Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
05.01.2020 4 minuty čtení

Jaké kandidáty vyřadit z konkurzu? 6 neobvyklých varovných signálů na pohovoru

Odtušit, jestli bude kandidát zastávat pozici dobře, není žádná legrace. A rozhodně to není něco, co se podaří vždy. Podle nedávné studie litují náboráři svých rozhodnutí až ve 39 % případů. Jak tuto nelichotivou statistiku zlepšit?

Nevhodné oblečení, pozdní příchod, nedbalý stisk ruky... Jistě, všechny tyto neřesti vás od kandidáta odradí. Ale je tu několik dalších, méně zřetelných varovných signálů, které by pro vás měly být znamením, že je s kandidátem něco v nepořádku. Pojďme se na ně podívat.

1. Vytahování se dalšími nabídkami

Už se vám někdy stalo, že vám kandidát na pohovoru vyprávěl o ostatních nabídkách, které zvažuje? Arogance není zrovna kvalita, kterou byste u svých zaměstnanců hledali. 

Když uchazeč o práci básní o jiném zaměstnavateli, také to znamená, že pravděpodobně nemá o práci u vás dostatečný zájem. Možná, že nepřijme jinou nabídku hned teď, ale hrozí, že to udělá po pár měsících práce u vás. Často jde přesně o ten druh zaměstnance, který neustále hledá firmu, kde je tráva zelenější.

Na druhou stranu, zmínka o jiné nabídce nemusí vždy znamenat varování. Například takové: „Mám o tuto práci velký zájem. Prosím, dejte mi brzy vědět, jak jste se rozhodli, protože mám i další pracovní nabídky, které zvažuji,“ je naprosto v pořádku.

2. Nedostatek nadšení

Studie ukazují, že motivace má přímý dopad na produktivitu. Když hledáte někoho do své firmy, měli byste se ujistit, že alespoň jednou vyzkoušel váš produkt nebo službu. (A v ideálním případě si je zamiloval!)

Minimální úsilí, které je do přípravy třeba vložit, je přečtení pár recenzí nebo strávení pár minut na vašich stránkách. Ale pokud hledáte někoho, kdo za vás bude kopat, mělo by z něj být cítit nadšení.

Pokud si to chcete otestovat, měli byste kandidátům vždy pokládat pár otázek o vaší firmě, nedávných projektech nebo plánech do budoucna.

3. Oběť

Už jste se někdy setkali s uchazečem, který měl mentalitu oběti? Že si nejste jistí? Možná, že jste to jen nepoznali. Pro některé lidi je všechno chyba někoho jiného. Jejich předchozí šéf byl pitomec, bývalý zaměstnavatel je vlastně vykořisťoval, marně čekali na povýšení, protože si na ně manager zasedl a tak dále, a tak dále...

Jak se na to zaměřit? Hledejte zaměstnance, kteří odchází ze staré firmy, protože chtějí do té vaší. Ne protože jsou ve své současné práci bytostně nespokojení. Vypovídá to totiž hlavně o nich samých. Ačkoliv občas jsou stížnosti opodstatněné, obvykle jde o varovné signály.

4. Nedostatek sebereflexe

Tento bod je podobný mentalitě oběti. Pokud kandidát nepřizná svou chybu a naopak si stěžuje na kolegy v týmu, není to dobré znamení. Ideální zaměstnanec není egoistický, řekne vám upřímně, jakou roli hrál v předchozím týmu, jaké chyby udělal a jak se z nich poučil.

5. Nemá žádné otázky

Dobrý pracovní pohovor by měl být dialog. Můžeme to skoro přirovnat k rande. Obě strany se musí zapojit podobnou mírou, jinak se k sobě pravděpodobně nehodí.

Nedostatek otázek od kandidáta naznačuje nedostatek zájmu. Jak moc kandidát o práci skutečně stojí? 

Tento bod je ale trochu zrádný, protože nutnost klást potenciálnímu zaměstnavateli otázky je všeobecně známá. Co když kandidát jen opakuje otázky, které našel někde na internetu?

Když jsou otázky obecné, vágní a nejsou k tématu, pravděpodobně je to přesně tento případ. Správný kandidát se bude ptát na věci, které ho upřímně zajímají, jsou spontánní a rozvíjí konverzaci, kterou právě vedete.

6. Přistupuje jinak k různým zaměstnancům

Výhodou pohovoru, při kterém kandidáta seznámíte se svým týmem, je možnost pozorovat jeho sociální interakce. Můžete se lépe soustředit na vřelost, oční kontakt a tak podobně, ale především si můžete všimnout, jak přistupuje k jednotlivým lidem.

Pokud je kandidát milejší na managery a ředitele a méně příjemný na řadové zaměstnance nebo své potenciální podřízené, mějte se na pozoru. Chcete někoho, kdo se bude k celému týmu firmy chovat s respektem.

Proto je například vhodné se zeptat i recepčních, jaký měli z kandidáta pocit. Krásně tak zjistíte, jak se daný člověk chová, když nemá pocit, že je pozorován.

#tipy #hr #nabor #rady #byznys #podnikani

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Znovu díky, teď v lednu to budu potřebovat :))
    +1
  • Zajímavé a jistě užitečné :-) Jen bych nechtěl být v pozici toho, kdo pohovor vede, protože sledovat tolik věcí musí být dost náročné :D
    +1
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
6 minut
8 minut
3 minuty
5 minut
4 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut