02.12.2019 9 minut čtení

Hoďte životopis za hlavu! 8 lepších způsobů, jak získat práci, kterou chcete

Desítky odeslaných životopisů a výborných průvodních dopisů, ale výsledek žádný. Ani jedna odpověď, ani jeden pohovor. Proč? Očividně jste do toho dali nějakou práci, ale byla to ta správná práce? Zkuste své úsilí investovat trochu jiným směrem.

Hledání nové práce je vždy tak trochu ošemetná věc jednoduše proto, že v celém procesu existuje až příliš mnoho proměnných, které prostě nemůžete nijak ovlivnit. Nespolehlivé systémy pro zpracovávání žádostí, automatické filtry hledající místo talentu klíčová slova nebo leniví HR manažeři, kteří klidně kulatou díru ve své společnosti zaplní hranatým kolíkem. Tohle všechno jsou věci, které zkrátka nijak neovlivníte.

Na druhé straně však existují věci, nad kterými máte naopak plnou kontrolu. Například to, kolik práce a úsilí do získání nového zaměstnání dáte.

Pokud se vám stále nedaří získat vytouženou práci, hlavně si nestěžujte. A už vůbec ze svého neúspěchu neviňte druhé lidí. Ano, není to dokonalý systém a často je k ničemu. Přijměte tedy fakt, že je k ničemu a zaměřte se raději na způsob, jak ho obejít a porazit. Pusťte se do věcí, které mnoho kandidátů běžně vůbec nedělá a pokuste se zaujmout tímto způsobem. Pojďme se kouknout na pár možností, jak na to:

1. Vyberte si společnost, pro kterou opravdu chcete pracovat

To je přece logické ne? Ne tak úplně. Mnoho zájemců o práci rozesílá odpovědi pomalu na všechny inzeráty, na které narazí. Doufají, že statistika bude na jejich straně a dříve či později se jim někdo musí ozvat zpět.

Ve výsledku ale tito lidé paradoxně přispívají k tomu, že se HR oddělení musí probírat desítkami a desítkami kandidátů, z nichž potřebuje vybrat jen jedinou správnou osobu. Hodně štěstí s vyčníváním v takovém davu.

Abyste mohli skutečně zaujmout, je potřeba vložit do své přípravy nějakou práci. Místo bezhlavého rozesílání svého životopisu se raději zkuste rozhodnout, pro kterou společnost byste zcela určitě pracovat chtěli, protože vám po všech stránkách vyhovuje. Může být více než jedna, ale pokud máte zájem aplikovat i následující body, nešel bych přes tři.

2. Opravdu ji poznejte

Pokud bych byl HR manažér a vy jste mi na pohovoru řekli: "Moc rád/a bych pro vás pracoval/a", slyšel bych prakticky to samé, jako byste mi říkali: "Moc rád/a bych od vás dostával/a plat."

Jak můžete s takovou jistotou vědět, že chcete pro mou společnost pracovat, když o ní ve skutečnosti příliš mnoho nevíte? To je opravdový rozdíl mezi tím chtít prostě nějakou práci a chtít zastávat konkrétní roli v mém byznysu.

Dnešní svět je neobyčejně propojený, a tak by pro vás s trochou snahy neměl být problém zjistit si toho o vámi vybrané společnosti co nejvíc. Zkuste se zeptat přátel, příbuzných, prodejců nebo zákazníků. Podívejte se na zaměstnance dané firmy na sociálních sítích. Když poznáte lidi, dozvíte se mnoho i o samotné společnosti. Žádná další informace není na škodu, pokuste se zjistit opravdu vše, na co máte šanci dosáhnout. Později se to vyplatí.

3. Kdyby vás dnes přijali, co můžete nabídnout?

Zaučování a trénování nových zaměstnanců je většinou vnímáno jako nutné zlo. Stojí to čas, peníze a úsilí. Tedy tři ingredience, kterých je v byznysu vždy nedostatek. Ideálním novým členem týmu je proto někdo, kdo je schopen začít být okamžitě produktivní.

Je samozřejmě extrémně naivní myslet si, že byste všechny povinnosti bezchybně zvládali od samého začátku, ale rozhodně pomůže, pokud společnost uvidí, že se jí její investice do vás může začít okamžitě vracet (nezapomeňte, že společnost vás na prvním místě vnímá jako investici, která musí mít být schopna generovat přijatelný výnos). Jste schopni hned od prvního dne přinést společnosti něco významného? Výborně, přidejte to do svého arzenálu nasbíraných informací.

4. Nestačí jen vyprávět, pokuste se svůj um ukázat

Uveďte schopnosti, které můžete zaměstnavateli nabídnout, do praxe. Jste programátor? Zkuste vytvořit ukázkový model nové aplikace. Jde vám o pozici obchodníka? Vytvořte obchodní plán, skrz který byste chtěli zacílit na nový trh či klientskou základnu, nebo popište, jak byste do stávající marketingové strategie společnosti chtěli implementovat nové prvky a vylepšení, které v ní aktuálně chybí.

Praktická ukázka je vaší šancí převést všechny své vědomosti o firmě do praxe a ukázat, že ji opravdu znáte a máte jí co nabídnout. Taková iniciativa vždycky udělá dojem, a pokud jí opravdu věnujete čas, velmi rychle dokáže přesvědčit, že nejste jen samé řeči.

Ano, jsou lidé, kteří práci bez problémů dostanou jen na základě svých řečí. Jak jsem ale psal na začátku, v tomto systému se na "fér" moc nehraje, takže nemá smysl řešit, kdo má jakou výhodu a kdo ne. Můžete si jedině vyhrnout rukávy a pustit se do práce.

5. Osobní doporučení od správné osoby vydá za tisíc slov

Byznys vždycky z velké části stojí na vztazích. Najít toho správného člověka může být neuvěřitelně náročné, a tak má zpravidla doporučení od známé či respektované osoby cenu zlata.

Nemáte ve svých kontaktech či na svých sociálních sítích někoho, kdo by vám mohl dát/sehnat slušné doporučení? Tohle totiž rozhodně za vynaložené úsilí stojí, i kdybyste pro výsledek museli navázat zcela nová spojení.

Když vás společnosti doporučí někdo důvěryhodný, může jít o rozhodující detail, který misky vah posune na vaší stranu. Bude možná potřeba trochu toho štěstíčka, ale štěstí přeje odvážným.

6. Na nic nečekejte a zaklepejte na dveře

Nečekejte, až vás někdo pozve na interview. Nečekejte vlastně ani nato, až vámi vybraná společnost bude někoho hledat. Už jste ostatně našli způsob/y, jak byste jí mohli hned teď pomoci. Ozvěte se sami a pokuste si domluvit schůzku (zkuste třeba pozvání na oběd), na které byste mohli své návrhy prezentovat. Že to nebude fungovat? Bude, pokud osobě na druhé straně dokážete vysvětlit, jaký by z vás mohla mít prospěch.

U této strategie je nicméně velmi důležité nechodit dlouho kolem horké kaše, ale začít co nejdříve vysvětlovat, co můžete firmě přinést. Jeden příklad za všechny: "Vaše webové stránky nejsou špatné, ale mohl bych je udělat lepší. Tady jsem připravil seznam změn, které bych mohl provést během prvního měsíce a tady je odhad, jak by tyto změny zlepšily vaši konverzi a výsledky ze SEO. A tady je ještě návrh nového designu webu."

Opět platí, že zejména menší firmy či startupy s tímto přístupem nemají žádný problém - ve skutečnosti většinou nemalou část svých pracovníků získají právě tím způsobem, že za nimi lidé sami přijdou a nabídnou své služby. A neznám žádného byznysmena, který si neudělá 30 minut čas, aby zjistil, jak může svůj byznys ještě o kousek vylepšit.

7. Prosaďte se svou úderností

Zejména v případě menších byznysů je velmi pravděpodobné, že vás na pohovoru nebude čekat žádný ostřílený HR expert. Tito lidé většinou spíš řídí byznys, než že by se primárně angažovali v HR a podle toho je potřeba s nimi jednat.

Odpovídejte proto přímo a k věci. Stručně vysvětlete, co umíte a máte za sebou. Nepopisujte, co pro vás tato práce bude znamenat - raději popište, jak společnost přijetí zrovna vás prospěje. Ukažte, že chápete, v čem je zrovna tato firma jiná (každá firma si myslí, že je jiná než ostatní) a jste na tuto výzvu připraveni. Nezapomeňte využít své nabyté znalosti o společnosti a ukažte, jak jí můžete pomoci.

8. Na rovinu si o práci řekněte

Poslední možnost. Přijmout zajímavého kandidáta "teď a tady" nemusí být ani pro toho, do vás zpovídá, vůbec zlým řešením. Aspoň bude mít zítra v seznamu svých úkolů o jedno nutné rozhodnutí méně.

Tohle je hodně o pocitu. Pokud cítíte, že danou práci opravdu chcete (což byste už v tuhle chvíli měli), řekněte si o ni. Nemáte co ztratit, můžete jen získat. Kdo ví, možná jste do své přípravy opravdu vložili tolik úsilí, že jste zaujali a budete na místě přijati.

HR manažeři u zájemců většinou rádi vidí iniciativu a tah na bránu a i toto je způsob, jak takové kvality názorně ukázat.

----------------------------------

Připadá vám to jako příliš mnoho práce, za kterou navíc nemáte novou práci stále ani zdaleka garantovanou? Je to na vás. Můžete se vrátit zpět k dělání toho, co dělají všichni ostatní a doufat, že to jednou vyjde. Já jsem vždycky fandil spíš tomu vydat se méně prošlapanou cestou, kterou většina ostatních prakticky nepoužívá, a odlišit se.

#osobnirozvoj #hr #prace #zivotopis #cv #pohovor #tipy #triky #iniciativa

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.