Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
22.11.2019 7 minut čtení

Kryptoměny – největší bublina, nebo největší fenomén 21. století?

Nemusíte jim fandit, ale víte, o co jde a to znamená, že jsou běžně rozšířené mezi lidmi. A z toho plyne, že by bylo dobré o nich vědět více, protože co kdyby náhodou bublina nepraskla a naopak došlo k jejich integraci do běžného života?

Upozornění, než budete číst dále. Text píši z pohledu člověka, který fandí technologiím, ale snažím se na ně dívat kritickým pohledem. Nejsem odborník ani specialista na kryptoměny a ani jim nevěnuji všechen svůj čas. Informace a poznatky uvedené v textu jsou buď mými vlastními zkušenostmi, nebo informacemi z různých zdrojů na internetu. V případě čerpání z internetu jsem se snažil vše ověřovat z více zdrojů, ale jsem jen člověk. Co se týče zmíněných vlastních zkušeností, tak nejsou nikterak hluboké, nicméně nějaké kryptoměny jsem nakoupil, nějaké prodal, část vytěžil. Na některých transakcích jsem vydělal, na jiných tratil. Část mých investic v kryptoměnách stále leží.

Následující text je určen spíše lidem, kteří toho o kryptoměnách tolik neví, ale určitě může být užitečný i znalým lidem, kteří si tak mohou ujasnit pojmy a základy, ze kterých následně vycházejí další odbornější články. Časem třeba i zde na Warengo…

Ještě poznámka na samotný úvod. Nejrozšířenější kryptoměnou je Bitcoin, proto bude možná místy splývat pojem kryptoměna a Bitcoin. Nenechte se tím zmást. Kryptoměn je opravdu mnoho a mají různé možnosti. K tomu ale třeba až příště. Co se vám vybaví, když se řekne „Bitcoin“? Nebo obecněji „kryptoměny“? Asi jen velmi malému procentu lidí se nevybaví vůbec nic a budou nechápavě koukat, o čem je řeč. Ostatní možná napadnou otázky jako:

  • Kdy už konečně tahle bublina splaskne?
  • Je to nový fenomén, měl bych se o to zajímat víc?
  • Přežije Bitcoin dalších xy let?
  • Přijde další bullrun a vzniknou noví boháči?

Jsou to samozřejmě velmi obecné otázky, na které nelze jednoznačně odpovědět. Možná by to dokázal nějaký šaman s křišťálovou koulí, ale asi by byl výsledek pravděpodobnější, kdybych ho tipnul já. O to se ale snažit nebudu, spíše zkusím popsat, co to kryptoměny vlastně jsou. Vy se pak můžete sami rozhodnout, zda jim budete chtít věnovat více pozornosti.

Jak už bylo předesláno, kryptoměn je celá řada. Jsou jich dokonce celé stovky a tisíce. Tou nejznámější je ale jednoznačně Bitcoin, který zaujímá místo jasného leadera. Kryptoměny jsou úplně jednoduše řečeno digitální měny.

Bitcoin (BTC) je peněžní systém, který není nikým kontrolován. Je to první systém svého druhu a je plně decentralizovaný, což způsobuje stejnou revoluci, jakou udělal ve svých začátcích internet s možnostmi komunikace.

BTC může být decentralizovaný systém počítačů nebo digitální měna. Jako systém tyto počítače komunikují jako „peer to peer“, tedy „rovný s rovným“, také „P2P“ nebo „klient-klient“. V porovnání s dnešními systémy (centrální systém – stát/banka – řídí vše) je to revoluční řešení. Umožňuje do jisté míry vrátit lidem zpět sílu jednotlivce, ale může být cenné i pro státy nebo centrální orgány.

Jako digitální měna nad sebou BTC nemá žádný řídící orgán ani „big brothera“, který by vše sledoval. Vše běží na kódu, který je open source, každý může přispět k vývoji, ale nikdo ho plně nemůže ovládat.

Proč Bitcoin vznikl?

Cílem bylo zmírnit závislost na centrálních bankách a řešit finanční krizi.

Jaká je jeho hodnota?

Hodnotu udává trh podle své poptávky. Nelze devalvovat. Dá se přirovnat ke zlatu – Bitcoinů je stejně jako zlata jen omezené množství.

Co umožňuje?

Bitcoin můžeme využívat v každodenním životě. Už i na našem území je možné za BTC nakoupit elektroniku, jídlo nebo platit střechu nad hlavou. Využívá ho například největší obchod s elektronikou na území ČR nebo platební brána GoPay a další obchody nebo kavárny. Uznala ho Wall Street a obchoduje se na burzách.

Příklad z praxe

Dejme tomu, že chcete odeslat finanční prostředky z Prahy do Německa. Podle vaší banky za to zaplatíte 100 až 300 korun a bude to trvat nejméně 2, spíše ale 3 dny. Když využijete platbu přes Litecoin, což je jedna z kryptoměn, bude převod dokončen v řádu desítek minut a poplatky vyjdou zhruba na 20 korun.

Ráj spekulantů

Při čtení asi mnoho lidí napadlo, že když je kryptoměn  více a jejich hodnotu určitě trh, pak určitě půjde spekulovat. Ano jde. Kryptoměny jsou přímo rájem spekulantů, kde ti šikovní mají obrovské zisky. Ti méně šikovní na to ale doplatí.

Zabezpečení

První pokusy o jakési kryptoměny tu byly už v 90. letech, ale reálný provoz a ostré využívá tu je teprve zhruba 10 let. Je to neregulované odvětví, takže i zabezpečení není vždy ideální. Ukládání kryptoměn na HW peněženky nebo do účtů online směnáren by vyžadovalo vlastní článek, ale mě osobně se za několik let v kryptu nic špatného nepřihodilo.

Nejde to zneužít?

Ano, pochopitelně že lze kryptoměny zneužít. Díky tomu, nebo možná spíše kvůli tomu, že je to decentralizovaná měna, jde využít pro ty nejhorší účely. Pro nákup na dark a deep webu a podobně. Ale stejně jako s nožem můžete zabít, ale i krájet maso, tak s kryptoměnami můžete zacházet dobře i špatně.

Špatné předzvěsti provázejí téměř každou novinku. Potkalo to i internet okolo roku 1991. Co kdybyste tehdy věděli, jaký to bude fenomén? Asi byste jeho studiu věnovali daleko více pozornosti, protože by vás jistě napadlo, že na tom půjde pěkně zbohatnout.

 

To, že tady kryptoměny jsou, je fakt, který nezměníte, ať se vám to líbí nebo ne. A když už jsou tady, tak je potřeba o nich vědět, aby se nestalo, že kdyby přišel nový boom, budete úplně mimo. V každém případě jakékoli investice by měly být důkladně promyšlené. Ideální je se poradit s někým z oboru, aby se nestalo, že koupíte nějaký bezcenný „startovací balíček“ – to je cosi, co prodávají jistí lidé důvěřivcům na sociálních sítích. Ve své podstatě možná dostanete nějaký bezcenný a nefunkční postup. Když budete ještě ti šťastní, tak jen koupíte předraženou kryptoměnu, kterou jinde koupíte více než desetkrát levněji.

Zhodnocení a zisky

Za dobu psaní tohoto článku se několika různým kryptoměnám které držím, zvedla hodnota o 0,4 až 1,5 procenta. Když si představíte investici úměrně vašim možnostem, možná zjistíte, že než já napíšu tento článek, vy byste mohli mít vyděláno na celý týden nebo aspoň dnešní den, a to jsou teď vody kryptoměn relativně klidné. Je přesto NUTNÉ si uvědomit, že už za pár minut se tendence může změnit a hodnota kryptoměn může být na zlomku aktuální ceny.

 

Pokud vám tento článek dal alespoň jednu zajímavou informaci, pak splnil účel a můžete pokračovat čtením třeba o kryptošílenci, který zastavil rodinný dům, vše vsadil na Ethereum a dnes je více než za vodou. Anebo si můžete přečíst o tržní síle mileniálů, která by mohla výrazně promluvit do trhu s kryptoměnami.

#kryptomeny #bitcoin #altcoin #investice #bublina #fenomen

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím