13.12.2019 5 minut čtení

Lepším leaderem přes noc? Jde to, když přijmete těchto 7 zásadních pravd

Vést lidi je složitá věda. Základní poučka říká, že musíte být vzorem. Když něco zvládnu já, mohu to žádat po druhých. Ale vedoucí nemůže být superman, který umí všechno. I přes to musí být dobrým leaderem. A správný leader ví, že musí začít u sebe.

Zlepšit se ve vedení lidí není tak složité. Ne, nebudete hned dokonalí, ale určité kroky ke zlepšení jsou skutečně jednoduché. Stačí přijmout za své ty správné názory a myšlenky a rázem je z vás zapálenější a empatičtější leader. Razantní skok tak můžete vy i vaši podřízení zaznamenat prakticky přes noc, ze dne na den.

Jak na to? Zkuste si projít těchto sedm pravd o vedení

Jsou situace, kdy přemýšlíte, jak si jako leader stojíte. Máte před sebou výzvy, musíte druhé motivovat a inspirovat a to na emoční i racionální úrovni. Očekávají se od vás výsledky, je na vás vyvíjen tlak. Jak se zachováte? Předáte ho na své podřízené, nebo ho v sobě zpracujete a na svůj tým přenesete pozitivní motivaci? 

Zkuste nyní přijmout za své tyto myšlenky:

1) Pryč se strachem

Často se stávalo a stává se to ještě i dnes, že se vedoucí snaží vzbuzovat strach, aby budil respekt. Ale to je základní chyba, protože strach a respekt k sobě mají velmi daleko. Cílem dobrého leadera by naopak mělo být působit na podřízené klidným dojmem. Pokud je v místnosti, kde je sebemenší strach, že nějaký názor, nápad či myšlenka nebude přijata, pak je to špatně. Leader by měl všechen strach z místnosti odstranit. Tím navodí příjemnou atmosféru, ve které budou pracovníci inovovat, spolupracovat a angažovat se.

2) Bez důvěry to nepůjde

Jestliže chcete zlepšit své vůdčí schopnosti, důvěra je základním pilířem, na kterém mohou stát další body. Odpovězte si upřímně na otázku: "Zvyšuje moje chování důvěru druhých?" V knize "The Speed of Trust" autor Stephena M.R. Covey vyzdvihuje pro budování důvěry tyto body:

  • Transparentnost
  • Konfrontace reality
  • Procvičování odpovědnosti
  • Přímá konverzace
  • Napravení chyb

3) Naslouchání zpětné vazbě je přínosné

Kritika vlastního vedení se neposlouchá dobře, ale pokud leader odmítá přijmout konstruktivní zpětnou vazbu na své jednání, izoluje se ve své pravdě a pracuje v "egosystému", ne "ekosystému". Naopak vůdce, který je otevřený kritice, bude oblíbený a bude si budovat důvěru. Na připomínky nebude reagovat přehnaně, ale naopak bude mít doplňující otázky, aby plně pochopil názor druhých a mohl případně své jednání obhájit a vysvětlit, anebo změnit.

4) Pozitivní přístup i v nepříznivých podmínkách

Ne vždy se daří. Dobří vůdci ale stále smýšlí pozitivně. Vyžaduje to emoční inteligenci, ale na stresové situace se vždy dívají z pozitivnější perspektivy. Chyby a selhání si připouštějí, ale nezdůrazňují je. Vnímají je jako příležitost ke zlepšení. Vůdci všeobecně zažívají hodně stresu, protože mají hodně odpovědnosti. Leadeři s pozitivním přístupem ale mají stresu podstatně méně než ti, kteří jsou negativní, úzkostliví a pesimističtí. Pozitivní nastavení vedoucího má vždy přínos i pro podřízené, kteří díky tomu mohou zažívat emoční a fyzickou pohodu.

5) Na prokrastinaci není místo

Jistý, ověřený a osvědčený způsob, jak si zvýšit stres - odkládání věcí. Dobrý leader zřídka, pokud vůbec někdy, odkládá své úkoly. Předvídá problémy a snaží se je řešit ještě před tím, než se začnou stupňovat. Ví, co má dělat. Také to víte? Dobrý leader to ale také dělá.

6) Přísné hranice pro sebe sama

Už jsem psal o tom, že Warren Buffett dávno zjistil, že největší komoditou je čas, a proto je jedním z jeho klíčů k úspěchu stanovení si vlastních hranic. Řekl, že skutečně úspěšný člověk je lepší než úspěšný člověk v tom, že téměř na vše říká "ne". Čemu musí dobrý leader říkat "ne"? Příležitostem i věcem, které nekorespondují s jeho životními cíli. Příliš kritickým a negativním lidem, kteří druhé jen táhnou dolů. Přepracování a zanedbání péče o sebe sama a rodinu. Pokud se dobře nedovedou postarat o sebe, pak na to doplácejí všichni okolo.

7) Vedení je o lásce

Legendární trenér Vince Lombardi jednou řekl: "Nemusím nutně mít rád své hráče a spolupracovníky. Ale jako jejich vůdce je musím milovat. Láska je loajalita, je to týmová práce. Respektuje důstojnost jednotlivce. Je to síla jakékoli organizace." S češtinou zde trochu narážíme se slovem „láska“, protože je u nás používáno více intimně, ale důvtipný čtenář jistě pochopí význam Lombardiho sdělení. Láska ve vůdcovství by se měla projevit uspokojováním potřeb druhých. To následně už zcela automaticky povede k dosažení výsledků, úspěchu a růstu.

#leader #vedeni #nadrizeny #sef #osobnirozvoj #management

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.