10.01.2020 4 minuty čtení

3 tajemství k rychlejšímu a efektivnějšímu nabírání nových zaměstnanců

Nabírání nových zaměstnanců je bohužel často spojeno s časovou tísní. Společnosti si někoho najmou zbrkle ze zoufalosti zkrátka proto, že nutně potřebují zaplnit volné místo. Ale nabírání se dá urychlit i bez ústupků. Podívejte se jak.

Proč byste měli nábor urychlit

Pojďme si nejdřív ujasnit, proč je zdlouhavý proces hledání nových zaměstnanců něco, čemu se chceme vyhnout. V první řadě jde o peníze. 

Každý den s neobsazeným pracovním místem ubližuje vašemu rozpočtu. Ať už činnosti člověka, který ve firmě chybí, musíte vykonávat vy osobně nebo kvůli nim zanedbává pracovní náplň jiný zaměstnanec, firmě to škodí.

A to ani nemluvím o situaci, kdy vám chybí obchodník a kvůli tomu utíkají příležitosti nebo vám chybí někdo, kvůli komu musíte odmítat klienty.

Druhým argumentem pro co nejrychlejší nábor je fakt, že nejlepší kandidáti nezůstávají dlouho bez práce. Podle statistik najdou ti nejtalentovanější lidé nové zaměstnání v průměru deset dní od chvíle, kdy začnou hledat. To není moc, že?

Třetím a neméně důležitým důvodem je, že to kandidáti ocení. Rychlý proces náboru značí, že je vaše firma progresivní a rozhodná. A stejně jako kandidáti i váš HR tým bude rád, že nemusí obsazovat jedno místo měsíce.

Tipy pro rychlejší nábor zaměstnanců

Rychlý nábor se rozhodně nerovná ústupky v požadavcích na kvalitu kandidátů. Tady se můžete podívat na léty prověřené techniky, které vám ušetří čas a zároveň jsou efektivnější.

1. Zapátrejte v interních zdrojích

Často jsou nejlepšími uchazeči o volné místo lidé, kteří pro vás už pracují. Konec konců, znají váš byznys, hodnoty firmy, zapadají do kolektivu a nejspíše jsou obeznámeni s tím, kam vaše firma směřuje.

A to nejsou jen domněnky. Ve skutečnosti existují data, která toto tvrzení dokládají. 

Procento zaměstnanců, kteří jsou ve svých nových rolích neúspěšní, se pohybuje mezi 40 a 60 %, zatímco u lidí najatých interně je to asi jen 25 %.

A další zajímavá statistika naznačuje, že je 1,7 krát dražší najmout někoho zvenčí než zevnitř.

Než vyvěsíte inzerát, nejprve řekněte o volné pozici svému týmu. Umožněte svým lidem šplhat po kariérním žebříčku a budete mít obsazené místo rychleji a lépe. Méně kvalifikované pozice se zpravidla obsazují snáze.

2. Nabídněte zaměstnancům odměnu za doporučení přijatého uchazeče

Technika, která v zahraničí funguje už mnoho let a u nás se zatím moc neuchytila. Když vypíšete novou pozici, požádejte stávající zaměstnance, aby vám doporučili někoho, o kom jsou přesvědčeni, že by práci zastával dobře. Za tuto snahu je můžete odměnit penězi, dny volna navíc, novým vybavením, kurzem... Je to jen na vás.

Takové programy fungují především ze dvou důvodů:

  1. Vaši zaměstnanci doporučí někoho, o kom si myslí, že má šanci práci dostat a být v ní dobrý, protože jinak nedostanou odměnu.
  2. Zpravidla přijde na pohovor někdo, kdo bude zapadat do kolektivu a někdo, s kým ostatní chtějí spolupracovat.

 

Zaměstnanci jsou důvěryhodným zdrojem kandidátů, takže si můžete odpustit filtrování nevhodných uchazečů a hledání háčků v životopisech. Pozvěte je rovnou na pohovor a ušetříte čas!

3. Dělejte pohovory pouze s nejlepšími z nejlepších

Jednou z časově nejnáročnějších částí nabírání nových zaměstnanců jsou pohovory. Na běžném pohovoru strávíte alespoň 30 minut. Proto si musíte dobře zvolit, koho si na něj pozvete.

Zkuste udělat první kolo výběrového řízení na dálku. Záleží samozřejmě na tom, jakou pozici obsazujete, ale pokud je to možné, nebojte se uchazečům zadat nějaký úkol. Může to být například napsání článku, vytvoření grafiky nebo úvaha, která se vztahuje k jejich budoucí pozici.

Dobrý způsob selekce lidí, kteří vám stojí za osobní setkání, je telefonát. Po telefonu už máte šanci vytušit něco o nátuře kandidáta a vyhnete se tak lidem nekompetentním nebo lidem, kteří nezapadají do vaší vize.

#nabor #hr #recruitment #byznys #podnikani #tipy #rady

 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.