Pojďme začít prvním bodem uvedeným v úvodu a určit si, kdo je dobrý lídr.
Ještě před tím takové malé zamyšlení. Kdo určuje, co je dobré a co ne? Zloděj považuje za dobré vás okrást, ale vy to rozhodně za dobré nepovažujete. Samozřejmě i on ví, že to není správné, není to dobré. A proč to ví? Protože, pokud není psychicky nemocný, má nějaké své svědomí a vnitřní nastavení, které mu to řekne.
Ale zrovna krádež je celkem jasná věc. Co když půjde o nějaké drobnosti a méně jednoznačné věci. Kdo určí, co je dobré? To je spíše filozofická otázka, takže k tomu zabíhat blíže nebudeme. Chtěl jsem tím ale ukázat na to, že základní poznání toho, co je dobré, má každý. Stejně tak každý, nebo chcete-li většina, ví, jaký by měl být dobrý lídr.
Jaký je dobrý lídr?
Jak bylo nastíněno, pomůže nám vyjádření Jima Rohna, protože hezky definoval, jak by se takový lídr, nebo chcete-li vůdce, měl projevovat:
„Ví, jak být silný, ale není domýšlivý. Ví, jak být vlídný, ale není slabý. Ví, jak být smělý, ale není drzý. Ví, jak být hloubavý a přemýšlivý, ale není lenivý nebo zabržděný. Ví, jak být skromný, ale není nesmělý. Ví, jak být hrdý, ale není arogantní. Ví, jak používat humor, ale nemá potřebu zesměšňovat.“
Co obnáší být dobrým lídrem?
Stát se dobrým lídrem zahrnuje stát se dobrým řečníkem, protože komunikace a vedení spolu velmi úzce souvisí. Až na opravdové výjimky se nikdo nikdy nestal výborným a úspěšným lídrem, aniž by zároveň nebyl skvělým řečníkem. Jak je to možné? Řečník komunikuje a tím staví mosty, propojuje lidi a myšlenky. Pochopitelně musí jít o řečníka, který nevede monology. Někdy je potřeba vyburcovat tým odvážným a důrazným monologem, ale při vytváření nových vazeb, utužování vztahů a snaze inspirovat či přesvědčit druhé o svém nápadu je nutný dialog.
Pokuste se aplikovat do svého projevu body uvedené níže. Zlepšíte tím své komunikační schopnosti a to je výrazný krok k tomu stát se dobrým lídrem.
1) Mít zájem o publikum
Dobrý řečník, motivátor i lídr neříká svému publiku to, co chce slyšet, jen aby je uspokojil, polaskal jejich uši a aby se mohl poplácat po ramenou. Říká to, co potřebují slyšet. Dokáže předat i negativní zprávu správným způsobem, aby nepůsobila odrazujícím způsobem, tedy pokud není cílem odradit – například od nějakého jednání. Zájem o posluchače znamená říkat to, co jim pomůže, ne si jen splnit povinnou přednášku nebo proslov.
2) Sledovat reakce
Aby mohli mít posluchači co největší užitek z toho, co jim chcete říct, je nutné v průběhu sdělování dané informace přizpůsobovat formu, jakou látku předkládáte. Z obličejů naslouchajících můžete poznat, zda je téma vůbec zajímá, zda souhlasí a podobně. Umění číst takové reakce vám pomůže pružně reagovat na vzniklou situaci.
3) Být čestný
Aby byla komunikace efektivní, musí být informace reálné a ideálně podložené fakty. Nemělo by docházet ke zveličování informací. Například z „několik“ by nemělo být „mnoho“. Z „mnoho“ by neměla být „většina“ a tak dále. Pravda nakonec vždycky vyjde najevo. Tímto se řídil například i Conrad Hilton, zakladatel hotelového impéria.
4) Být sám sebou
To, že jste na pódiu nebo mluvíte s lidmi, neznamená, že se musíte stát někým jiným. Stále jste to vy, máte stejné dobré i špatné vlastnosti a umíte stále stejné věci. Lidé ocení, když se nebudete přetvářet. Správný lídr je motivací, vzorem, dává vizi. A to je možné vidět jen v upřímnosti a čestnosti.
5) Mít respekt
Autorita ani respekt neznamená strach. Někteří lidé mají problém naslouchat druhým, ale úspěšný lídr si musí umět najít cestu i k takovým lidem. Mluvit o věcech přímo a tak, jak jsou, je mnohdy ta nejlepší cesta k tomu, abyste dosáhli uznání a respektu.
6) Skupinu vnímat jako jednotlivce
Pravděpodobně nemáte čas mluvit s každým jednotlivě. Jestliže vedete velký tým, anebo mluvíte před větším množstvím lidí, pak se nedostane na každého jednotlivě. Je potřeba mluvit takovým způsobem, aby se každý cítil tak, že mluvíte přímo s ním. V takových situacích je vhodné používat při oslovování druhou osobu jednotného čísla. Když to spojíte s očním kontaktem, každý si bude připadat tak, že mluvíte k němu osobně.
7) Umět vnímat
Správně naslouchat je umění. A protože komunikace je obousměrná, je nutné si tuto dovednost osvojit. Dobří lídři navíc vědí, že mnohdy je důležitější to, co slyší než to, co říkají. Při naslouchání se plně věnujte pochopení druhé osoby. To vám pomůže adekvátně reagovat na otázky nebo podněty, které přijdou.
8) Učit se z chyb
Když uděláte chybu, bylo by další chybou ji skrývat. Správným řešením je chybu přiznat a poučit se z ní. Přeberte odpovědnost za své činy a svá slova a bez falešné pokory přiznejte svou nedokonalost. To vám pomůže se stále zlepšovat.
9) Žádat zpětnou vazbu
Díky zpětné vazbě můžete zjistit, zda informace, kterou jste se snažili předat, diváci správně pochopili. A pokud ne, dost možná to není jejich vina. Místo zbytečného obviňování se snažte informaci předat ještě jednodušeji a jasněji.
10) Být aktivní
Klíčem k úspěchu je proaktivita. Snaha stát se lepšími. K tomu je potřeba se vzdělávat, naslouchat a zvládat negativní situace.