Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
30.10.2019 5 minut čtení

Podnikatelské desatero zakladatele hotelového impéria Hilton, dle kterého budoval svůj byznys

Ačkoli Conrad Hilton během hospodářské krize téměř zkrachoval, dokázal se z problémů dostat a vybudovat impérium, které dnes čítá přes 500 hotelů. Za svým úspěchem vidí dodržování těchto 10 rad a pravidel úspěchu.

Sice jde o rady staršího data, ale uvidíte, že něco si z nich nepochybně můžete odnést i dnes. Nejdříve se ale v krátkosti podíváme na samotnou osobu Conrada Hiltona, abychom se uměli vžít do jeho situace a správně jsme chápali jeho rady.

Dětství a první světová válka

Narodil se v roce 1887 norskému imigrantovi v Novém Mexiku. Matka byla silně věřící Američanka s německými kořeny, otec pracoval jako poštmistr, lékárník, pumpař a měl i vlastní obchod se smíšeným zbožím. Právě v tomto obchodě Conrad poprvé prokázal svůj obchodní talent. Po otcově bankrotu přišel s myšlenkou jejich rodinný dům přeměnit na hotel. Po začátku první světové války vstoupil do armády a odešel bojovat do Francie, kde sloužil dva roky.

Rychlý růst, krize, úspěch

Jakmile se Conrad vrátil z války, koupil si svůj první hotel. Šlo o Mobley Hotel, v Texasu. Hilton ho koupil v roce 1919. Pokoje se mu dařilo dobře zaplňovat, tak se snažil, aby všechny prostory přinášely užitek a zisk. Kvůli tomu předělal i původní restauraci na pokoje a sám údajně spal v malé místnůstce.

Úspěch nebyl krátkodobý, ale naopak se Hiltonovi dál dařilo, a tak si mohl dovolit koupit další hotel. Jenže pak přišel velký zvrat, protože udeřila Velká hospodářská krize. Málem zkrachoval, ale investice do nafty a pomoc od několika investorů mu nakonec pomohly situaci zvládnout. Dál fungoval, ovšem pouze jako třetinový podílník. Jeho obchodní talent mu ale krize nevzala, a tak postupem času opět začal otevírat další a další hotely. Podnikal také v dalších oblastech a kupoval například i kasína.

Hilton dnes

Conrad Hilton dnes už pochopitelně nežije. Zemřel v lednu 1979, ale společnost Hilton Hotels Corporation dnes provozuje více než 500 hotelů na 6 kontinentech. V loňském roce společnost zaměstnávala 169 000 zaměstnanců a vlastnila kapitál v hodnotě 551 milionů dolarů. Jak podle jejího zakladatele uspět?

1) Objevte svůj talent

Vedení hotelů, obchodování a vyjednávání, v tom se Conrad velmi rychle našel. A to stejné doporučuje i ostatním. Každý podle něj má na něco svůj talent, který je potřeba objevit a s radostí rozvíjet.

2) Nebuďte přízemní

„Abyste dosáhli velkých věcí musíte mít velké sny,“ říkal Conrad Hilton, protože věřil, že cesta k úspěchu vede přes neustálou expanzi.

3) Upřímnost nadevše

Pravda vyjde dříve nebo později najevo, proto byl i Conrad vždy upřímný. Řídil se pravidlem, že nikdo nechce podnikat s podvodníkem, a tak důsledně plnil své sliby a závazky.

4) Nezapomínat na entusiasmus

Smích, radost, nadšení a zapálení pro věc by vás podle Conrada mělo provázet nejen osobním a rodinným životem, ale i tím pracovním. Přesně tím se řídil a stal se jedním z největších manažerů, kterého jeho zaměstnanci uznávali a měli rádi.

5) Majetek musíte vlastnit vy. Nedovolte, aby vlastnil vás

Materialistický styl života nebyl tím, co by Hiltona vystihovalo. Majetek a peníze nikdy nezměnily jeho charakter. Nenechal se unést bohatstvím, protože uznával, že ty nejkrásnější věci jsou v životě zadarmo.

6) Problémy se netrapte, ale řešte je

Skvělá myšlenka popisující problém velké části dnešní populace. Každý o problémech mluví, ale málokdo je řeší. Conrad se řídil tím, že trápit se problémy nepomůže s jejich řešením a je to tedy jen ztráta času. Lepší je podle něj věnovat energii na jejich řešení.

7) Neodsuzuje druhé, učte se od nich

Nemusíte mít mentora, kouče a kdo ví koho ještě, ale druhé nesuďte a naopak, když to jde, pokuste se od nich něco naučit. Zvlášť nebezpečné je druhé posuzovat podle jejich majetku nebo společenského postavení.

8) Minulost je pryč

Hilton tvrdil, že je důležité stále se posouvat vpřed, takže i když se snažil poučit ze svých chyb nebo z minulosti, nikdy na svých přešlapech příliš nelpěl. Chybami a problémy z minulosti se netrápil.

9) Máte odpovědnost za své konání

Nečekejte, stejně jako Conrad, že vám někdo úspěch přinese na zlatém podnose přímo pod nos. Posun v životě může nastat jen díky práci a vytrvalosti. On sám pro každý dolar tvrdě pracoval a uvědomoval si jeho hodnotu.

10) Modlete se, věřte, doufejte

Conrad Hilton to díky své matce nazýval modlitbou, ale sám tvrdil, že v této oblasti nezáleží až tolik na tom, zda jste, nebo nejste věřící. Velký podíl na úspěchu ale má víra v úspěch

----------------------------

Ať už si z rad Conrada Hiltona vezmete cokoli, jeho život je rozhodně inspirující. Z jednoho malého hotelu vybudoval globální ubytovací impérium. Smutné je, že jeho děti a vnoučata se jeho doporučeními tolik neřídí a dokonce svého času ani nerespektovali jeho závěť, v které dal Conrad přednost charitě před rodinou. Z toho vznikly soudní spory, ve kterých jeho syn Barron, jež zemřel letos v září, nakonec vysoudil 335 milionů dolarů.

 

#podnikani #hotel #uspech #krize #valka #spolecnost

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Škoda těch jeho potomků. Je ale paradoxní, že Barron se o otcovo jmění soudil, ale když nyní sám zemřel, dal skoro všechno své jmění také na charitu.
    +3
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím