Pokud začnete v 25 letech měsíčně investovat 2 000 Kč s ročním zhodnocením 8 % ročně, do 65 let věku bude mít vaše investice hodnotu 6,5 milionu korun. Celková investovaná částka přitom bude 960 tisíc Kč. Pokud tak máte na investování měsíčně alespoň zmíněné 2 000 Kč nebo třeba ještě méně, můžete je investovat jedním z následujících tří způsobů.
1. Nákup frakčních akcií
Pokud byste nyní chtěli koupit akcie #Google nebo #Amazon, museli byste si připravit několik tisíc dolarů. S frakčními akciemi však nepotřebujete tisíce dolarů, dokonce nepotřebujete ani stovky dolarů. Ve skutečnosti vám stačí stovky korun. Někteří z akciových brokerů už v současné době nabízejí možnost investovat prostřednictvím frakčních akcií. Na obchodní platformě eToro tak můžete investovat už od 50 dolarů.
Frakční akcie jsou možností pro začínající investory, jak si začít vybírat jednotlivé akcie, aniž by museli investovat spoustu peněz. Dovolují investorům nakupovat části akcií skvělých společností „za pár korun“. Přesto je důležité chovat se zodpovědně a každou jednotlivou akcii pečlivě zkoumat. Kdykoliv koupíte zlomek jakékoliv akcie, měli byste mít slušné znalosti o dané společnosti a tušit, jak vydělává peníze.
Jedná se o bezpečnější #investice než investování do penny akcií, které mohou vypadat na první pohled jako alternativa k frakčním akciím – akcie, které jsou velmi levné. Obvykle jsou však levné z nějakého důvodu – společnost, která tyto akcie emitovala, má buď velmi krátkou historii, nebo finanční potíže.
2. Nakupujte pravidelně ETF
Hledáte ještě konzervativnější alternativu k investování do frakčních akcií? Investování do burzovně obchodovatelný fondů je další z možností, jak investovat už pár tisícovek měsíčně. Indexová ETF, která svým složením kopírují index S&P 500, jsou dokonce podle Warrena Buffetta tím nejlepším způsobem, jak může většina lidí investovat své peníze. Jediným nákupem se stanete investorem, který vlastní drobný podíl v 500 nejvýznamnějších amerických společnostech.
A právě tyto fondy vám mohou poměrně s přehledem přinést #zhodnocení okolo 8 % ročně, které bylo zmiňované v úvodu. Burzovně obchodovatelné fondy můžete nakupovat sami, prostřednictvím brokera a ušetříte nějaké peníze na poplatku, na druhé straně budete muset každý měsíc investici realizovat. Druhou možností je automatické investování prostřednictvím některé z investičních platforem. Investorovi stačí nastavit trvalý příkaz, zvolit vhodné ETF a dál už se o své investice nemusí starat.
3. Kryptoměny
Řada konzervativních investorů se stále dívá na kryptoměny skrz prsty. Pravdou ovšem je, že lze do nich poměrně pohodlně investovat každý měsíc skromnou částku a budovat tak své drobné kryptoměnové #portfolio. Nejedná se o klasickou investici, od které byste mohli očekávat zhodnocení 8 % ročně, ale přesto stojí za řeč. Pokud budete nakupovat pravidelně kryptoměny, nastane velmi pravděpodobně jeden z následujících scénářů. Dosáhnete mnohem vyššího zhodnocení, než si můžete slibovat od akciového trhu, nebo nezbude z vaší investice nic…
Nákupy můžete realizovat manuálně, případně si zřídit trvalý příkaz na kryptoměnové směnárně Coinbase a nechat za sebe investovat „automat“. Do kryptoměn byste samozřejmě neměli investovat peníze, které budete v příštích letech potřebovat, pokud ale hledáte alternativní investici, která vám může přinést zajímavější zhodnocení než ETFka nebo akcie a jste připravení na výraznou volatilitu, proč ne. Kryptoměny jsou jednoznačně aktivy, do kterých můžete investovat i pár stovek měsíčně.
Měli byste investovat drobné částky?
Investování je skvělý způsob, jak zajistit, aby vaše peníze pracovaly za vás. I když si můžete dovolit investovat jenom pár tisícovek nebo třeba stovek měsíčně, má to smysl. Pokud však nemáte vybudované nouzové úspory na 3-6 měsíců je vhodnějším krokem začít s budováním finanční rezervy. Vybudování finančního polštáře, který vám pomůže přečkat období, kdy vás postihnou neočekávané výdaje nebo výpadek příjmů, je jednou z nejlepších investic, kterou pro sebe a svou budoucnost můžete udělat.
Rovněž je vhodné splácet výše úročené dluhy. Jakýkoliv dluh kromě hypotéky na bydlení je rozumné splácet předčasně, přestože vám může akciový trh nabídnout na první pohled lepší výnosy, nejsou zaručené. Peníze, které ušetříte na úrocích při rychlejším splácení úvěrů jsou na druhé straně zaručenou úsporou.
#akcie #jakinvestovat #investovani #frakcniakcie #etf #pasivniinvestovani #aktivniinvestovani #kryptomeny #pravidelnainvestice
Zdravím pokud kupuju frakční akcie mám nárok na dividendu ? děkuji
Ano, dle vlastněného podílu.
@jirkosak u brokera, kterého k tomuto účelu používám tomu tak je...chodí mi poměrné částky