6 minut čtení

Proč investovat do kryptoměn? 4 způsoby, jak vám mohou přinést další alternativní příjem

Investice do kryptoměn s očekáváním, že jejich hodnota v budoucnu vzroste, je nejrozšířenější způsob, jak v digitálním prostoru vydělávat (nebo prodělávat) peníze. Kryptoměny vám však mohou přinést i další alternativní příjmy.

Díky opětovnému rozmachu kryptoměn v posledních měsících mohli kryptoměnoví investoři vydělat velmi zajímavé peníze. Bitcoin lámal jeden rekord za druhým a v závěsu za ním rostly i další #kryptoměny.

V lednu pak analytici Citibank odhadovali, že by se letos mohl bitcoin vyšplhat dokonce na cenu 300 000 dolarů. V průběhu dalších týdnů letošního roku se objevovaly i další bombastické predikce. Jak ale ví každý, kdo sleduje vývoj kryptoměn delší dobu, může se jejich cena také rychle a podstatně snížit. Velká část investorů však nakupuje kryptoměny dlouhodobě, což znamená, že řada z nich drží kryptoměny, které jim jen tak leží v peněženkách, kde mohou ležet ještě třeba další roky.

Takový člověk přitom může dosáhnout i dodatečného zisku, na podobném principu jako v případě úroků z držení hotovosti nebo dividend díky vlastnění některých akcií. Možností existuje vícero, přičemž některé z nich vyžadují jen malé, nebo žádné znalosti kryptoměn (CashBack na platebních kartách), jiné naopak vyžadují hluboké technické znalosti. (půjčování kryptoměn).  

1. Spořící účty

Řada platforem centralizovaného a decentralizovaného financování (#DeFi) nabízí určitou formu úroku, pokud si u nich odložíte své kryptoměny (#bitcoin) nebo stablecoiny (#dai). #Stablecoin je také digitální měna, ale na rozdíl od kryptoměny je její cena připoutána k aktivu nebo fiat měně. Touto měnou je nejčastěji americký dolar.

DeFi platformy dávají lidem možnost si půjčovat kryptoměny nebo je půjčovat jiným lidem, obchodovat s kryptoměnami a získávat úrok za uložení kryptoměn na „spořícím“ účtu. Stejně jako u tradičního bankovního spořícího účtu můžete svá kryptoaktiva vybrat kdykoliv chcete – v některých případech s jistým časovým omezením – spolu s jakýmkoliv úrokem, který jste díky odložení kryptoměn stranou získali.

Problém tradičních spořících účtů spočívá v tom, že nabízejí úrokové sazby, které silně korelují s měnovou politikou centrálních bank – když jsou úrokové sazby snižovány, aby byla stimulovaná ekonomika, reagují na změny i komerční banky a nabízejí na spořících účtech nízké zhodnocení vkladů. DeFi účty mohou nabídnout vyšší výnosy, protože nejsou ovlivňovány monetárními politikami centrálních bank. Problémem je, že v tomto neregulovaném světě neexistuje žádná ochrana spotřebitele, na kterou byste se mohli spolehnout, pokud se rozhodnete své digitální mince odložit stranou. Zatímco u tradičních bankovních vkladů jste pojištění až do výše 100 000 EUR, v případě krachu popisované platformy o své kryptoměny přijdete.

2. CashBack na kryptoměnové platební kartě

I když se kryptoměnové odvětví snaží distancovat od tradičního bankovního modelu, zdá se, že v některých ohledech se mu snaží přiblížit. Proto není divu, že některé instituce v tomto prostoru začínají nabízet kryptoměnové platební karty.

Visa karta od Crypto.com nabízí #CashBack až 8 % z platby. Podobné výše CashBacku můžete dosáhnout při platbě Visa kartou od #Binance prostřednictvím kryptoměny Binance Coin. V USA by pak v letošním roce měly být spuštěny nové kreditní kryptoměnové karty – BlockFi Bitcoin Rewards Credit Card and the Gemini Credit Card. BlockFi na svých webových stránkách uvádí: „Za každou transakci, kterou kartou provedete se vám připíše automaticky 1,5% CashBack, který se automaticky převede na bitcoin a jednou měsíčně se připíše na váš účet u BlockFi. #Gemini pak svým uživatelům slibuje až 3% CashBack.

Riziko u těchto karet je zjevné. Abyste získali odměnu, musíte nejdříve s těmito kartami platit. A zrovna obliba kreditních karet není v ČR příliš vysoká. Jedná se o nákupy realizované prostřednictvím úvěru, který musíte vždy ve stanoveném časovém intervalu splatit.

3. Decentralizované půjčování kryptoměn

Prostřednictvím decentralizovaných půjček je možné půjčovat peníze (digitální nebo fiat), aniž by se do procesu půjčování musela zapojovat další oficiální instituce, jako je banka nebo jiný poskytovatel úvěru.

Proces mohl být automatizovaný prostřednictvím inteligentních smluv, které jsou spravované počítačovým programem nebo transakčním protokolem, jenž automaticky provádí transakci jménem stran, které s dohodou souhlasí.

Kryptoměny lze půjčovat na řadě platforem – možná nejvyužívanější je platforma Nexo. Hojně využívaná k půjčování kryptoměn je již zmiňovaná BlockFi, tuto službu poskytuje i kryptoměnová burza Coinbase nebo Celsius Network.

4. Staking

Staking představuje „uzamčení“ vaší kryptoměny v inteligentní smlouvě, za účelem získání odměny. Tato služba může být nabízena kryptoměnovými peněženkami, blockchainovými sítěmi i burzami. #Staking lze popsat jako odkládání hotovosti na spořící účet a vydělávání úroků, tím však podobnost se spořícími účty končí.

Banky své zákazníky „odměňují“ úroky za to, že u nich mají uloženou svou hotovost, zatímco platformy, na které vkládáte svou kryptoměnu vás odměňují za účast v síťovém ekosystému, kde váš vklad pomáhá budovat nové bloky v blockchainu.

Curtis Ting, generální ředitel evropské divize kryptoměnové burzy Kraken, vysvětluje: „Staking je prostředek pro ověřování transakcí na blockchainu. Držitelé kryptoměny je vkládají do systému, aby přispěli k snadnějšímu potvrzování transakcí. Staking tak je inovativní alternativou k těžbě, která vyžaduje masivní výpočetní výkon.“

Za účast ve stakingu se mohou platit poplatky a také je obvykle vyžadované minimální množství kryptoměny, abyste se mohli do programu zapojit. Tato kritéria se napříč jednotlivými platformami liší, takže je důležité pečlivě studovat podmínky a porovnávat jednotlivé možnosti, než se rozhodnete pro tu správnou.

#kryptomeny #kryptomeny #blockchain #decentralizovanefinancovani #defi #blockfi #kraken #coinbase #binance #binancecoin #jakinvestovat #investovani #pasivniprijem #pasivniprijemzkryptomen

Hodnocení: +34
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Patriku, díky za článek. Já jsem stále nepochopil smysl těch krypto kreditek. Když uvážím, že vydání je velmi často zpoplatněno, výběry z bankomatů zatíženy brutálním poplatkem, dále volatilitu kryptoměn a na druhou misku vah dám cashback 1,5%......nevím, mně to nedává moc ekonomický smysl, kromě toho, že to je cool. Např. dnes koupím kryptokartou holící strojek za 1000,- a dostanu zpět 15,- korun v bitcoinu. Zítra posílí bitcoin o 10% a strojek mě vlastně stál cca 1083,50 ......

    0
    • iNFORMACE ZNAČNĚ ZKRESLENÉ. Např. Karta u Binance není kreditní ale debetní. Musíte si na ni poslat něco ze svého účtu. Vydání zdarma. Výber z bankomatu zdarma, má to však měsoční limit (stejně jako Revolut). Smysl to má, ne však asi pro každého. Volalita není problém. Pokud držím bokem část EUR kdykoliv si na kartu pošlu potřebnou částku EUR. Pro mě to nemá chybu.

      +3
    • @liborStacho Dobře. A v čem mně ta Binance karta přinese nějakou výhodu? EUR kartu můžu mít od jakékoliv české banky. U některých i multiměnovou.

      Fajn, můžu na ní mít kryptoměnu. Ovšem to jsme zas u toho holícího strojku výše.

      0
    • Výhoda je právě ten cashback.

      0
    • To je pak těžké vysvětlovat..třeba přístup k hotovosti kdykoliv kdekoliv. Stejně jakákoliv jiná debetka, Vashback. Třeba výběr z burzy mimo dohled našeho FU...atd. Já chtěl hlavně upřesnit že netřeba to vázat na volalitu kryptoměn...lze použít jako jinou fiat debetku naší banky. Ale mám tam fiat uročen cca 3- 6%. Už jen třeba proto je lepší Binance karta než třeba Fio.

      +2
    • @liborStacho OK, to zní celkem dobře. Podívám se na to důkladněji.

      0
    • Kdyztak ve svých článcích jsem popsal mou vlastní zkušenost s 2% cashback kartou včetně ekonomického výpočtu návratnosti.

      0
  • Ty bláho a jak je to u tohodle všeho s daněním toho krypta?...

    0
    • Who know's ?

      0
    • @PatrikKudlacek právě :) to je důvod, proč jsou pro mě tyto možnosti výdělku pasé. Za ty potenciální starosti mi to asi nestojí

      0
  • Využívám Crypto.com již skoro rok, a zatím mám s cashback kartou příjemné zkušenosti. Nejedná se o kreditní kartu, ale debetní, navíc green card nabízí 10% stake, využívám de-fi, earn a další služby a vždycky vše bez závad. Navíc už umí i virtuální karty, což byla slabina projektu, kdy jste na fyzickou kartu čekali i tři měsíce.. Zajímavý projekt s více než 10 mio zákazníků..

    0
  • Mam crypto.com ruby steel kartu a v poho. Zastakuje se 400$ a mate Spotify family zdarma, 2% cashback v CRO /lze hned prevest na BTC, nebo fiat/ a btc earn za 4.5%. Ja jsem zatim spokojen.

    0
  • Pánové díky za komentáře. Vaše postřehy a výtky si beru k srdci a jinak je na komentáře většinou věcně reagováno dříve, než se stihnu ozvat, takže díky a přeji pěkný den! :-)

    0
  • Zajímavý článek :-) Kdo a jak řeší při půjčování kryptoměny, když dlužník peníze nevrátí? Je (může) být taková půjčka vůbec něčím zajištěna? Kdo (a na co) si krypto vůbec půjčuje, když tam nejspíš bude velký úrok plus tradičně velká volatilita?

    Zhodnocení krypta formou stakingu mi nabízel např. Platon finance (česká spol.). Jenže při malé částce (méně než 1.000,-EUR) by se to díky měsíčním poplatkům nevyplatilo. Navíc jejich Platon coin je jen lokální měna, takže uvázat ji někde na dva roky mi přišlo příliš riskantní. Dva roky jsou v kryptosvětě sakra hodně dlouhá doba!

    0
    • Je třeba se podívat jinam. Např. Binance. Vázat lze 30,60,90 dní. Vše přes platformu Binance, vložím a kdykoliv vyberu. S dlužníkem nepřijdu do styku. Občas využívám spořící účet..kde jsou zajímavé úroky.

      PS krypto si půjčují shortaři..

      +3
    • @liborStacho Kde přesně na Binance tohle najdu?

      0
    • @reznicekjan1 Binance Earn locked stacking

      0
    • Půjčovat si kryptoměny je dosti obecný termín. Velice často to probíhá na etherovém blockchainu s tím, že vložíte kolaterál v min hodnotě 150 % půjčky, která je velmi často ve formě stablecoinů. 

      Pak se to dá řešit samozřejmě centralizovaně, viz. burzy. Ale pořád tam máte nějaké své prostředky, krypto Vám jen tak nikdo pro nic za nic nepůjčí. 

      PS krypto si nepůjčují jen shortaři ;) Já si např v prosinci půjčil v rámci CDP na DYDX a v podstatě jsem si napákoval pozici na long ETH.

      0
    • BTW Platon je blbost. Napsal bych scam, ale.... :D

      +1
    • @Dalibor007 podle mě je na spoření nejlepší blockfi, žádné podmínky, poplatky, měsíčně jeden výběr zdarma. A jeden z nejlepších úroků vůbec. Kdyztak jsem napsal článek o blockfi a jaké jsou tam rizika.

      +1
    • BTW crypto si půjčují i poskytovatele likvidity a arbitráže.

      0
    • @maroun2  Na Blockfi jsem se zkousel vcera registrovat s pouzitim Tveho refcode, ale ani na treti pokus mi nedosel aktivacni mail na muj gmail.... takze to zatim vypada, ze pujdu do green karty na crypto.com, kde to prida netflix, 3% cashback, 6,5% do crypto earn a myslim 10% CRO na stake. ale jeste si to musim trochu propocitat :)

      0
    • @jarin13 Prohlížel jsi I spam složku. Viděl bych spíš problém v Googlu filtru než v blockfi. Kdyztak zkus jiný email. Jinak crypto mi přijde dobré na kartu a směnárnu , ale na spoření je určitě lepší blockfi. Crypto vyžaduje ty jejich tokeny zamknout což ti snižuje i vynosove procento. Navíc je to termínované a další nevýhody.

      0
    • @maroun2  jasny, prohlizel. nikde to neni. btw. u crypta budu jeste dostavat 10% na stakovane CRO, pokud to chapu dobre. 

      CRO Stake Rewards:  Receive CRO at 10% p.a. for Jade Green or Royal Indigo, 12% p.a. for Frosted Rose Gold, Icy White and Obsidian tiers while the amount is staked.

      0
    • @maroun2 Díky za komentáře i tipy (od všech). Na blockfi kouknu. S Platon Finance si nedělám velké iluze. Nejspíš to není klasický scam, ale ani prototyp bezpečné investice (jak se snaží svým klientům namluvit).

      0
    • @jarin13 To by byla dobrá "dojná kráva". Co rizika?

      0
    • no aktualne nejvetsi vidim v tom, ze zastakuju v CRO a to pujde dolu, zatimco kdybych to nechal v BTC....

      0
    • @jarin13 Proto mi přijde BlockFi nejlepší. Neřešíš žádné podmínky, a nutné stakování. Aby jsi měl 6.5 % u crypto na btc musíš mít jejich kartu a stackované CRO na které nezískáváš úrok. Taky ty btc máš zamklé na 3 měsíce. Na blockfi je to flexibilní a máš 6%, u cryptocom je flexibilí btc jenom 2 %. CRO je hrozně závyslé na tom, co cryptocom rozhodne. Když třeba rozhodlo, že sníží úrok na těch jejich tokenech spadla cena během jednoho dne o hrozně moc, nevím už kolik jestli to bylo 50% třeba. Podle analýzy rizik co jsem si dělal, ty rizika nejsou zas tak velké u BlockFi. Například, že někdo nebude splácet riziko tam není, protože to jsou jištěné půjčky.

      0
    • @maroun2 Díky za upřesnění. Bezpečnost vložených prostředků na BlockFi je OK?

      0
    • Sám ho používám, ale ta bezpečnost je trochu složitější téma. Není to binární. Určitě bych tam nevkládal všechny bitcoiny už z podstaty not-your-keys-not-your-bitcoin. Protože je to na delší povídání zde jsem sepsal článek, kde jsem si dělal analýzu rizik: https://roman2.substack.com/p/39-analza-rizika-v-blockfi

      0
    • @maroun2 Jj, myslel jsem si to. Díky za pěkný článek ;-)

      0