26.11.2019 4 minuty čtení

5 opravdu dobrých důvodů, proč byste si do firmy měli vybírat hlavně sportovce

Že byste vy sami měli sportovat, abyste podávali maximální možné výkony, to je celkem jasná věc. Ale co často podnikatelé podceňují, je složení jejich týmu. Tou nejlepší poučkou, která v tomto směru funguje, je zaměřit se na výběr sportovců. Proč?

Pokud už s tím máte zkušenost, jistě mi dáte za pravdu, že složit perfektně fungující tým není nic jednoduchého. Je to vlastně celkem věda, která by vydala na mnoho odborných publikací. A také pravidelně vydává.

Podnikatel však nemá při růstu svého byznysu hodiny času, aby studoval knihy a poučky o tom, jak takový tým skládat. Potřebuje rychlé a jednoduché řešení, které bude fungovat. Existuje takové? Naštěstí ano.

Pokud se při výběru zaměstnanců zaměříte na sportovce, zejména ty kolektivní, jako jsou fotbalisté, hokejisté, basketbalisté a další (samozřejmě i v ženském provedení), můžete z toho v budoucnu nepochybně těžit. Sportovci totiž mají několik kvalit, které se do světa rychlého a tvrdého byznysu náramně hodí.

Těchto 5 důvodů vás jednoznačně přesvědčí, že se při dalším kolem pohovorů budete v životopisu více koukat do části zahrnující zájmy a koníčky.

1. Týmová hra

Pokud nebudete mít smůlu a nenarazíte na nějakého typicky sobeckého hráče, máte při výběru sportovce zaručeno, že jste do firmy získali člověka, na kterého se můžete spolehnout. Sportovec chápe pravidla týmové hry, respektuje autority a je připraven svým kolegům kdykoli pomoci s těžkými úkoly. A pokud v sobě má i trochu vůdčích schopností, může „suplovat“ vaši roli lídra a motivovat své kolegy k větším výkonům.

2. Specializace

Každý sportovec ví, kde je v týmu jeho místo.Je mu naprosto jasné, že Cristiano Ronaldo nebude chytat v brance a Dominik Hašek střílet góly. Sportovec zná svou roli v týmu a pracuje na tom, aby tuto roli plnil co nejlépe. Sám pak bude tíhnout k dalšímu vzdělávání v rámci své specializace, aby jeho případný slabý výkon neohrožoval výkon celého týmu.

3. Nasazení

Sportovci jsou zvyklí na tvrdou práci. Pokud jim dáte náročný úkol, nebudou se vymlouvat, nebudou se ho snažit přehodit na někoho dalšího. Naopak, zhostí se ho, jak nejlépe dokáží a budou tvrdě a vytrvale pracovat na tom, aby úkol splnili. Bonusem pro vás je, že každý takový člověk pak přirozeně pozitivně ovlivňuje své kolegy a tak se můžete těšit na celý tvrdě a vytrvale pracující tým.

4. Příprava

Těžce na cvičišti, lehce na bojišti. U sportovce se vám nestane, že přiběhne do kanceláře každý den na poslední chvíli a nepřipravený, aby pak několik hodin přemýšlel, co by vlastně měl dělat. Sportovec bude chodit do kanceláře mezi prvními, aby si vzorně vše připravil a naplánoval. Ze sportu totiž ví, že kvalitní příprava má ohromný vliv na celkový výkon.

5. Soutěživost

Viděli jste někdy sportovce, který by nechtěl vyhrávat? Který by se nechtěl zlepšovat? Pokud ano, byli jste svědky opravdu ojedinělého úkazu. Drtivá většina sportovců totiž touží po vítězství. Chtějí každý den růst a zlepšovat své výkony, aby jednoho dne mohli zvednout nad hlavu pohár znamenající vítězství. Pokud svým sportovcům v týmu předáte dostatečně lákavou vizi, můžete se těšit na to, že za její naplnění doslova položí život.

Angažování sportovců samozřejmě není univerzálním lékem na všechny byznysové obtíže, se kterými se potýkáte. Ale pokud máte stále ještě malou či začínající firmu a chcete tvrdě bojovat o své místo pod sluncem, mohou být právě sportovci tou tajnou přísadou, která vám pomůže vaše sny realizovat.

#podnikani #byznys #management #hr #inspirace #tipy #rady #navody

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Určitě bych to neměla jako hlavní hledisko při výběru spolupracovníků, ale souhlasím, že v případě rozhodování to svou roli může hrát. Nebo možná spíše mělo hrát :-)
    +3
  • Naprosto souhlasím (y)
    +3