15.08.2019 3 minuty čtení

Trápí vás únava? Nová studie ukazuje, že nejméně spí tato obrovská skupina lidstva

Miliardy lidí na celém světě pravděpodobně trpí nedostatkem spánku z důvodů, které nemohou sami nijak ovlivnit.

Pokud máte pocit, že se máte nedostatek spánku, možná vám k lepšímu odpočinku pomůže informace, že miliardy lidí na celém světě jsou na tom pravděpodobně ještě hůř.

Lidé v anglicky mluvícím světě a západní Evropě totiž spí statisticky déle než lidé v Asii, latinské Americe, jižní Evropě nebo na Středním východě.

Například mladí lidé v Asii spí v průměru o 44 minut méně než my. To je poměrně výrazný rozdíl, s kterým přišla tento měsíc zveřejněná studie zabývající se spacími návyky, které se zúčastnilo 17 335 osob.

Každý účastník po dobu dvou týdnů nosil náramek, jež měřil dobu spánku. Studii provedly ve spolupráci Flinders University a University of Helsinki.

Vědci zjistili, že délka spánku se odvíjí jak od věku, tak od lokality, ve které žijete. Velké rozdíly byly zaznamenány mezi dospívajícími a lidmi ve 20-30 věku života. Okolo třiceti let se délka spánku stabilizuje, což je vzorec opakující se na celém světě.

"Doba spánku kolísá od 7 hodin 53 minut v 16 letech po 7 hodin 29 minut ve 30 letech. V období dospívání a mladé dospělosti jsme rovněž zaznamenali jasné rozdíly mezi ženami a muži. Ženy chodí spát dříve než muži a zpravidla toho naspí víc," říká expert na #spanek a profesor z Flinders Univesity Michael Gradisar.

Celá studie byla tento měsíc publikována ve vědeckém časopise Sleep Medicine. Z jejich výsledků například vyplývá, že nejdéle spí obyvatelé severní Evropy, Austrálie a Oceánie, přičemž pozici nejlépe odpočinutých zaujali Severoameričané.

"Nejmenší průměrnou dobu spánku vykazovali mladí Asiaté (6 hodin 30 minut), zatímco mládež z Oceánie (7 hodin 14 minut) a Evropy (7 hodin 7 minut) naopak nejdelší," popsal výsledky Gradisar. "Nedostatek spánku jsme pozorovali také u mládeže ze Střední a Jižní Ameriky a Středního východu, která spí v průměru jen 6 hodin a 40 minut."

Podle profesora stojí za nižší mírou spánku v asijských zemích pravděpodobně tradičně vyšší pracovní i studijní nároky.

"Když jsem byl například loni v Hong Kongu a hovořil s kolegy, popisovali mi, jak město zasáhl tajfun Mangkhut, jedna z nejničivějších bouří v historii města. Hned další den jim jejich šéf, miliardářský magnát, nařídil, aby se vrátili do práce. Kolega vyprávěl, jak po cestě do práce musel překračovat spadlé stromy, obcházet hromady střepů z vybitých skel a všude po ulicích létal papír. Tohle je město, které si příliš na #odpocinek nepotrpí - a část světa, kde spánek není považován za prioritu."

Studie v závěru spekuluje nad tím, že u mladých lidí mohou důležitou roli v délce spánku hrát také kulturní faktory, genetika nebo obavy o zdraví.

Za hraniční délku spánku je všeobecně považováno 7 hodin. Vícero vědeckých studií naznačuje, že pokud váš pravidelný spánek klesne pod tuto délku, můžete začít pociťovat horší efektivitu práce i schopnost soustředit se, zhoršení nálady a zvyšuje se riziko vzniku některých onemocnění.

 

#efektivita #soustredeni #zdravi

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.