4 minuty čtení

Jak Elon Musk hledá nové talenty? Vyjádřil to 5 slovy a "univerzitní titul" mezi nimi není

Jako CEO společností Tesla a SpaceX Elon Musk vede dvě z nejinovativnějších společností světa. Ale i někdo tak chytrý a talentovaný jako Musk ví, že inovovat svět a lidstvo nelze o samotě, ale jen s těmi správnými lidmi. Kteří to podle něj jsou?

Elon Musk se v listopadu zúčastnil U.S. Air Force Space Pitch Day, což je dvoudenní akce, na níž Letectvo Spojených států amerických demonstruje svůj zájem spolupracovat nejen s netradičními startupy, ale i s malými podnikateli.

Absolvoval zde rozhovor, při němž řekl jednu velmi zajímavou myšlenku. Šlo o odpověď na otázku, jak on a jeho společnosti na dnešním silně konkurenčním trhu hledají talentované lidi. Musk řekl:

"Chcete se ujistit, že... když se k vaší společnosti chce přidat někdo výjimečný, že dostane šanci přijít k pohovoru. Toto je ve skutečnosti jedna z mých velkých obav. Kdyby dnes žil Nikola Tesla, dokázal by se dostat k pohovoru? A pokud ne, děláme něco špatně.

Protože pokud se jeden z nejgeniálnějších inženýrů, jaký kdy žil, dost možná žádného pohovoru nedočká, máme co napravovat a musíme se ujistit, že opravdu talentovaným lidem nezavíráme dveře před nosem a že se při jejich posuzování díváme na ty správné věci.

Všeobecně byste u zájemců o práci měli hledat věci, které jsou důkazem výjimečných schopností. Vlastně mě vůbec nezajímá, jestli někdo vystudoval vysokou školu nebo zda má maturitu... Podařilo se mu postavit nějaké zajímavé zařízení? Vyhrát nějakou opravdu náročnou soutěž? Přijít s nějakou opravdu dobrou myšlenkou? Nebo vyřešit nějaký velký problém?"

Musk svou myšlenku ukončil výbornou větou: "Co z toho, co doposud udělali, lze považovat za jasný důkaz jejich výjimečných schopností?" Posledních pět slov z této otázky by si pravděpodobně měl zapamatovat každý HR manažér či náborář, který má zájem o to, aby jeho společnost do svých řad získala opravdu talentované zaměstnance:

"Jasný důkaz jejich výjimečných schopností."

Celý rozhovor je mimochodem k dispozici tady:

Věda i technologičtí giganti s Muskem souhlasí

Toto Elonovo pravidlo pro přijímání nových lidí má ve skutečnosti oporu i ve vědě, například ve studii, která zjistila, že korelace mezi úrovní vzdělání a výkonností v práci je reálně poměrně velmi slabá. Dokonce tak slabá, že řada technologických společností včetně takových jmen, jako jsou Apple a Google, už dnes po svých kandidátech primárně žádné vysokoškolské tituly nepožadují.

Na čem tedy záleží víc než na vysokoškolském titulu? Třeba na inteligenci (včetně emoční inteligence). Nebo na chuti a schopnosti konstantně se učit a zlepšovat. A v neposlední řadě musíte mít všechny hard skills potřebné pro vykonávání dané pozice.

A čím víc "výjimečných schopností" dokáže kandidát v těchto oblastech ukázat, tím větší je jeho potenciál přinést společnosti něco hodnotného.

Muskova filozofie je v tomto ohledu vlastně jednoduchá a kopíruje poměrně rozšířený trend. Jde jednoduše řečeno o odklon od uniformního škatulkování dle dosaženého vzdělání a naopak kladení mnohem většího důrazu na člověka jako individuální osobnost, která má specifické vlohy a talent.

K jejich odhalení používají společnosti, kterým jde o to získat pouze špičkové zaměstnance, například známé záludné otázky, ale mnohdy po kandidátech chtějí například vyřešení konkrétního problému z praxe nebo si jinými způsoby testují jejich skutečné schopnosti.

Je samozřejmě jasné, že co dělá z člověka "ideálního zaměstnance" pro Teslu či SpaceX, bude dost možná konkrétně pro vaši společnost naprosto k ničemu. Základní princip, který nastínil Musk, se však nikdy nemění. Pokud vám tedy jde o to získat pro svou firmu jen takové lidi, kteří ji dokáží vylepšit, inovovat a posunout kupředu, zapamatujte si oněch pět slov, které definují, co by vás na kandidátech v takovém případě mělo zajímat nejvíc: Jasný důkaz jejich výjimečných schopností.

#osobnirozvoj #musk #hr #zamestnanci #schopnosti #talent #vlohy #tesla #spacex #apple #google 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • S tímto názorem nelze víc než souhlasit. Setkávám se s tímto problémem stále. Navrhuji a vyrábím věci, které pomáhají lidem vydělat si na svém pozemku několikanásobně víc, aniž by jim to přineslo práci navíc. Bohužel, nemám žádný titul a to znamená, že všechny firmy a instituce kterým své návrhy předložím, zajímá nejprve můj titul a ne to co jim nabízím. Toto je dnešní skutečnost ne to co člověk umí, ale jaký má titul.
    +2