4 minuty čtení

Tyto 2 investiční strategie se osvědčily v průběhu rostoucích i klesajících akciových trhů. Které to jsou?

Budete-li se držet těchto dvou ověřených strategií, budou vaše investice růst navzdory vývoji na akciovém trhu jako celku. Držte se jich za jakékoliv tržní situace.

Na akciovém trhu lze velmi účinně budovat bohatství. Dobrý investiční přístup však vyžaduje, abyste svou investiční strategii přizpůsobovaly měnící se situaci na akciovém trhu. Jiným způsobem byste měli investovat a odlišně se chovat, pokud právě trh padá a naopak. Nebo snad ne?

Profesionální investoři mají pravděpodobně připravených hned několik scénářů v závislosti na budoucí tržní situaci. Pokud jste však v investičním světě nováčkem, může být poměrně obtížné volit, jakým způsobem byste měli investovat v časech jaké vidíme posledních několik měsíců. Stoprocentně oceníte tyto 2 investiční strategie, na které se můžete spolehnout za jakékoliv tržní situace, jež vám pomohou k růstu vašeho bohatství bez ohledu na to, co se momentálně na akciovém trhu odehrává.

1. Investujte pravidelně

Pravidelná investiční strategie v jednoduchosti představuje nákup nějakého aktiva v předem stanovených intervalech za předem stanovenou částku. Těmito aktivy mohou být klidně jednotlivé akcie, jako vhodnější investice se pro uplatnění této strategie jeví ETF – burzovně obchodovatelné fondy. Pokud své investice navíc automatizujete prostřednictvím trvalého příkazu, můžete investovat své volné finanční prostředky, aniž byste o tom věděli.

Sám takto například investuji každé pondělí konstantní částku do kombinace několika ETF prostřednictvím platformy Portu, investovat však můžete i na měsíční nebo kvartální bázi. Volba výše investice je přitom zcela ve vaši režii. Osobně jsem si pak vybral ETFka sám, ale pokud jste úplným začátečníkem, můžete si nechat navrhnout i investiční strategii, která bude odpovídat vašemu investičnímu profilu.

Největší výhodou pravidelné investice je, že se nemusíte starat o načasování trhu. Někdy zkrátka nakupujete, když jsou ceny daného aktiva vysoké – nakoupíte nižší „množství“ dané investice. V době, kdy se cena propadne, naopak nakoupíte „množství“ vyšší. V konečnem důsledku tak dané aktivum nakupujete za „průměrnou“ cenu, která sice není pochopitelně ideální, na druhou stranu máte jistotu, že nebudete investovat v nejméně vhodnou dobu. V případě jednorázové investice těsně před výrazným propadem můžete také čekat několik let, než se vaše investice vrátí alespoň na původní hodnotu. Pokud nejste riziko milující spekulant, pak budete chtít na akciovém trhu ochránit svůj investiční kapitál a k tomu slouží pravidelná investiční strategie velmi dobře.

2. Zaměřte se na investice s nízkými poplatky

V rámci investování se nemůžete úplně vyhnout poplatkům, vždy byste však měli dbát na to, aby tyto peníze, které platíte neefektivně zprostředkovatelům, byly co nejnižší. Pokud byste chtěli investovat do ETF podobně jako já prostřednictvím některé z investičních platforem, porovnejte jejich poplatkové struktury a vyberte si tu, která vám za zaplacené peníze přináší tu nejvyšší hodnotu.

Někteří mohou namítat, že ETF lze nakupovat i prostřednictvím klasických brokerů bez poplatku (např: XTB), to je naprostá pravda, na druhé straně vám takový broker nenabídne automatickou investici a osobně například u Portu oceňuji i možnost zajištění měnového rizika. Pokud se tedy rozhodnete nakupovat ETF sami, můžete se podívat na srovnání brokerů a zjistit, kteří nabízejí nákup ETF nebo i akcií úplně zdarma.

Držte se dlouhodobě nízko poplatkových investic a určitě si neuškodíte. To je strategie, které byste se měli držet za jakékoliv tržní situace a pokud tomu tak skutečně bude, v konečném důsledku může dodržování tohoto pravidla představovat velmi výrazný rozdíl ve finální hodnotě vaší investice.

---

Obě výše zmíněné investiční strategie lze využívat za jakékoliv tržní situace a z dlouhodobého hlediska vám pomohou v investování uspět. V jednoduchosti je často síla. Mnoho amatérských investorů se přitom stále snaží hledat zlatý grál investování a následně se spíše připraví o peníze. Samozřejmě můžete se stát velmi schopným investorem, pokud se budete dlouhodobě vzdělávat. Čím více toho budete vědět, tím komplikovanější investiční strategie můžete uplatňovat. Osobně však nevidím příliš mnoho důvodů k tomu, proč by nemohla i mnohem komplikovanější strategie vycházet ze dvou výše zmíněných.  

#akcie #jakinvestovat #investovani #ETF #krach #propad #rust #investicniplatformy #brokeri #poplatky #pravidelneinvestovani #dlouhodobeinvestovani

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • K bodu 2 řeknu jen tolik, že mne mnohem více než poplatky zajímá výnosnost investice. Proč? Podle mne je lepší investice s výnosem 30% a náklady třeba i 1% než investice s výnosem 7% s náklady 0,2%... Výše výnosu je mnohem důležitější než náklady...

    +16
    • Určitě máte pravdu. A pro úplné nováčky je popisovaná varianta dobrý start, jak začít. Ono lepší investice s výnosem 7% s náklady 0,2% než žádná investice. Nějak se začít musí.

      +2
  • Portu potěšilo se slevovým programem, takže jsem jej vůbec poprvé doporučil známému. Chtěl navyšovat své a manželčiny platby na doplňkové penzijní spoření nad rámec 1 000 Kč, takže jsem ho nasměřoval na Portu. Při volbě Vlastní strategie v cenovém plánu "Standard" je poplatek 0,89 % při investování na 15 let snížen na 0,54 %.Za mě přijatelné, nemusí se starat, nastavovat, řešit jak výhodně směnit CZK na €/$, česká firma a podpora v češtině atd. S tím, ať si to celé dá do iShares Core S&P500 UCITS ETF.

    +2
  • I já, jako neznalý a investicemi nepolíbený začátečník, jsem s Portu před nějakým časem začal (alespoň nějak) a rozhodně si zatím nestežuji... ?

    0
  • Výše popsané strategie naplno realizuje Portu, je proto vhodné pro všechny investory. Líbí se mi na něm i jeho odnož Portu Gallery, prostřednictvím které je možno investovat (opět s delším časovým horizontem) do sběratelských předmětů (což znamená další diverzifikaci portfolia a ochranu před volatilními a nevyzpytatelnými finančními trhy).

    0