Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
21.12.2019 5 minut čtení

8 tipů, jak udělat okamžitě dobrý dojem na nové kolegy a přivítat je ve firmě

Víte, co se říká o prvních dojmech – jsou důležité. Takže když se máte seznámit s novými kolegy nebo podřízenými, dává smysl, že na ně chcete působit co nejlépe. Podívejte se na 8 tipů, které vám pomohou si je získat hned zkraje!

Když ve své firmě vítáte nové zaměstnance, z velké části záleží na vás, jestli pro ně jejich první den v práci bude příjemný. Jako podnikatelé byste měli mít určitou metodiku vítání nových členů týmů, aby jejich zážitek byl pozitivní a motivující. Těchto 8 tipů vám pomůže povzbudit je, aby byli do nové práce nadšení.

1. Připravte pracovní místo

Přichystejte pracovní prostředí tak, aby měl nový zaměstnanec po ruce všechno, co bude první den v práci potřebovat, aby mohl být produktivní.

2. Vyberte vhodné datum

Měli byste to naplánovat tak, aby první den v práci pro zaměstnance byl zároveň jedním z méně vytížených dnů jeho manažera. Vyčleňte prostor několika hodin, které může nováček strávit s manažerem, seznamováním se s prací a s kolegy. Dohlédněte na to, aby existoval orientační program, který nového zaměstnance první den čeká.

3. Dejte to všem kolegům předem vědět

Je důležité, aby o nově příchozím všichni předem věděli, především personál na recepci, pakliže nějaký máte. Není nic horšího, než když jsou zaměstnanci překvapeni a nevědí, kam nováčka odkázat. Nastalá situace by mohla být nepříjemná pro všechny. Vřelé: „Á, Pan Novák, už tu na vás čekáme,“ hned navodí v zaměstnanci pocit, že je ve firmě vítán.

4. Zvažte uspořádání uvítacího obědu

Obědová pauza je chvíle, ve které si zaměstnanci mohou popovídat také o něčem jiném než o práci a trochu se poznat. Jako šéf máte skvělou šanci toho využít pro stmelení kolektivu. Nemusí jít o nic příliš oficiálního. Stačí se zeptat členů týmu, ve kterém bude nováček pracovat, zda by chtěli jít na oběd společně.

5. Pošlete zaměstnanci „papíry“ a materiály předem

První den v práci se z velké části sestává z organizačních úkonů. Část z nich si můžete ušetřit, pokud dokumenty pošlete zaměstnanci předem. Jednak bude mít čas si připravit případné otázky a za druhé díky pročtení materiálů nebude mít pocit, že je nepřipravený.

6. Pomozte zaměstnanci začlenit se do kolektivu

Je na vás, aby se zaměstnanec ve firmě cítil vítaný a co nejdříve si vybudoval s ostatními přátelský vztah. Proto nenechávejte představování na něm, ale představte ho novým kolegům sami. Ideálně ho seznamte s důležitými spolupracovníky jeden na jednoho, ať se nemusí představovat „celé třídě“ jako ve škole. To nemá rád snad nikdo. 

Pokud chcete udělat něco navíc, zkuste najít u nováčka a zaměstnance něco, co mají společné, aby mohli snáze navázat přátelskou konverzaci. Může to být jen drobnost, například: „To je Petra, Petra také cvičí jógu, takže si určitě budete skvěle rozumět.“ nebo „A tady Marek, stejně jako ty, předtím pracoval pro IT firmu.“

7. Zajistěte nováčkovi mentora

Dohlédněte na to, aby nový zaměstnanec nebyl na vše sám a měl nad sebou dohled, ale zároveň pomocníka, na kterého se může vždy obrátit. Mentorem může být některý ze zaměstnanců nebo vy sami, záleží na velikosti a hierarchii vaší firmy. Pokud tuto funkci delegujete na někoho jiného, měli byste si být jistí, že roli zvládne, má dost času a všechny potřebné znalosti.

8. Naplánujte první úkol 

První úkol by měl (s ohledem na náročnost pozice a dobu zaškolování) zaměstnanec dostat co nejdříve, ideálně už první den. Bude se díky tomu hned cítit přínosně a produktivně. Neházejte ho ale do vody a zajistěte, aby měl někoho k ruce, když si nebude něčím jistý a také to, aby po něm práci někdo zkontroloval a dal mu zpětnou vazbu.

Vyhněte se těmto chybám

Když přibíráte na palubu nového zaměstnance, měli byste udělat vše proto, aby se cítili vítaní a aby se co nejdříve stali součástí týmu. Proto musíte své ostatní zaměstnance a sebe připravit na příchod nováčka, aby proběhla jeho „asimilace“ hladce. Pozor na tyto chyby:

  • Nenechte zaměstnance dlouho čekat na recepci.
  • Neplánujte nástup zaměstnance na den, kdy je jeho přímý nadřízený na dovolené nebo na pracovní cestě.
  • Nezanedbejte výběr zaměstnance, který nováčka provede firmou.
  • Neunavujte nováčka zdlouhavými školeními, raději ho co nejdříve pusťte k práci, byť třeba dílčí a snadné.

#tipy #byznys #podnikani #hr #nabor #inspirace

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
11 minut