Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
05.01.2020 5 minut čtení

Přichází další recese. Jak se mohou připravit mladí investoři?

Ekonomika se vyvíjí. Roste i klesá. Je to normální. Když ale klesne prudce nebo klesá dlouhodobě, není to většinou nic příjemného. Můžete na to ale být připravení. Ostřílení investoři budou jistě uvedené rady znát, ale pro ostatní mohou být užitečné.

Poslední velká krize nebyla tak dávno. Různé zdroje udávají různá data, ale můžeme říci, že největší propad byl zaznamenán v roce 2008. Od té doby mnoho lidí teprve vstoupilo do svých produktivních let. Mladí lidé opustili školy a vrhli se do víru vydělávání peněz a skutečného života. Nástup krize z roku 2008 ale nezažili, a tak jsou nyní v méně výhodné pozici než ostatní. Chybí jim zkušenosti. Ty samozřejmě ničím nahradit nelze, ale jistá příprava by pomoci mohla.

Vzhledem k tomu, jak se trh vyvíjí, je téměř 100 procentní šance, že další recese přijde. Otázkou tedy není, zda přijde, ale kdy to bude. Jistá studie Mezinárodního měnového fondu z roku 2018 zkoumala období od roku 1992 do roku 2014 a zjistila, že ekonomové naprostou většinu recesí předpovědět nedokázali. Z toho plyne jednoduchá věc. Příprava je klíčová. A následující body snad pomohou.

Správná rovnováha

Rozhodovat se podle emocí se nemusí zdát jako ideální a také to ideální není, ale zároveň se ani nesnažte své emoce úplně potlačit, protože vědět, jak budete emocionálně reagovat na výkyvy trhu, může pomoci určit, jak byste měli alokovat vaše investice.

Vaše investiční portfolio by mělo odrážet váš věk a dispozice, které máte. S přibližující se recesí by možná mělo být konzervativnější. Díky tomu se i tváří v tvář nastupující krizi můžete cítit bezpečně. Vhodný poměr rizikových i méně rizikových investic vám zajistí klidný spánek. Běžně možná dáváte přednost akciím, ale jakmile o sobě poprvé dá krize výrazněji vědět, budete rádi, když budete mít i nějaké dluhopisy.

Nezapomeňte diverzifikovat

V předchozím bodu o vyvážení nezapomeňte myslet i na diverzifikaci, která dokáže snižovat riziko. Mohlo by se zdát, že jde o totožnou informaci jako u prvního bodu, ale diverzifikace neznamená jen alokování peněz do různých forem investic. Zahrnuje to také rozdělení financí napříč různými obory i investování podle geografické polohy nebo místního politického systému. Pečlivá diverzifikace spolu s vyvážeností vás během recese dokáže chránit.

Upřednostněte potřeby

Investice do potřeb a běžných nástrojů jsou investicí s (nej)nižším rizikem. Proč? Jsou většinou nezbytné (nebo alespoň dost důležité) pro život, a tak doufáme, že se jich většina lidí během recese nebude muset vzdát. Zboží pro domácnost nebo jiné další potřeby jsou proto považovány za investice šetrné k recesi.

Bylo by ukvapené a naivní přesunout celé vaše portfolio tímto směrem, ale rozšíření portfolia o tuto oblast by vám mohlo přidat na stabilitě v době ekonomické nejistoty. Na internetu se pravděpodobně setkáte s mnoha názory, které budou tvrdit, že určitá investice je proti recesi odolná. Je v pořádku si vyslechnout názor druhých, ale nepřikládejte tomu přílišnou důležitost a raději sami důkladně zkoumejte trh a neinvestujte bezhlavě na základě nějakého doporučení.

Chraňte své portfolio

Když přijdete o zaměstnání, možná budete muset sáhnout do svých investic. Nebo když budete muset zaplatit drahou opravu auta, či přijde jiný velký nečekaný výdaj. Pokud nebudete mít nouzový fond, který je pro tyto účely určený, pak pravděpodobně budete nuceni sáhnout do svých investic, což je velká škoda.

Vybudujte si nouzový fond, který pokryje tři až šest měsíců fungování vaší domácnosti bez jakýchkoli příjmů. Jestliže se vám výsledná částka zdá příliš vysoká, začnete šetřit postupně. Finance si nechte uložené na místě, kde se k nim bez problémů dostanete a ideálně tam, kde se vám budou úročit. Jestliže je částka příliš velká na to, abyste ji během roku ušetřili z vašeho platu, zvažte možnost vedlejšího příjmu, abyste měli nouzový fond co nejdříve k dispozici.

Recese je normální

Podle údajů Národního úřadu pro ekonomický výzkum došlo od roku 1858 k recesi nejméně každých 10 let. A k menším poklesům ještě daleko častěji. Snažte se nepropadnout panice, když se v novinách nebo na internetu začnou objevovat titulky hlásající nástup krize.

Z historického pohledu jedinci, kteří neinvestují, na recesi tratí, zatímco investorům, kteří se svých investic drží, se postupem času portfolia zotavila.

V úvodu jsem psal o nevýhodě mladých. Nyní je tu ale jedna výhoda. Mohou investovat ze skutečně dlouhodobého hlediska, a to znamená, že je jednotlivé propady nemusí děsit a naopak je mohou brát jako příležitost pro nákup.

#investovani #investice #byznys #penize #finance #krize #recese #rozhodnuti #priprava

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
3 minuty
8 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
7 minut
6 minut
7 minut
5 minut
5 minut
6 minut