem státě Washington, který má stále ten nejregresivnější daňový systém v celé zemi. V roce 2010 jsme rovněž podpořili iniciativu voličů, která - kdyby prošla - měla za cíl vytvořit státní daň z příjmu."

Gates ve svém blogu bez okolků souhlasí s premisou, že problém finanční nerovnosti se v posledních letech spíš zhoršuje:

"Mezitím se nůžky mezi bohatými a chudými nadále rozevírají. Rozdíl mezi největšími a nejnižšími příjmy ve Spojených státech je výrazně větší než před 50 let. Pár lidí skončí s obrovským jměním - já sám jsem byl za svou práci nepřiměřeně odměněn - zatímco řada dalších, kteří pracují stejně tvrdě, má problém vydělat si vůbec na život."

Řešení tohoto problému, jež zakladatel Microsoftu podporuje, je systém, který funguje následovně: "pokud máte víc peněz, zaplatíte z nich na daních vyšší procento." Jedním dechem však zdůrazňuje, že nejde jen o to zdanit vyšší sazbou příjem bohatých, ale zejména o to aplikovat stejnou vyšší sazbu i na příjmy z kapitálových trhů a investic:

"Americká vláda dnes z naprosté většiny žije ze zdanění práce - asi tři čtvrtiny všech vládních příjmů pocházejí ze zdanění platů a mezd. Většina lidí získává veškerý svůj příjem právě z platu a je placená od hodiny, což je daněno maximální sazbou 37 %. Ti nejbohatší však na mzdách vydělávají jen úplné minimum svých příjmů; drtivou většinu tvoří zisky z investic do akcií či nemovitostí, které jsou daněny 20 %, pokud jsou drženy déle než jeden rok."

V této nerovnováze vidí Gates "doposud nejjasnější důkaz, který jsem viděl, že tento systém není férový," a proto by kromě zvýšení daní pro příjmy z kapitálových trhů rovněž byl pro zvýšení daní ze zděděného majetku a pro legislativu, která by v dědických řízeních jednou pro vždy uzavřela všechny možnosti kličkovat a vyhýbat se placení daní.

Není žádným překvapením, že si Bill za tyto názory vysloužil nejednu kritiku. Paradoxně však nejde jen o kritiku bohatých. Například levicově zaměření lidé jeho návrh kritizují proto, že při volání po vyšších daních vůbec nezmínil daň z čistého bohatství, kterou navrhuje kandidátka na prezidentku USA Elizabeth Warren. Ta by chtěla z pohledu osobního majetku každý dolar nad 50 milionů dolarů ročně zdanit 2 % a každý dolar nad 1 miliardu dolarů osobního majetku 3 %. Vyhýbání se této variantě je tedy pro Gatese tak trochu přirozené, protože pokud by v praxi fungovala, zasáhla by právě nejbohatší nejtvrději.

Na tradiční argument "proč tedy na daních prostě dobrovolně neplatíte víc, když byste to tak strašně rád dělal?" však Gates odpověděl nezapomněl a přinesl i vlastní protiargument:

"Když tvrdím, že vláda potřebuje vybírat víc peněz, někteří lidé se mě ptají, proč tedy Melinda a já neplatíme dobrovolně na daních víc, než nám ukládá zákon. Odpověď je jednoduchá - doufat, že tuto situaci zachrání lidé tím, že budou dobrovolně dávat víc, než kolik po nich stát žádá, není celospolečensky aplikovatelné řešení. Lidé platí daně jakožto povinnost vycházející ze zákonů a z jejich občanství, ne proto, že chtějí dobrovolně státu přispět. Dobrovolné odevzdávání peněz státu navíc nikdy nepomůže vybrat dostatek peněz na všechno, na co je stát potřebuje. Pokud bychom se s Melindou rozhodli státu Kalifornie dobrovolně odevzdat veškeré dotace z naší nadace, nepokrylo by to náklady všech veřejných škol ani na jediný rok. Zdravý ekonomický systém vychází z jasného stanovení toho, kdo a kolik bude platit."

Co si o nepoměru bohatství a vyšších daních pro bohaté myslíte vy? Majetní lidé často argumentují tím, že přece už ze samotné logiky věci platí vyšší daně, protože jde o procentuální část z jejich vyššího zisku. Nemají pravdu? Anebo by si měli přiznat, že se nůžky opravdu rozevírají a je potřeba v duchu zachování společenské stability zajistit, aby se zase trochu přivřely?

#podnikani #dane #gates #bohatstvi #danzbohatstvi #nerovnovaha #zakon #progresivnidan

Hodnocení: +36
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.