14.11.2019 5 minut čtení

Čeká nás nové maximum Bitcoinu? Mileniálové jdou do akce!

Mileniálové vstupují do zásadní fáze svého života. Začínají vydělávat první větší peníze, kupovat domy, zakládat rodiny a investovat. Co bude jejich hlavním investičním nástrojem a co se stane s trhem, až se do toho pustí naplno?

Mileniálnové jsou lidé narození mezi lety 1982 a 2000. Rok 1982 se podle různých zdrojů liší, ale jen v USA a Evropě jde zhruba o 210 miliónů lidí. V USA to je asi 88 miliónů lidí (27 procent populace) v Evropě 121 miliónů (24 procent). Podstatná část populace, která začíná být v byznysu aktivní a množství peněz, kterými disponují je obrovské.

V nedávné minulosti a pravděpodobně ještě i dnes trhu dominují lidé z tzv. generace X (rok narození 1965 až 1981). Až přijde kupní síla mileniálů v řádech bilionů eur, jak se změní trh, kam své peníze investují?

Pro získání odpovědi se pojďme podívat do minulosti, na oblíbené investiční nástroje předchozích generací, které se různě vyvíjely. Všeobecně uznávaným a relativně oblíbeným je zlato. V 70. letech minulého století stála jedna unce asi 40 dolarů. O několik let později, v roce 1981 to bylo už více než 600 dolarů za unci.

Přišla další generace a oblibu získaly akcie. Od roku 1982 do nich začalo proudit více peněz, až přišel vrchol v roce 1999. Průběh byl velmi podobný, jako měla předchozí generace u zlata. Dále přišla již zmíněná generace X, která preferovala hedgeové fondy.

A teď přichází stěžejní otázka. Co bude investičním nástrojem mileniálů? Možná napoví průzkumy. Důvěra lidí ve vlády je na dlouholetém minimu. Vlády často tisknou příliš mnoho peněz a ty ztrácí na hodnotě, to není předmětem tohoto článku, ale aspoň takhle na okraj, proč je důvěra ve vlády malá a proč 92 procent mileniálů nedůvěřuje bankám. To logicky vede k tomu, že hledají jiné nástroje ve světě financí, ke kterým by se mohli upřít.

Co se stalo, když lidé narození po druhé světové válce začali používat herní konzole, první počítače a GPS? Většinou se setkávali s nepochopením předchozí generace a to i přes to, že tyto nástroje přinášely revoluci. Jak to bylo dál? Následující generace začala s internetem a věcmi okolo, jako e-mail, Pay-Pal a podobné. Jaká byla reakce předchozí generace? Opět většinou nedůvěra a nepochopení. Ale také opět další technologický pokrok.

Co jsou ústřední technologie mileniálů? Sociální sítě, sdílená ekonomika, kryptoměny a všeobecně blockchain. Co na to předchozí generace? Stejné jako v minulosti. Nedůvěra, odpor, předsudky.

Jak jsou na tom dnes mileniálové? V průměru jim je 27 let. Tradiční finanční nástroje je moc neberou, naopak lační po hi-tech novinkách a to i v oblasti financí. Jaké procento z nich zajímá zlato, dluhopisy nebo hedgeové fondy? Nebo kolik z nich věří, že nejlepší způsob spoření peněz je na bankovním účtu? Takových moc nebude.

Za to naprostá většina z nich bude znát výrazy jako blockchain, Bitcoin, altcoiny a podobné. Propůjčíme si statistiku z USA, která nám odhaluje, že mileniálové do kryptoměn investují zhruba třikrát více než starší generace. V USA 58 % mileniálů investovalo do kryptoměn více než 11 tisíc korun a 29 % dokonce více než 22 tisíc korun. Na otázku, zda by raději 1000 dolarů uložili na bankovní účet nebo do Bitcoinu jich třikrát více věřilo Bitcoinu.

Jak to tedy dopadne? Dobrá otázka, ale to nikdo neví. Můžeme ale na americký trh použít prostou matematiku a dojdeme k zajímavým číslům. Lidé ve věku mezi 30 a 60 lety v USA každý rok investují zhruba 1 bilion dolarů. Do tohoto věku právě vstupují mileniálové.

Podle studie zmíněné výše každá investovaná miliarda zvedne kapitalizaci trhu o 25 miliard. Pokud by do kryptoměn směřovalo jen deset procent investic mileniálů, tedy nějakých 100 miliard dolarů, pak by trh kryptoměn vzrostl o 2,5 bilionu. Každý rok. Před půl rokem měl trh kryptoměn hodnotu zhruba 180 miliard dolarů. Téměř zanedbatelné číslo, že?

Kdyby se naplnil tento scénář, dostal by se Bitcoin, resp. kryptoměny k závratným číslům. A když výpočty investic mileniálů do kryptoměn ponížíme na desetinu nebo jen setinu, stále bychom se mohli dostat na dvacetinásobné zhodnocení. Tedy zhruba stejně, jako dosáhli předchozí generace na jejich oblíbených instrumentech. Tedy za předpokladu, že včas zareagovaly na vývoj trhu.

Pochopitelně je možné, že přijde nějaká úplně nová technologie nebo se naopak vrátíme ke kořenům investování, ale je potřeba o kryptoměnách minimálně vědět a po očku je sledovat. Jak vidíte vývoj kryptoměn vy? Vlastníte nějaké?

#kryptomeny #bitcoin #altcoin #investice #milenialove

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Co se týče kryptoměn, tak v aktuální situaci to ani já jako mileniál nevidím s úplným úžasem, ale zároveň nezavrhuji že v budoucnu mohou hrát v ekonomice zásadní roli.
    +2
  • Kryptoměny nejsou moje parketa, takže si netroufám odhadnout, jak to s nimi bude dál. Spíše, co se týče mileniálů, tak doufám (nebo spíše věřím), že si obecncě v investicích již dávají více pozor a nenechají se napálit na různé sliby a nevýhodné nabídky. Na www.rizikovedluhopisy.cz je popsáno spoustu případů, kdy se investoři nechají napálit třeba úrokem 12 % u dluhopisů. Často jsou to ale důchodci nebo starší generace.Přál bych si, aby milenálové již byli dostatečně finančně gramotní a investovali jen tam, kam to dává smysl.
    0