14.12.2021 5 minut čtení

10 nejšílenějších nápadů na byznys, které vydělaly miliony

Brýle pro psy? Závod, při kterém vás honí zombies? Kámen jako domácí mazlíček? Věřte tomu nebo ne, tyhle nápady vydělaly miliony dolarů.

I v období, kdy je vysoká nezaměstnanost a pravděpodobnost, že nový byznys zkrachuje během prvních pěti let, dosahuje 50 %, jsou lidé kreativní. Zákazníci stále hledají novinky a čím podivnější nápad, tím více pozornosti na sebe strhne. Pojďme se s odstupem času podívat na nejpodivnější nápady, které dobyly nejen Ameriku.

1. Ashleymadison.com

Internetové seznamky nejsou ničím novým. Ashleymadison.com ovšem není jen tak ledajaká seznamka. Je určená lidem, kteří už jsou ve vztahu. „Život je krátký. Začněte si aférku.“ To je heslo stránky a Noel Biderman, její zakladatel, je sám ženatý. Ačkoliv původně stránka sklidila vlnu kritiky, nikdo jí neupře, že je velmi úspěšná. A to přes hackerský útok v roce 2015, který zapříčinil, že se na veřejnost dostaly jména a e-maily stovek uživatelů. V současné době má Ashleymadison přes 60 milionů uživatelů.

2. Doggles (volně přeloženo jako Psýle)

Zakladatel firmy Jill Doyle vytvořil doplněk pro psy, který tu ještě nebyl. Ochranné brýle. Ačkoliv jsou prodávány jako módní doplněk, mají několik praktických využití. Chrání před UV zářením, před prachem a pokud váš pes špatně vidí, můžete mu dokonce nechat vyrobit dioptrické Doggles. Jakkoliv šíleně to zní, firma vydělává přes 5 milionů dolarů ročně.

3. Omlouvání absence online

Potřebujete omluvit absenci ve škole nebo v práci? Stačí si otevřít webovou stránku Johna Liddella. Její založení ho přišlo jen asi na 300 dolarů a v době své největší popularity měla návštěvnost 15 000 lidí měsíčně. 

Každá omluvenka přišla podvodníky na 25 dolarů. V současné době stránka už nefunguje. Těžko říct, jestli to bylo kvůli případu zatčení ženy z New Jersey, která použila omluvenku k tomu, aby oklamala soud, nebo už Liddell zkrátka nechtěl vydělávat na podvodech.

4. LuckyBreak – falešné krocaní kosti

Česká tradice s kapří šupinou pro štěstí není nic ve srovnání s tím, co dělají Američané na Den díkuvzdání. Dva lidé u stolu vezmou krocaní kost za opačný konec a zlomí ji. Komu zůstane v ruce delší kus, bude mít štěstí. Trochu morbidní, že?

Kena Ahroni frustrovalo, že spolu o štěstí mohou soupeřit jen dva lidi, protože se tradice týká lícní kosti, kterou má každý krocan pouze jednu. A tak se rozhodl vyrábět  „kosti“ z plastu. Díky LuckyBreak si tak mohou tradici užít i vegani! (Pokud zároveň nejsou i odpůrci plastu.) Firma vyrobí přes 30 000 „kostí“ denně včetně speciálních kusů na míru.

5. Homepage za milion dolarů

Přiléhavější nadpis by byl „Nápad za milion dolarů“. Alex Tew z Wiltshiru si koupil webovou doménu s názvem „Miliondollarhomepage“ a poté prostor na ní prodával za 1 dolar za pixel. „Staňte se součástí historie internetu!“ Hlásá motto stránky. Nápad se stal virální senzací a Tew na něm utržil během pár měsíců více než milion dollarů.

6. Kámen jako domácí mazlíček

Stejně tak jako spousta bizarních nápadů, i teto přišel v baru. Gary Dahl celý večer poslouchal své přátele, jak si stěžují na domácí mazlíčky a žertovně odvětil, že by raději choval kámen než zvíře. Nakonec tento nápad zrealizoval a ačkoliv trend brzy skončil, vydělal na něm během 6 měsíců přes 15 milionů dolarů.

7. Utíkejte o život

Tato firma testuje myšlenku, že nejrychleji běžíte, když jste vyděšení. Run for your lives je první překážkový běh svého druhu. Účastníci závodu jsou totiž honěni zombies. Běžci platí startovné 57-87 dollarů, „zombies“ 50 dollarů za to, že mohou lapat účastníky. Pokud si tuto podívanou nechcete nechat ujít, za lístek zaplatíte alespoň 22 dolarů. Poslední závod proběhl v roce 2017.

8. Santa Mail

Con Miller se v roce 1949 přestěhoval na Aljašku, blízko pošty s názvem Severní Pól. Poté, co mu na jeho adresu dorazil dopis pro Santu, si na této náhodě založil byznys. Jeho dům se stal vánočním obchůdkem a začal rozesílat na zakázku personalisované dopisy dětem. Od roku 2002 už udělal dopisem radost 500 tisícům dětí.

9. Super Jam

Čtrnáctiletý Fraser Doherty prodával jam podle receptu své babičky. Nejprve si získal zákazníky z kostela, kam pravidelně chodil a fanouškovská základna Super Jamu se rozšiřovala. O dva roky později byl osloven firmou Waitrose. Chtěli, aby Super Jam prodával na jejich pultech. Super Jam prodá přes 500 tisíc džemů ročně a má zhruba 10% podíl na britském trhu s džemy.

10. Wuvit – polštář do mikrovlnky

Kim Lavine dostala nápad v roce 2002 v jídelně svého domu. Vynalezla Wuvit – designérský terapeutický polštář, který můžete ohřát v mikrovlnné troubě. Nejprve ho chtěla jen pro své děti, ale brzy ji o něj začali žádat rodiče dalších dětí ze sousedství. Když ho dala do prodeje, vydělala 225 tisíc dolarů jen za prvních 8 týdnů.

#byznys #podnikani #inspirace

Hodnocení: +36
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.