5 minut čtení

Pracujte chytřeji, ne tvrději: 7 základních tipů pro zaneprázdněné podnikatele

Udělat si čas sám na sebe je pro některé podnikatele hřích. Myslet si to je ale velká chyba. A pak jsou tu ti, kteří by si ho rádi udělali, ale nezvládají to. Pro obě skupiny je zde 7 základních tipů, které pomohou pracovat ne tvrději, ale chytřeji.

Ten, kdo má pověst tvrdého a disciplinovaného pracanta, má tuto pověst většinou na úkor osobního života, což zahrnuje koníčky i rodinu. Zejména v začátcích podnikání nebo při rozjíždění nových projektů mají podnikatelé tendenci trávit v kanceláři dlouhé hodiny. V důsledku toho práce převezme postupně kontrolu nad celým jejich životem.

Řešení výše popsaného problému? Stanovení jasné hranice mezi prací a osobním životem. Taková hranice pomůže vyhnout se vyhoření a udržet si vysokou míru pozornosti a produktivity i v dlouhodobém horizontu.

Sedm podnikatelů se podělilo o své metody a strategie, díky kterým se z nich nestali workoholici, ale naopak dokázali dosáhnout rovnováhy mezi pracovním a osobním životem.

1) Plánujte i osobní aktivity

Jared Weitz působí jako CEO United Capital Source Inc. a říká, že zaneprázdnění podnikatelé si často zapomínají vzít osobní volno na relax a odpočinek, což je chyba. Zároveň ale říká, že účinné řešení je jednoduché - vyhradit si na to čas.

Stejně jako si plánujete své pracovní záležitosti, schůzky a podobné věci, udělejte to úplně stejně v osobním životě. Když máte v kalendáři své večerní aktivity jako je návštěva fitness centra nebo večeře s rodinou či hraní společenských her s dětmi, je menší pravděpodobnost, že si do té stejné doby naplánujete nějakou pracovní věc.

2) Začněte i skončete na čas

Když jste zaměstnaní, očekává se, že budete chodit včas. S odchodem ale musíte udělat totéž - odejít včas. To zdůrazňuje Jared Atchison, spoluzakladatel WPForms, který mluví o důležitosti stanovení hranice mezi pracovním a osobním životem.

Dále říká, že jakýkoli podnikatel, který se neustále snaží udělat více, než kolik si připravil v rozvrhu, je pravděpodobně workoholik. Samozřejmě to neznamená, že nikdy nemůžete udělat více, ale pokud je to vždy, je to na zamyšlení. Po dlouhém dni si přestávku zasloužíte a nemusíte vyhořet, abyste byli úspěšní.

3) Pravidelně plánujte výlety

Zakladatel a president Specialist ID Inc., Patrick Barnhill, si pravidelně bere dovolenou a v této době se snaží vyhýbat práci.

Doporučuje, aby si podnikatelé vytvořili seznam míst, na která se chtějí podívat během následujícího roku a udělat vše co je v jejich silách, aby se na všechna místa dostali. Změna prostředí vám může následně pomoci i v pracovním ohledu. A pokud nemáte čas nebo peníze na dlouhé dovolené, úplně postačí výlety po okolí vašeho bydliště.

4) Delegujte a automatizujte

Žádný rozumný podnikatel nenechá svůj podnik a neodjede na dovolenou, pokud si není jistý, že bude o vše dobře postaráno i v době jeho nepřítomnosti. Z toho důvodu je potřeba se už průběžně učit úkoly předávat a delegovat. Zakladatel a CEO vChief, Madeleine Niebauer, říká, že je vhodné mít nějakého pomocníka nebo poradce i když nemáte zaměstnance. Bezodkladné úkoly pak může udělat, i když si vy uděláte volno.

Usnadnit práci vám také mohou šablony pro odpovědi na e-maily nebo nástroje pro plánování zveřejňování obsahu na sociálních sítích. Takových různých způsobů je mnoho. Snažte se vymyslet způsoby automatizace, které se vám ve vašem podnikání mohou hodit.

5) Administrativu nedělejte

K delegování práce se vyjadřuje i Piyush Jain, zakladatel a CEO společnosti SIMpalm, který říká, že podnikatelé mají tendenci všechno zvládat sami, ale minimálně administrativní a účetní práce by měla být delegována.

Jain vypráví, že jak se jeho společnost rozrůstala a on musel pracovat i o víkendech, což bylo únavné a zasahovalo to do rodinných aktivit. Prodiskutoval vše s manželkou a několika přáteli a nakonec právě mezi svými přáteli našel vhodného člověka na administrativní práci i na vedení účetnictví. To mu pomohlo věnovat potřebný čas i rodině. A když se časem společnost dále rozrůstala, tak se to ukázalo jako velmi praktické.

6) Pracujte v produktivním čase

Bryce Welker, CEO Accounting Institute, říká, že je nejlepší pracovat v době, kdy jste nejproduktivnější, ať už je to kdykoli. Tím totiž zajistíte, že pracovní povinnosti zvládnete úspěšně splnit v co nejkratším možném čase.

Sám Welker říká, že je ranní ptáče, takže všechny důležité úkoly se snaží splnit co nejdříve a ideálně hned ráno. Pokud je ale někdo noční sova, neměl by se přemáhat, ale raději by důležité úkoly měl splnit večer, kdy je udělá nejkvalitněji a pravděpodobně i nejrychleji.

7) Odložte mobilní telefon

Zdánlivě malá změna, která dovede udělat velké věci. Tak Peter Boyd, prezident společnosti PaperStreet Web Design, popisuje odložení mobilního telefonu do dostatečné vzdálenosti. Tedy za předpokladu, že ho nutně nepotřebujete k práci.

Je totiž velmi snadné se nechat rozptýlit, když vám chodí e-maily, SMS zprávy nebo další notifikace a upozornění. Pokud můžete, tak jednoduše odložte mobilní telefon. Pomůže vám to soustředit se a zůstat kreativní ve chvílích, kdy je to pro vaši práci důležité. Mobil do ruky by neměl patřit ani u jídla nebo hned po probuzení.

#osobnirozvoj #podnikani #timemanagement #plan #pravidla #uspech #detaily

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.