21.11.2019 6 minut čtení

Způsobí Elon Musk další revoluci? Usilovně se na to připravuje

Následující řádky se mi budou psát opravdu těžko a zřejmě nad nimi strávím dost času, protože je nelze psát se zdravým rozumem. Plány Elona Muska s jeho neurotechnologickou společností totiž sahají za hranice chápání.

I když nemáte vzdělání v nějakém specializovaném oboru, za použití zdravého rozumu si většinou dokážete poradit a alespoň trochu pochopit i věci, kterým dokonale nerozumíte. Jsou ale situace a zdá se, že k nim bude docházet stále častěji, kdy zdravý rozum selhává.

Musk dokázal spustit revoluci v automobilovém průmyslu. Téměř každá větší automobilka vyrábí, anebo se snaží uvést do výroby vlastní elektromobily. Způsobil také převrat v kosmickém průmyslu, kdy podstatně snížil a nadále plánuje snižovat cenu vynášení čehokoli na oběžnou dráhu. Jistě víte, že za těmito převraty stojí společnosti Tesla a SpaceX. Další je ale Neuralink. Jaká revoluce přijde v jeho oboru?

Už i zde na Warengo jsem nastínil, o co se Neuralink snaží. Jednoduše řečeno se snaží vytvořit rozhraní na propojení mozku a počítače.

Jak rychle dokážete na počítači psát? Jak rychle dokážete mluvit? Jak rychle dokážete číst? Jak rychle dokážete přemýšlet? A víte, jak rychle spolu komunikují počítače? Mnohonásobně rychleji, než si umíte představit. A podle Moorova zákona se rychlost a kapacita počítačů zvedá exponenciálním tempem, takže počítače komunikují stále rychleji a rychleji.

Zařízení, na kterém Neuralink pracuje, by mělo učinit komunikaci člověka s počítačem daleko rychlejší, než je nyní prostřednictvím klávesnic a myší.

Znázornění rychlosti jednotlivých způsobů komunikace. Zdroj: Wait But Why

Tady už ale (alespoň mně) přestává fungovat zmiňovaný zdravý rozum, protože jestliže by počítač uměl číst naše myšlenky, byli bychom jen krůček od toho, aby se to všechno napojilo na internet. No a když se pak přes internet spojí dva lidé, budou si tedy navzájem číst myšlenky?

Cesta k takovému rozhraní bude pochopitelně ještě dlouhá, ale na druhou stranu je potřeba brát v potaz, že prototyp na ovládání chytrého telefonu Neuralink představil po dvou letech a už na příští rok má v plánu implantovat čip prvním pokusným lidem.

Podle prezentace Neuralinku je vidět, že na klinickou bezpečnost a invazivnost celého systému je kladen velký důraz. Pořád ale nemám zodpovězenou otázku kybernetické bezpečnosti, kterou jsem nakousl v článku o Facebooku, který chce číst myšlenky pro rychlejší možnost psaní. Možná znáte takové ty vtípky, že za našeho dětství byl vir jenom nemoc. Přijde skutečně doba, kdy i člověk bude moci chytnout nejen vir biologický, ale také nějaký technologický? Nebudou se nám moci hackeři nabourat přímo do hlavy? Budeme si instalovat nějaké firewally nebo antiviry přímo do mozku?

Jaký je vlastně s touto technologií cíl Elona Muska? Sjednotit lidskou a technologickou inteligenci tak, aby lidstvo dokázalo konkurovat umělé superinteligenci, která podle něj v budoucnosti může být velkou hrozbou. Bude tedy zdravý rozum v budoucnosti nahrazen jakousi biologicko-technologicko-super inteligencí? Musíme si počkat.

Zajímavost z historie

Nebudu popisovat celou historii, ale jedna věc určitě stojí za zmínku. Musk se v červnu 2016 účastnil konference, kde se poprvé rozpovídal o rozhraní počítač-mozek a riziku umělé inteligence. Řekl tehdy, že takové „rozhraní vidí jako jedinou možnost, jak se ubránit dominanci umělé inteligence“. To by ještě nebylo tak zajímavé. Pak ale dodal, že „pokud se na to někdo co nejrychleji nevrhne, bude to muset nejspíše udělat on sám“.

Podotýkám, že to byl červen 2016. Už v červenci oficiálně vznikl Neuralink. A ta nejzajímavější část přichází teď. Firma Neuralink ve skutečnosti existovala od roku 2011, kdy dva vědci chtěli vyvinout zařízení na přemostění poškozených buněk v mozku. První prototypy testovali s částečným úspěchem na krysách. V roce 2015 přišel neznámý podnikatel a od majitelů koupil práva na užívání názvu Neuralink. Až později vyšlo najevo, že onen neznámý byl zástupce Elona Muska. Dnešní Neuralink má s tím původním společný jen název a obor působení, ale je zajímavé, že už v roce 2015 si Musk koupil tento název a v roce 2016 v rozhovoru řekl, že by se na to někdo měl vrhnout nebo to bude muset udělat on sám. Čekat nakonec vydržel jen měsíc.

Klíčové osobnosti Neuralinku

Elon Musk – spoluzakladatel, CEO a největší investor (základní kapitál byl 158 milionů dolarů, z čehož 100 milionů poskytl sám Musk).

Max Hodak – vědec a podnikatel v oboru moderních technologií. Vystudovaný biotechnologický inženýr. Už jako laboratorní pracovník tvrdil, že mnoho laboratorní práce je zralé na robotickou optimalizaci. V Neuralinku zastává post prezidenta společnosti.

Matthew McDougall – vystudoval neurochirurgii a stále působí jako neurochirurg v San Francisku v Kalifornském pacifickém zdravotním centru. Už před tím působil na Stanfordově univerzitě jako instruktor neurochirurgů. V Neuralinku působí jako šéf týmu neurochirurgů.

Vanessa Tolosa - v americké Národní laboratoři Lawrence Livermora vedla tým neurotechnologů. Také získala několik ocenění a je autorkou desítek výzkumných prací. V Neuralinku se zabývá materiálovým inženýrstvím, tedy vším od výběru materiálu přes testování mechanických, fyzikálních nebo chemických vlastností až po biokompatibilitu. Pracuje na pozici vedoucí skupiny nervového rozhraní.

Dongjin Seo – má na svém kontě mnoho vědeckých publikací. Většina z nich se zabývá elektrickými implantáty a také jejich bezdrátovým napojením. Vynalezl systém nazvaný nervový prach. Jedná se o mikroskopické zařízení, které funguje jako dálkově napájené nervové senzory. V Neuralinku zastává místo ředitele sekce implantovaných systémů.

Philip Sabes – je jedním ze zakládajících členů Neuralinku, přičemž nyní působí jako vědecký pracovník. Dříve byl profesorem fyziologie a také 16 let vedl laboratoř, ve které zkoumal, jak mozek zpracovává smyslové a motorické signály.

Pokud vám připadá, že v seznamu chybí vaše jméno, můžete se podívat na seznam volných pracovních míst, která Neuralink nabízí. Pochopitelně není možné zde uvést všechny zaměstnance Neuralinku. Neuvádím ani všechny zakládající členy, to ani nebylo cílem. Tím bylo poukázat na fakt, že má Musk v týmu skutečné profesionály a ty nejlepší z nejlepších ve svých oborech. Snad vědí, co dělají, a my se na budoucnost můžeme těšit a dívat se do ní s optimismem.

Na závěr ještě pro zájemce nedávný #podcast Lexe Fridmana s Elonem Muskem (na YouTube rozdělen na dvě části), ve němž je o Neuralinku řeč:

#podnikani #neuralink #musk #elonmusk #elon #kybernetika #budoucnost #technologie #neuroveda

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Neuralink mi jak nahání hrůzu, tak i fascinuje. Osobně jsem zastánce transhumanismu spíš z hlediska fyzických upgradů než přímo zásahu do mozku atp. Samozřejmě v případě, že to bude mít "happy end", tak to lidské pokolení vystřelí ve vývoji několikanásobně dopředu. Nicméně stejně tak mohou přijít i katastrofální následky.
    +1
  • Nezvratný osud :))
    0