Bitcoin i další kryptoměny se opět těší obrovské popularitě díky masivnímu růstu v roce 2020 a prvním týdnu letošního roku, kdy se bitcoin obchodoval dokonce za cenu přesahující 40 000 dolarů. Následně přišla korekce ceny, ale nyní se opět vrátil na vzestupnou trajektorii (14.1. 12:30). Stále více lidí se tak ptá, kde se může tento růst zastavit?
Na bitcoinu je zajímavé, že až na výjimky, kdy explozivně roste jako nyní nebo na konci roku 2017, není předmětem většího zájmu mainstreamových investorů.
Co na bitcoinu lidi láká? Zjevně se jedná o protiinflační aktivum – uchovatele hodnoty. (I když je s tím v rozporu jeho často velmi fluktuující cena, nyní nezbývá než uznat, že jeho cena dlouhodobě roste.) Zatímco bitcoinu přibylo v letošním roce v oběhu 1,8 %, peněžní zásoba dolaru jenom v loňském roce stoupla o pětinu, a přestože se na výši inflace tisknutí peněz příliš neprojevuje – v České republice se nafoukla peněžní zásoba v loňském roce o 10 %!
Vzhledem k tomu, že další těžba bitcoinu bude stále náročnější, zdá se, že by se skutečně mohlo jednat o uchovatele hodnoty. Na to si však musí každý udělat názor sám, osobně se zdržím komentářů. Sám bitcoin nenakupuji a pouze se zájmem sleduji jeho tržní výkyvy.
Abych byl zcela upřímný v průběhu léta 2017 jsem investoval do nákupu bitcoinu 4 000 dolarů, nebyl jsem však schopný „vysedět“ výrazné tržní výkyvy, a nakonec jsem investici prodal se ztrátou 1 000 dolarů a k bitcoinu jsem se už nikdy aktivně nevrátil. Dnes bych si asi pískal ?. Problém spočíval v tom, že jsem bitcoin vůbec neznal, obecně jsem za sebou neměl příliš investičních zkušeností a absolutně jsem netušil, jak se bitcoin jako aktivum chová.
Investování do bitcoinu bylo pouze populární v mé sociální bublině a já jsem se bál, že zmeškám růstovou příležitost. No, jak se po pár týdnech ukázalo, investoval jsem do bitcoinu ze špatných důvodů a navzdory mému přirozenému naturelu.
To samé se však může stát vám. Pokud hodláte nyní investovat do bitcoinu jenom kvůli tomu, že je populární, nebo máte strach, abyste nepřišli o jeho růst, není to dobrý nápad. Zjistěte si, co to je bitcoin, jak funguje a proč by mohl mít potenciál pro další růst. Ačkoliv Citibank předpovídá ještě v letošním roce astronomický růst, nemusí se tomu tak stát. I kdyby se predikce vyplnila je pravděpodobné, že na vzestupném trendu čekají bitcoin stejně jako v historii výrazné výkyvy.
Proč by měl bitcoin dosáhnout na cenu 300 000 dolarů ještě v letošním roce?
Předpoklad analytiků Citibank spočívá v tom, že současné zvýšení ceny bitcoinu souvisí s jeho halvingem, který proběhl v květnu loňského roku. Halving neboli půlení bitcoinu přichází jednou za 4 roky. Princip bitcoinu spočívá v tom, že tokeny představují odměnu za vytěžení jednotlivých bloků blockchainu a při půlení dochází ke snížení odměny za vytěžení na polovinu.
V roce 2009 tak činila odměna za jeden vytěžený blok 50 bitcoinů, v roce 2012 došlo ke snížení na 25 bitcoinů, o necelé 4 roky později na 12,5 bitcoinu a v květnu loňského roku na 6,25 bitcoinu. Tato posloupnost bude pokračovat až do roku 2150. Mezitím bude klesat odměna těžařům na polovinu každých 210 000 vytěžených bloků.
Proč jsou tato půlení tak důležitá?
Historie ukazuje, že cena bitcoinu prudce rostla v následujících měsících po halvingu.
Po půlení v listopadu 2012 cena bitcoinu vzrostla v následujících dvou letech o více než 1 700 %. Po následném půlení v červenci 2016 došlo během dalších 24 měsíců k růstu ceny bitcoinu o 2 890 %. A k poslednímu zmiňovanému halvingu došlo v květnu 2020. Kdo chce najít v historii podklad pro svou investiční tezi, ten ho zkrátka obvykle najde…
Jaký vývoj následoval na bitcoinu víme. Historie se už dvakrát opakovala a v současné době se bitcoin chová podobně jako v předchozích případech. Bude tomu tak i nadále? Těžko odhadovat, málokdo měl podobnou odvahu jako analytici Citibank, kteří vyřknuli svůj odhad nahlas. Řada investorů však historii zná, takže je pravděpodobné, že případné propady bitcoinu nemusí být tak výrazné jako v minulosti. Naopak ani krátkodobý propad ceny o 80 % však nelze vyloučit.
Proto by se do investic do bitcoinu měli pouštět opravdu jenom zkušení investoři, kteří vědí, jak se extrémně volatilní aktiva typu bitcoinu chovají.
Finanční analýza Citibank předpovídá, že cena bitcoinu dosáhne v roce 2021 hodnoty 318 000 dolarů. Jedná se o jednu z nejbombastičtějších predikcí vůbec, čistě očima historie však nelze podobný růst vyloučit. Stejně tak však může bitcoin skončit v zapomnění.
Zajímá-li vás bitcoin více, případně jeho vztah k monetární politice centrálních bank, doporučuji poslední díl podcastu Offline od @stepankrecek s Dominikem Stroukalem.
#bitcoin #kryptomena #kryptomeny #investovani #spekulace #rust #predikce #zhodnoceni
Já bych to naopak doporučil naprostým začátečníkům. Když si někdo vloží pár korun do bitcoinu tak začne zjišťovat co to vlastně je. Poté se nevyhnutelně dozví co jsou a jak fungují peníze a to je ten největší benefit. ?
Peníze vložený do bitcoinu je lepší předem odepsat. Beru to jako Sportku.
takhle, mě je také bližší spíše váš pohled, ale aktuální vývoj je takový jaký je, proto jsem se snažil být v rámci článku objektivní.
Ja z BTC i ETH už “vylil” svuůj vklad a držím v něm tedy už jen zisk. A dle mých propočtů pokud by bitcoin vylezl zhruba někde k částce kteoru uvádíte vy(koelm 300 000 USD ) tak tam jsem pŕipraveny 90% své zbylé pozice pustit a koupit si za svuj zisk auto, což může znít jako špatné rozhodnuti(přelít aktivum do pasiva) nicméně ja beru v potaz, že až se to stane tak již mohu mít rodinu( byl by potreba kocarek atd) a uplne si nemyslim ze by to se mnou moje ”jedničková” Fabie z roku 2007 mohla táhnout ještě dalších 5 let. Mám ji teprve půl roku jako svem první auto, jelikoz jsem nechtěl dávat za první auto čerstvě po řidičáku příliš mnoho svých úspor.
to věřím, že už bylo při tomto růstu možné :-)) ..no já na svůj první vůz po řidičáku stále čekám ? asi příjde až s tou rodinou, takže naprosto chápu :-D
Trošku mě mrzí, že se pořád píše jen o bitcoinu, přitom je tolik výborných projektů v tom krypto světě. Nevím jak moc to lidé ví nebo ne, ale v dnešní době lze už i na bitcoinu mít tzv. pasivní příjem. Samozřejmě sebou přináší i riziko ztráty, protože slavná poučka "nemáš privátní klíč nemáš bitcoin" pořád platí. Já třeba využívám, mimo jiné, jakoby "tříměsíční termínovaný vklad BTC" s úrokem 6,5%.
..taky bych to měla sklon brát jako Sportku.. ** (((Ema)))
..** Nevím, proč je u mě připsáno - odstranit .. ** ?.. díky
**.. můj ,,názor,, je ten, že nemám vůbec s ničím, žádnou zkušenost.. s penežnictvim.. s bankami a s ničím..** nemám nikoho, kdo by za mnou a při mě stál.. a pomáhal mi. Jsem absolutní začátečník a nevím, čemu se říká ,,vložit pár korun**,,. Probíhá u mě parádní transformace a užívám si to, tak možná jsem teď srandovnē troufalá .. * (((Ema))) ..
Máte internet, zdrojů je spousta....stačí se do toho jen pustit ;)
Bitcoinovej Kanál na youtube ;)
Já bych to jako adrenalin doporučil, pokud jste schopni s úsměvem odpískat 5% vašeho kapitálu, tak proč ne... kdo v březnu nakoupil za 1, má 6, ale další březen muze mít jen 1/2 z te 1 :)
to máte pravdu. :-) ..za mě je důležité, co z toho budu mít třeba za 20 let. Bohužel, bych asi nevydržel dnes zainvestovat a pak sledovat netečně dvě dekády tu volatilitu :-D
Kdo nevydrží 5% propady (což je v kryptu naprosto běžné na denní bázi), nezaslouží si >100% zisky ?
@martinDraha tak nezbývá mi než souhlasit no ?