13.10.2019 3 minuty čtení

Kdy si dát kávu? Dva šálky v tyhle hodiny vám dodají nejvíc energie

Pití kávy jakožto životabudiče pro povzbuzení produktivity a mysli je věda. Nejde jen o to, jakou kávu si dát, ale kdy šálek vypít, abyste z něj měli co největší užitek. Věda vidí jako ideální 2 šálky ve 2 konkrétní hodiny.

Když si přečtete pár životopisů a denních režimů úspěšných podnikatelů, zjistíte, že u velké většiny z nich je neoddělitelnou součástí pracovního dne káva.

Ne všichni jsou takovými přeborníky v pití kávy, jako tento muž, který neměl problém při práci vypít 60 šálků denně a dodnes patří mezi nejuznávanější osobnosti svého oboru.

Ale takové dva šálky jsou solidním průměrem, který mnoho z nás dokáže během dne vypít. Kdy si svoji kávu dáváte nejraději? Jistá skupina lidí tvrdí, že bez kávy nejsou schopni začít fungovat, a tak ji pijí co nejdříve po probuzení. Další si zase rádi kávu dopřejí až později odpoledne, aby zvládli posledních pár pracovních hodin.

Co na to věda, konkrétně biologie? Kdy našemu organismu dokáže kofein poskytnout potřebné soustředění nejefektivněji? Vypadá to, že v tyto dvě denní doby:

1) Kávový brunch 

Ideální je nedávat si kávu bezprostředně po probuzení, ale posunout první šálek až do pozdního dopoledne, nebo až za obědovou pauzu. Tedy pokud vám to vaše vůle a disciplína dovolí. Proč?

Když ráno vstanete a opláchnete si obličej studenou vodou, vaše tělo pochopí, že začíná nový den a vyplaví hormony (zejména kortizol), aby vám pomohlo otřepat ze sebe ospalost a zahájit pracovní den.

Vypít kávu v prvních pár hodinách po probuzení je jako lít benzín na oheň, který už stejně pořádně plápolá. Nijak zásadně jej nezvětšíte a benzín rychle shoří.

Zhruba po pěti hodinách od probuzení však začnou účinky ranního vyplavení hormonů pomíjet a energie pozvolna klesat. A právě zde (pokud vstáváte v 7, vychází to cca na 11 hodin) přichází ideální čas dát si šálek kávy a prodloužit si dopolední soustředění. 

2) Krátce před šlofíkem / po obědě

Dáváte si odpoledne krátký power nap? Někdy je po obědě lepší se místo nepřítomného civění do monitoru prostě na 20-25 minut natáhnout, zavřít oči, vyčistit si hlavu, dát mozku šanci přebrat si dosavadní den a nové informace a nabrat trochu chybějící energie. 

Pokud vám vaše zaměstnání šlofíka umožňuje (pokud ne, je podle vědy nejvyšší čas pořídit si do kanceláře pohovku), je účinné dát si po dopolední kávě druhý šálek krátce před tím, než si odpoledne lehnete.

Po vypití kávy trvá zhruba 20-25 minut, než se kofein dostane do krevního řečiště. Takže když vstáváte z pohovky, máte čerstvou energii nejen z odpočinku, ale zároveň i z kofeinu a jste v ideální pozici vrhnout se s chutí na zbytek pracovního dne.

 

#osobnirozvoj #kava #kofein #energie #kortizol #soustredeni #biohacking #powernap 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.