14.12.2021 4 minuty čtení

Jak svou firmu ochránit před tvrdými dopady krize? Tyto 3 snadné tipy vám s tím pomohou

O krizi se mluví, o krizi se píše, o krizi se divoce diskutuje. Podle některých už měla dávno začít, jiní zase říkají, že máme ještě chvilku čas. Nenajdete však nikoho, kdo by s jistotou tvrdil, že krize nepřijde. Proto je dobré být připraven.

Každý prozíravý podnikatel musí být na krizi připravený. Pokud není, čekají ho velmi těžké časy, které nezřídka končí bankrotem. Které kroky byste tedy nyní měli učinit, abyste takové situaci předešli?

1 Studujte

Pro někoho asi překvapivý první krok na cestě k ustání krize, ale je to jednoznačný základ. Investujte do knih, které se zabývají efektivním řízením firemního cashflow, krizovým managementem, výkonnostním marketingem, vedením externích pracovníků a mnoha dalšími oblastmi, které se v dobách krize stávají aktuálními.

Věnujte čtení těchto knih co nejvíc volného času a snažte se rady a tipy v nich obsažené co nejdříve implementovat do vlastního byznysu. A jakmile krize přijde, ke knihám se vracejte a čerpejte vhodné rady na dané situace.

Ještě připravenější pak můžete být v případě, že se už nyní seznámíte s nějakým zkušeným manažerem, nebo ideálně krizovým manažerem, který má s ekonomicky náročnými situacemi své zkušenosti. Takový člověk vám už nyní může dávat cenné rady a tipy, jak situaci ustát. Najděte ho buď tady na Warengo nebo na Linkedin.

2 Důkladně projděte své náklady

A buďte při tom nejpřísnější, co jste kdy byli. Snažte se najít firemní výdaje, které nejsou nezbytně nutné a postarejte se o to, aby se jim co nejdříve učinila přítrž.

Třeba k vám do kanceláře nemusí uklízečka docházet každý den, ale jednou týdně. Třeba nemusíte platit velkou účetní firmu, ale stačí vám jedna účetní na volné noze. 

Udělejte si na co nejvíc dodavatelských služeb své malé výběrové řízení a nechte firmy, ať podají nabídky. Budete se divit, kolik se díky tomu dá ušetřit.

3 Focus na příjmy

V dobách krize je vydělávání peněz mnohem těžší disciplínou, než v dobách prosperity, to je celkem logická věc. Podívejte se tedy už dnes, jak se vám v této oblasti daří.

Vaší snahou by mělo být zvýšit ve firmě podíl zaměstnanců, kteří firmě peníze vydělávají, nikoli naopak. Máte dostatek kvalitních obchodníků? Věnujete jim maximální péči? Obchod pro vás bude v době krize elixírem života. Pokud ho nemáte, zapomeňte na přežití. Zajistěte svým obchodníkům vhodná školení, vytvořte pro ně nový motivační systém odměn…a hlavně s nimi mluvte!

Také byste neměli zapomínat na svůj web, který se v dobách krize může stát důležitým prodejním kanálem s minimálními náklady. Podívejte se na to, zda váš web opravdu láká ke koupi či zaslání poptávky a podpořte jeho návštěvnost výkonnostním marketingem. Nebojte se tyto oblasti konzultovat s odborníky.

Zároveň se podívejte na produkty a služby, které vaše firma nabízí. Nejsou to náhodou jen věci, které jsou první na ráně, když začnou lidé a firmy šetřit? Buďte na sebe a svou firmu v tomto ohledu přísní a snažte se krizi přizpůsobit také svou produktovou nabídku. Nemusíte hned měnit celé portfolio, ale třeba doplnit o jeden „lowcost“ produkt, který zákazníkům ušetří peníze, což je v takových dobách priorita.

#podnikani #firma #krize #management #cashflow #obchod

Hodnocení: +28
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • S většinou se dá souhlasit. Moje hodnotící kompetence z hlediska zkušeností, postavení a znalostí nejsou vhodné k širšímu hodnocení úspory nákladů, tak začnu tím prvním nejjednodušším, " Třeba k vám do kanceláře nemusí uklízečka docházet každý den, ale jednou týdně", dobrý nápad, pokud nejsou zaměstnanci hovádka, zcela dostačující, ovšem úspory mohou jít i dál, neb psychickou činnost člověka je vhodné doplňovat fyzickou, k tzv. " vyčištění hlavy", z tohoto hlediska by si mohli krásně uprostřed týdne uklidit, přijít na jiné myšlenky a ještě by z toho mohl být hezký pravidelný taembuilding napříč jednotlivými etážemi firmy. To je jen jedna z mnoha skromných doporučení  neb ušetřit cca 30 % provozních nákladů prakticky každé firmy, aniž by to ovlivnilo jakkoliv negativně její efektivnost a výkonnost, je jedna z naprosto nejjednodušších věcí aniž by k tomu člověk potřeboval studovat jakoukoliv školu, na to stačí jen logické uvažování a "selský" rozum ( úsměv ).

    +1