23.09.2019 2 minuty čtení

Chybí vám ženy v managementu? Pak byste mohli mít problém s investory, tvrdí vědci ze Stanfordu

Co na tom, jestli má firma na vedoucích pozicích muže nebo ženy, důležité přeci je, zda dané osoby odvádí dobrou práci, no ne? Před dvaceti lety byste s tímto názorem obstáli, ve světle dnešních trendů však nikoli.

Jak totiž ukázala studie vědců ze Stanfordovy univerzity, investoři dávají v případě nerozhodnosti přednost firmám s dostatkem žen v managementu. 

Vědci se nejdříve zaměřili na reakce akcionářů u 60 veřejně obchodovaných firem, které mezi lety 2014 až 2018 zveřejnily informace o složení svého nejvyššího vedení. A závěr byl poměrně jednoznačný - čím větší diverzita v rámci oznámeného personálního složení, ideálně navíc překonávající oborový průměr, tím pozitivnější reakce akcionářů byla a tím výrazněji rostla cena akcií dané firmy.

"Akcionáři tím firmám jednoduše vzkazují: ´Pokud neprosazujete takovou diverzitu, jakou bychom si představovali, bude to mít ekonomické následky´," řekla k závěrům studie profesorka Margaret Neale, které společně se dvěma kolegy výzkum prováděla.

Výzkumníci si následně pozvali v rámci online dotazníku 400 manažerů, kteří měli sázet na vývoj akcií firem z finančního a technologického sektoru, tedy těch, které byly v dřívějších letech tradičně mužskou doménou. I tento průzkum potvrdil předchozí závěry - pokud měli testování manažeři informace o výši diverzity ve vedení firmy, sázeli na růst akcií dané firmy mnohem více.

V rámci pozdějších diskuzí vyšlo najevo, že investoři i manažeři u firem s větším počtem žen ve vedení očekávají větší kreativitu, inovace, etický přístup k podnikání či méně konfliktů a soudních sporů. Tedy věci, které mohou hrát roli v hodnotě podniku a tedy mohou samotným investorům přinést vyšší zisky.

Pokud jste tedy tento aspekt na vedoucích pozicích ve své firmě opomíjeli, měli byste to co nejdříve napravit, než přijdou investoři a promluví skrze své peníze.

#podnikani #management #zeny #diverzita

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.