21.10.2019 3 minuty čtení

Kámen jako domácí mazlíček? Tento podnikavý muž na tom vydělal více než milion dolarů

Stále si lámete hlavu se svým budoucím milionovým nápadem? Studujete knihy, vzděláváte se, konzultujete všemožné byznys plány? Možná byste se měli vrátit úplně na začátek a přestat věci komplikovat. Jako Gary Dahl.

Zmíněný Gary Dahl, toho času marketingový poradce, si v polovině roku 1975 vyslechl v jednom baru stížnosti svých přátel na to, že kvůli svým domácím mazlíčkům nemohou skoro nikam chodit, protože se o ně musí neustále starat. Gary si dělal celý večer ze svých přátel srandu, že on by si raději pořídil jako domácího mazlíčka kámen a měl by klid.

Bláznivý nápad milionovou skutečností

Kdo z nás někdy neříkal podobné bláznivé věci v hospodě, že? Jenže Gary ten nápad nakonec nemohl dostat z hlavy a tak se rozhodl, že z toho zkusí udělat opravdový byznys. Ano, že bude lidem prodávat kameny.

Objednal si proto zásobu hladkých kamenů z pláže v Mexiku, nechal vyrobit úhledné krabičky, pronajal prostory, nabral zaměstnance a pustil se do práce. Cenovku nastavil na 4 dolary za každou krabičku Pet Rock.

Nastavená cena byla pro Garyho velmi výhodná, protože jeho náklady byly minimální. Jeden malý kámen vyšel na cent, vystýlka ze slámy byla skoro zdarma a návod, který se do krabičky přidával, Gary vytiskl v rámci objednávky jednoho svého klienta z agentury, takže se také jednalo o zanedbatelnou položku. Nejvyšším nákladem tak byly krabičky, které bylo potřeba vyrobit a poskládat.

„Pet Rock bude vaším oddaným přítelem a společníkem na mnoho dalších let.“

Úvod manuálu Pet Rock

Samotný návod byl vlastně tím nejzajímavějším z celého kompletu, jelikož se jednalo o svým způsobem komickou knížečku. Zákazníci v tomto návodu našli rady a tipy, jak se o své kameny starat, jak je učit a trénovat. Kámen se prý při troše trpělivosti může naučit povelům jako „pojď“, „stůj“, „otoč se“ nebo „hraj mrtvého“, což byla samozřejmě jeho specialita.

Pet Rock se začal prodávat 1. října a díky optimálnímu předvánočnímu období jeho prodeje raketově rostly. Do Vánoc se prodalo na milion kusů Pet Rock a z Garyho se stal milionář. A také hvězda, protože si ho okamžitě začaly zvát televize a radia do jejich show. I to nakonec pomohlo k rekordním prodejům.

Po Vánocích se začaly prodeje propadat a když obchody v únoru snížily ceny, aby doprodaly zásoby, znamenalo to v podstatě konec projektu.

Pouhých 6 měsíců však stačilo Gary Dahlovi na to, aby prodal přes 1,5 milionu kusů krabičky s názvem Pet Rock. V rozhovoru z roku 2004 řekl, že po odečtení veškerých nákladů vydělal na každé odeslané krabičce jeden dolar, takže mu celá akce vydělala tehdejších 1,5 milionu dolarů. Dnes by se jednalo o 6,7 milionu dolarů.

Po ukončení projektu si Gary otevřel malý bar v Los Gatos v Kalifornii a pokračoval ve své práci v marketingové agentuře. Zemřel v roce 2015 a světu bude už navždy znám jako „ten, co udělal z kamenů domácí mazlíčky“.

Podívejte se na reportáž NBC z roku 1975:

 

#podnikani #napady #miliony #byznys #tipy #inspirace #pribeh #marketing #prodej

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.