05.09.2019 9 minut čtení

9 základních pravidel pro vybudování úspěšného byznysu, osvojte si je co nejdříve

Ať už se nacházíte na začátku své podnikatelské cesty, nebo vás trápí dlouhodobá stagnace, tyto jednoduché a praktické tipy se vám mohou hodit.

Samozřejmě, že se nikdo nenaučí plavat, když bude sedět na břehu a číst si o tom návodové články. Neexistuje jiný způsob, než jít do vody. Stejně tak se ani dobrým podnikatelem nestanete bez odpovídající praxe. O tom netřeba pochybovat.

Jsou ovšem známé jisté zásady a myšlenky, které byste měli mít na paměti, případně i pokyny, které byste měli následovat, abyste svou šanci na úspěch zvýšili.

Přečtěte si tyto tipy a zamyslete se nad body, ve kterých je třeba se ještě zlepšit.

1. Nebojte se chybovat, tedy učit

Možná jste jedinečný prototyp nejnovějšího robota vytvořeného brilantním vědcem. Jste naprogramovaní, abyste se rozhodovali perfektně a vždy volili nejlepší možnost ze všech variant. Pokud nikdy neděláte chyby, tak můžete tento bod vynechat a přejít k dalšímu.

Všichni ostatní lidé však občas dělají nesprávná rozhodnutí a není to nic, kvůli čemu byste si měli trhat vlasy. Mluvíme zde o podnikání, nikoliv o exaktních vědách jako je matematika nebo fyzika – v podnikání neexistují žádné záruky.

Jestliže máte obchod a zvolili jste špatný produkt, setkali se s nespolehlivým dodavatelem, nebo byli oklamáni podvodníkem s kreditními kartami, není to konec světa. Příště už budete vědět. Zachovejte klid, napravte to a posuňte se dál. Na každou malou chybu nahlížejte jako na další stavební kámen vašeho úspěchu.

2. Najděte způsoby, jak pracovat chytře

Snažte se minimalizovat rutinní manuální práce, které jsou největšími žrouty času. Budete překvapeni, kolik z nich může být automatizováno.

Pokud se chcete úspěšně propagovat na sociálních sítích, jakože nic jiného ani neočekávám, můžete využít spoustu programů, ve kterých si naplánujete své příspěvky na několik dní dopředu a nemusíte tak každou chvilku přemýšlet, co na sítě dáte. Stejně tak můžete automatizovat newslettery, které budou vašim zákazníkům pravidelně posílat novinky z vaší nabídky a přitom budou vypadat, že jste je právě sami vytvořili.

Rovněž se také nepokoušejte uchovávat všechny malé detaily v hlavě – používejte zápisníky, plánovače či kalendáře které slouží k tomu, aby vám usnadnily život. A pokud konzervativnímu papíru nefandíte, využijte svůj chytrý telefon, ve kterému už dnes najdete nespočet aplikací na řízení týmu, vztahů se zákazníky či sdílení souborů. Život může být o tolik jednodušší! A vy musíte mít čistou mysl.

3. Čtěte a poučte se ze zkušeností ostatních

Inteligentní podnikatel ví, jak spojit příjemné s užitečným. Čtení příběhů úspěšných lidí je dobrým způsobem, jak trávit čas efektivně.

Vždycky bude někdo chytřejší, bohatší a zkušenější než vy. Od takových lidí je možné se ledacos naučit. Jejich cenné zkušenosti, ať už pozitivní nebo negativní, vám mohou dát klíč k řešení problému anebo vám pomůžou se vyhnout častým chybám. Nehledě na motivaci, kterou vám to vlije do žil.

Staňte se doslova vášnivým čtenářem či čtenářkou biografie. A nemusí to být jen ta podnikatelská. Spoustu inspirace najdete také u politických lídrů jako byl například John Fitzgerald Kennedy nebo v knihách o válečných strategiích. Umění války od Lao-c´ zná každý, ale co takhle Kniha pěti kruhů od Mijamota Musašiho? A nebo Hovory k sobě od Marka Aurelia? To jsou knihy, které by ve vaší knihovně určitě neměly chybět.

4. Uvážlivě riskujte

Riziko je nedílnou součástí jakéhokoliv podnikání. S tím je potřeba se smířit. Dobrou zprávou je, že čím více toho budete zkoušet, tím kvalitněji a hlavně rychleji se dokážete ve vypjatých situacích rozhodovat.

Jak říká Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku a jeden z nejbohatších lidí světa: “Největším rizikem je, pokud se ho bojíte podstoupit. Ve světě, kdy se všechno tak rychle mění, je zárukou selhání právě vyhýbání se riziku.“

Každopádně neberte tento tip tak, že máte do všeho bezhlavě skočit. Jakýkoliv riskantní krok vyžaduje důkladnou analýzu. Zvažte všechny výhody a nevýhody a pokud je riziko oprávněné, jděte do toho. Je to jediný způsob, jak je možné rozvinout vaše podnikání a nechat svou konkurenci daleko za sebou. Víte jak se to říká, „když nejde o život, jde o…“.

5. Využijte zpětnou vazbu pro další vývoj

Jaký je hlavní úkol každého podnikání? Musíte uspokojit potřeby zákazníků. Chvála, ale především stížnosti ze strany zákazníků vám pomohou odhalit slabiny vašeho podnikání. Pokaždé když se objeví nespokojený zákazník, máte skvělou příležitost, jak zlepšit své slabiny, ovládnout dovednosti zákaznického servisu, identifikovat slabý bod procesu a napravit ho.

Na začátku svého byznysu se nebojte využít například rodinné příslušníky či přátelé. Pokud máte například eshop, usaďte kamaráda k počítači a nechte ho, ať si u vás objedná. Sledujte přitom, jak se na webu chová, jestli vše snadno pochopí a jestli je jeho cesta k cíli, tedy objednávce, podle vašich představ. Pokud ne, víte ihned, na čem zapracovat.

Snažte se také hovořit s dalšími podnikateli a získat od nich zpětnou vazbu na svůj byznys. Pohled nezaujatého člověka může mít cenu zlata. Pokud to navíc bude člověk se zkušenostmi z podobného oboru a bude ochoten s vámi osobně své zkušenosti sdílet, můžete si gratulovat.

6. Vytvořte dlouhodobou strategii

Akce bez plánu a řízení jsou chaotické a neorganizované. I kdyby nakonec vedly ke kýženému výsledku, bude obtížné je zkoumat a následně je zopakovat. Plánování by proto mělo být hlavní prioritou.

Měli byste mít jasný přehled o tom, kde chcete být za měsíc, za rok, případně za 5 let. Formulace vašeho hlavního cíle je prvním krokem plánování. Z vaší dlouhodobé strategie by pak měla vycházet každodenní rutina. Čím přesněji si vše naplánujete, tím rychleji cíle dosáhnete.

Jedním z tajemství úspěchu těch největších podnikatelů dnešní doby je čas na přemýšlení. Ať už se jedná o Billa Gatese, Jacka Dorseyho či Richarda Bransona, snaží se každý z nich najít jednou za čas prostor na své myšlenky. Oprostí se od veškerého rozptýlení (Branson například na svém Necker Islandu) a přemýšlí nad svým byznysem a plány. Díky klidné mysli si dokáží živě představit důležité kroky, které musí v nejbližší době učinit.

7. Stanovte si jasné cíle a soustřeďte se

Úspěšné zvládnutí předchozího bodu není možné bez jasně stanovených cílů. Zaměřte se na jednu metu a k ní směřujte. Cestu k ní si rozdělte na dílčí kroky. Jak je budete postupně plnit, zajistíte si dostatečnou motivaci do další práce.

Netřeba dodávat, aby byly vaše cíle skutečné, dosažitelné a hmatatelné. Bohužel si poměrně často společnosti neformulují cíle vůbec nebo pracují s nespecifickými abstraktními pojmy jako „zvýšit zisky“ nebo „pracovat rychleji“. To vás k ničemu nedovede. Podrobný plán krok za krokem s konkrétními čísly je mnohem realizovatelnější než neurčité plácnutí, že chcete být milionářem, nemyslíte?

Nenechte se na své cestě ničím rozptýlit a naučte se říkat důrazné NE všem možným lákadlům. V tom vám může pomoci meditace, při které se učíte soustředit pouze na svůj dech a nic jiného. Pokud zvládnete tohle, bude soustředění na váš byznysový cíl o dost jednodušší.

8. Delegujte úkoly

I když je vaše podnikání zatím v plenkách a vy si myslíte, že zvládnete vše sami, mohou existovat věci, které by měly být předány někomu jinému. Nemůžete stejně dobře zvládat grafický design, vývoj webových stránek, copywriting, SEO nebo multimediální produkci. Na některé úkoly byste si zkrátka měli najmout specialisty.

Pokud nejste v nějaké oblasti expertem, je logické oslovit odborníka. Například profesionálně navržená webová stránka je atraktivnější a uživatelsky přívětivější a vy budete mít možnost se soustředit na věci, ve kterých jste skutečně dobří.

Pokud máte dostatečně lákavou vizi, nebude pro vás těžké získat pro svůj projekt specialisty, kterým můžete přislíbit například budoucí podíl na projektu, pokud jejich práce přinese ohromující výsledky. Získáte tak kvalitní práci za rozumné peníze a nic neriskujete. Takto postupujte minimálně první rok až dva, snažte se za každou cenu vyhnout najímání full time zaměstnanců na smlouvu, to může začít fungovat jako pomyslná kotva, která bude brzdit váš růst.

9. Neusněte na vavřínech

Klaďte před sebe stále nějaké výzvy. Úspěšné podnikání je nemožné bez ambicí. Dobrý podnikatel chce vždy pokračovat v růstu, poskytovat lepší službu nebo provozovat efektivnější propagační kampaně. Neměli byste se snažit být pouze lepší než konkurence, měli byste soupeřit i sami se sebou a každý den své podnikání posouvat kupředu.

Teď už nezbývá, než si vyhrnout rukávy a pustit se naplno do práce.

#podnikani #tipy #navod #management #firma

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.