16.10.2020 4 minuty čtení

Jeden klíčový benefit, který podle Billa Gatese MUSÍTE nabízet, aby pro vás chtěli pracovat ti nejlepší

Jak se na pracovním trhu postupně objevují mladší a mladší generace, neustále narůstá poptávka po tomto pracovním benefitu. Bill Gates si to plně uvědomoval už před léty, kdy jej prosazoval a podporoval.

Hledání a získávání talentovaných lidí se v následující dekádě stane oříškem pro celou řadu společností. Zatímco se demografie pracujících neustále proměňuje a technologie bez přestání upalují kupředu, tradiční společnosti se svými tradičními pracovními pozicemi se budou muset začít otáčet, aby i nadále dokázaly nabírat a především udržet i ty nejtalentovanější na trhu.

#BillGates tento vývoj předpovídal ještě před jeho příchodem a tvrdil jednu věc, která se nyní zdá být všeobecně uznávanou pravdou:

"Konkurence a snaha získávat ty nejlepší se v následujících letech ještě vystupňuje. Společnosti, které svým zaměstnancům poskytnou nadstandardní flexibilitu, budou mít v této oblasti navrch."

#Gigekonomika, práce na dálku, #homeoffice nebo komprimované pracovní týdny. Je jasné, že jsme se posunuli do doby, kdy pracovníci od svých nadřízených očekávají větší flexibilitu. A i když k jistému posunu na poli "flexibility" došlo, většina společností se dnes stále nedokáže, nebo ani nechce dokázat přizpůsobit požadavkům, jaké mají na životní styl mladí lidé. Na oplátku pak přicházejí o talentované lidi, kteří odcházejí tam, kde jim nabídnou flexibilnější možnosti práce, jako třeba práci na dálku.

Proč nabídnout větší flexibilitu?

Podle nedávné studie provedené stránkou zabývající se flexibilitou zaměstnání FlexJobs až 84 % mileniálů chce větší rovnováhu mezi prací a životem a 54 % by chtělo flexibilnější nebo jinou pracovní dobu.

Další průzkumy zjistily, že zhruba 76 % mileniálů je ochotno přijmout i hůře placenou práci, pokud půjde o společnost, která jim nabídne flexibilní pracovní dobu. Existují teda nějaká byznysová pozitiva, proč k nabídce flexibilnější práce přistoupit?

1. Vyšší "životnost" zaměstnanců

Deloitte Global Millenial Survey 2019 zjistil, že mileniálové i Generace Z mnohem pravděpodobněji zůstanou ve stejné práci více než 5 let, pokud jim zaměstnavatel je ochoten nabídnout flexibilitu v otázce místa a času pro práci.

2. Větší pracovní spokojenost

Drtivých 90 % pracovníků dle zajímavé studie Staples naznačuje, že flexibilnější práce působí pozitivně na jejich morálku a pocit spokojenosti v práci - což je mimochodem klíčová součást nejen pro nábor zaměstnanců, ale především pro schopnost společnosti udržet si je.

3. Vaše společnost ušetří

Je to vlastně velmi jednoduché: Šťastnější a spokojenější zaměstnanci jsou zpravidla zároveň zdravější zaměstnanci. Ztráty na produktivitě kvůli zdravotním problémům stojí například v USA společnosti každoročně 226 miliard dolarů. Flexibilní práce rovněž často znamená, že zaměstnanci tráví méně času v kanceláři, čímž snižují vaše náklady na její provoz.

4. Získáte lepší pracovníky

Flexibilní práce je dnes jednoznačně atraktivní a celá řada průzkumů ukazuje, že možnost flexibility je pro uchazeče často nejdůležitějším faktorem, když se rozhodují nad nabídkami práce.

5. Kteří budou produktivnější

Možná tomu ještě stále nevěříte, ale když dáte schopným lidem kontrolu nad jejich časem, dokáží zlepšit svou produktivitu. Uznávaný sociální psycholog Ron Friedman v jednom rozhovoru řekl: "Máme celé dekády studií, které ukazují, že lidé jsou šťastnější, zdravější a mnohem produktivnější, když mají pocit autonomie." Podle Friedmana je autonomie jednou ze základních potřeb lidské psychiky a "čím větší autonomii pociťujeme, tím pravděpodobněji se dokážeme do dané věci plně angažovat."

Budoucnost je zde, nezaspěte ji!

Když srovnáme dobu před pěti lety a dnes, stoupl počet společností nabízejících flexibilitu práce o 40 %, a to zejména kvůli bezprecedentní rychlosti růstu poptávky po práci na dálku a flexibilních pracovních dohodách. Firmy, které se tohoto trendu nechtějí účastnit, záměrně jej ignorují, nebo si ho ještě nevšimly, budou v zásadní nevýhodě, protože mladá generace na flexibilní pracovní možnosti slyší stále více.

#lidskezdroje #hr #flexibilita

Hodnocení: +87
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Asi to nepůjde aplikovat všude :wink:
  +2
  • Třeba skladník toho na dálku moc neudělá no :D Ale jinak těch pozic přibývá dramatickým tempem
   0
  • Bill asi mluvil primárně o office jobech a ne tak úplně o zemědělství nebo armádě :D.
   0