Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
22.12.2019 5 minut čtení

Odpovídáte na maily od štědrovečerní večeře? Jak si o Vánocích odpočinout od byznysu

Pokud jste podnikatelé nebo freelanceři, je tu šance, že si nedopřáváte dostatek volného času. Jistě, výhodou je, že můžete „pracovat odkudkoliv“, ale baterky nedobijete, když budete permanentně na příjmu, přestože třeba sedíte u vánočního stromku.

Pro podnikatele nikdy není snadné vzít si dovolenou. V začátcích znamená „vzít si týden volna“, že budete bez peněz. A ještě důležitějším aspektem je, že zakladatelé start-upů a malých podniků bývají často na svých pozicích téměř nezastupitelní.

Naštěstí pro nás, Vánoce jsou čas, kdy si bere dovolenou i většina klientů a obchodních partnerů, takže je to v podstatě jediný čas v roce, kdy si můžeme volno dopřát bez stresu a bez výčitek. Tady je pár tipů na to, aby váš zasloužený odpočinek proběhl hladce

1. Dejte to předem na srozuměnou

Očekává se, že si každý vezme dříve nebo později volno, proto by to pro vaše klienty a zákazníky nemělo být překvapením, zvláště v období mezi svátky.

Je klíčové dát všem lidem, kteří by vás mohli shánět, předem vědět, že nebudete k zastižení. Když je člověk s firmou jeden den v kontaktu a o pár dní později se mu na e-mail dostane jen automatizované odpovědi, která ho zklame, je to frustrující.

Dejte svým klientům a kolegům dostatek času, aby se vás mohli zeptat na jakékoliv papíry, projekty, faktury atd., které by od vás během vaší nepřítomnosti mohli potřebovat. Pokud máte to štěstí, že máte ve firmě zástupce, který bude vaše záležitosti vyřizovat za vás, nezapomeňte na něj všem dát kontakt. A pokud si to neodpustíte a budete chtít během své nepřítomnosti vyřizovat e-maily nebo jiné pracovní záležitosti, dejte jasně najevo své limity. (Jak ostatním, tak sobě.)

Když klienty předem ujistíte, že vám na nich záleží, můžete si užít dovolenou, aniž by to poškodilo váš byznys.

2. Zkuste netrávit většinu času online

Velká část expertů se shoduje na tom, že během dovolené byste se měli kompletně odpojit od online světa. Ale protože já sama si tuto radu jakožto závislý mileniál prakticky nemám šanci vzít k srdci, raději to trochu rozvedu. Než abych před sebou zamkla iPhone a Mac do šuplíku a byla na nepříliš příjemné „odvykačce“, našla jsem mezi prací a relaxem kompromis.

Například když jsem s přáteli a rodinou, snažím se být stoprocentně přítomná. Nepokouším se po očku kontrolovat příchozí pracovní e-maily ani oznámení na Facebooku. Namísto toho jsem několik hodin v offline světě a poté se na půl hodinky nebo na hodinu vytratím, abych si vyřídila vše potřebné. Někteří podnikatelé si vyhrazují hodinku nebo dvě po ránu na vyřízení pracovních záležitostí z domova.

Neexistuje jeden přístup, který by pomohl všem. Hlavní je zjistit, co sedí právě vám. Ale uvědomte si, že hlavním smyslem dovolené by mělo být uzemnit se, zpomalit a odpočívat. Moc to mozku neulehčujete, pokud mu konstantně předkládáte dopaminové dávky lajků a přehršel stimulů z online světa.

3. Když máte čas přemýšlet, zpomalte

Vzhledem k tomu, že koncem roku si velká část podniků dává pauzu, není pro podnikatele neobvyklé, že mají více času na přemýšlení. Pokud si pro sebe uděláte pár hodin nebo dní, snažte se čas využít produktivně. 

Ale ne abyste pokračovali v klasickém tempu a pracovali jako obvykle, raději zpomalte a soustřeďte se na zhodnocení roku. Konec roku je skvělá příležitost zamyslet se, co fungovalo, co ne,  co se dá vylepšit, jaké úspěchy máte na kontě a co všechno chcete dokázat v roce 2020.

4. Dohlédněte i na svůj tým

Pamatujte si, že nejste jediní, kdo má rodinu a přátele, se kterými chce Vánoce oslavit. Pokud pod sebou máte zaměstnance, ujistěte se, že nejsou zahlceni prací a budou si moci odpočinout stejně jako vy. 

Díky tomu vám v lednu přijdou jako noví, připravení na další vývoj vašeho podnikání.

5. Když se začnete cítit ve stresu, řekněte „ne“

Podnikání není nejklidnější kariérní dráha, kterou jste si mohli vybrat, to je jasné. A ani Vánoce v kapitalistickém pojetí, jak je známe dnes, nejsou pro většinu lidí zrovna oázou klidu. Pokud začnete být přehlcení cestováním, rodinnými sešlostmi, vánočními nákupy, přípravami domu a jídla a dalšími „nezbytnými svátečními kratochvílemi“, prostě zvolněte.

Když máte pocit, že vám to přerostlo přes hlavu, je tu šance, že jste si toho nabrali moc. Vynechejte jednu nebo dvě společenské události, dva nebo tři druhy cukroví... Je mnohem lepší si užít méně aktivit, než se snažit zvládnout všechno a trpět.

A co se byznysu týče, soustřeďte se jen na důležité úkoly, které musí být splněny. Jeden dobrý tip je udělat si seznam všeho, co je třeba a poté se zeptat, který z úkolů vaše podnikání nejvíc ovlivní. (Není důležité vždy odpovídat tomu klientovi, který „nejhlasitěji křičí“.)

6. Neomlouvejte se

Důležitá rada na závěr, neomlouvejte se za to, že chcete o svátcích strávit čas odpočinkem, užít si dobré jídlo, rodinu a trochu zábavy. Pauza dá šanci našim myslím a tělům, aby se zregenerovaly a znovu se dokázaly soustředit. V lednu se vrátíte do kanceláře s čistou hlavou, novým pohledem na věc a schopni čelit novým výzvám efektivněji než kdy dříve.

#relax #inspirace #odpocinek #vanoce #byznys #podnikani

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
8 minut
3 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
6 minut
6 minut
8 minut
5 minut