7 minut čtení

Kryptoměnové peněženky: Jaké máte možnosti, pokud chcete bitcoin bezpečně ukládat?

Po výrazném růstu kryptoměn začali opět nakupovat digitální měny davy. Na rozdíl od minulosti však mnohem více lidí řeší otázku bezpečnosti. Mnoho začínajících investorů se ptá, jak chránit svá digitální aktiva?

Kryptoměny za svou krátkou historii prošly bouřlivým vývoje. Investoři a tradeři už jsou dnes znatelně vzdělanější než v minulosti, podvodníci a zloději jsou však také stále vynalézavější. Obětí hackerů se přitom mohou stát nejenom jednotlivci, ale i velké burzy.

Podvodníci používají různé nástroje od napadení uživatelských účtů, přes falešná ICOs, až po využívání malwaru. Nebezpečí napadení v kyberprostoru se přitom nevyhne nikdo. Trezor nedávno odhalil falešné aplikace, které se tvářili jako originální aplikace Trezor v Google Play. Na konci minulého roku pak čelilo více než 270 000 klientů populární peněženky Ledger hrozbě, že bude anonymní hacker sdílet jejich osobní údaje na internetu.

To vše ukazuje, že by se měli mít kryptoměnoví nadšenci na pozoru. Při výběru vhodné možnosti, jak budou svá digitální aktiva ukládat, by měli být obzvláště opatrní. Jaké mají možnosti?

Co byste měli vědět?

Každý uživatel kryptoměnové peněženky by se měl seznámit se základními pravidly zabezpečení peněženek, která nesouvisejí ani tak s kryptoměnami, jako spíše s použitím jednotlivých „zařízení“. Nejdůležitější poznámka – uživatelé si musí pamatovat své heslo. To se zdá na první pohled zřejmé, ale lidé pravidelně přicházeli o obrovské částky jednoduše proto, že zapomněli svá hesla.

Blockchain nemá funkci resetování hesla ani žádnou uživatelskou podporu, která by vám v takovém případě pomohla. Naštěstí můžete svou peněženku obnovit prostřednictvím seedu – 12-24 slovná fráze, která slouží k obnovení ztracené nebo ukradené peněženky. Seed byste tak zapomenou určitě neměli. Nejúčinnější je si ho zapamatovat. Jsou však lidé, kteří si ho razí například na kovové destičky, které nosí neustále u sebe, nebo píšou na papír, který někde schovají – pozor, papír podléhá zkáze. Nejúčinnějším receptem na ochranu kryptoměn tak je zodpovědnost za uložení hesla i vytvořeného 12-24slovného seedu.

Jednodušší to je v případě online peněženek. Majitel takové peněženky nekontroluje privátní klíče, ale jednoduše se do ní přihlašuje prostřednictvím uživatelského jména a hesla. Pokud dojde ke ztrátě hesla, pak může jednoduše kontaktovat support, potvrdit svou totožnost a resetovat heslo. Z hlediska decentralizace – což je jedna z často zdůrazňovaných výhod kryptoměn – není online peněženka ideální volba, protože uživatel deleguje kontrolu svých klíčů na třetí (pravděpodobně důvěryhodnou) stranu.

Existuje několik typů kryptoměnových peněženek, ze kterých můžete vybírat?

1. Hardwarové peněženky

Hardwarové peněženky představují složitější způsob, jak uchovávat kryptoměny. Protože však vaše digitální aktiva ukládáte na externí offline zařízení, jedná se o možná vůbec nejbezpečnější způsob, jak je ukládat. Mezi nejoblíbenější hardwarové peněženky patří Trezor nebo Ledger Nano X. Tyto peněženky mají obvykle formu malých flash disků a je na ně možné ukládat tisíce různých kryptoměn.

Hardwarová peněženka se připojuje krátkodobě k počítači prostřednictvím kabelu. Jakmile je odpojena jsou vaše kryptoměny chráněny před případnými viry, které by mohly váš počítač napadnout. Samozřejmě je vhodné podobné peněženky nakupovat pouze oficiální cestou a používat podle pokynů výrobce. Nejdůležitější pro každého uživatele je zapamatování 24slovného seedu, který vám může pomoci s obnovením peněženky, v případě, že byste ji ztratili.

2. Softwarové peněženky

Lokální softwarové peněženky jsou velmi oblíbeným typem kryptoměnových peněženek. Můžete si je stáhnout a nainstalovat do libovolného zařízení. Uživatelé do nich posléze mohou vstupovat pouze z těchto zařízení, na kterém jsou nainstalované. Při používání softwarové peněženky má uživatel plnou kontrolu nad svými digitálními aktivy, protože jsou privátní klíče uložené místně v zařízení, aniž by k těmto údajům měly přístup třetí strany.

Mezi nejoblíbenější softwarové peněženky patří Exodus, Jaxx nebo Edge, což jsou peněženky, které umožnují uložení desítek typů kryptoměn. Kromě desktopové verze pro počítač mají obvykle také svou mobilní verzi. Díky integraci funkce ShapeShift vám většina těchto peněženek umožnuje převod kryptoměn mezi sebou, bez nutnosti využití kryptoměnové směnárny.

Privátní klíče jsou uloženy výlučně v zařízení, kde je softwarová peněženka nainstalovaná, a ochrana je zajištěna pomocí PIN kódu a možnosti kopírování privátních klíčů pro offline uložení.

3. Webové peněženky

Webové peněženky fungují na bázi cloudového uložiště a uživatel k nim má přístup z jakéhokoliv zařízení. Takové peněženky jsou obvykle aplikacemi v mobilních telefonech nebo k nim lze přistupovat prostřednictvím webového rozhraní. Coinbase nebo BitGo jsou webové peněženky a kryptoměnové burzy v jednom.

Většina z těchto služeb využívá dvoufaktorového ověřování. I když se tak nějaký virus usadí v počítači daného uživatele, nebude schopný přečíst kód z mobilního zařízení, aby získal přístup do peněženky. Naopak, pokud se virus usadí ve smartphonu, nebude schopen přečíst e-mailový kód.

4. Papírové peněženky

Papírové peněženky jsou poměrně spolehlivé. Vzhledem k tomu, že jsou ale privátní i veřejné klíče vytištěné na papíře, nejsou příliš využívané. Přesto se zdají být papírové peněženky jako zajímavý způsob uložení kryptoměny. Ve skutečnosti je papírová peněženka jen list papíru s QR kódem, který obsahuje zašifrovanou adresu pro ukládání kryptoměn. Aby bylo možné provádět transakce s kryptoměnami, je třeba nejprve tento QR kód naskenovat.

Tento způsob ukládání kryptoměn je poměrně bezpečný, protože jsou zcela chráněny před útoky podvodníků. Spolu s hardwarovými peněženkami jsou i papírové zcela izolované od internetu a nemohou být napadeny zvenčí. Samozřejmě, papír není nejodolnější materiál…

K vytvoření papírové kryptoměnové peněženky se využívá speciální software, jako je Bitadress.org. Tato služba vytvoří adresu peněženky pomocí náhodně vygenerovaných čísel přímo v prohlížeči. Privátní klíče následně zůstávají tajemstvím uživatelů a nejsou ukládány na serverech Bitadress.org. Podobně funguje i služba WalletGenerator.

Může být kryptoměnová peněženka 100% bezpečná?

Všechny kryptoměnové peněženky mohou být svým způsobem bezpečné, pokud si je člověk pečlivě vybere a pochopí, jakým způsobem fungují. Kterou si vybrat záleží na konkrétní osobě.

Pokud uživatel potřebuje uložit velké množství kryptoměn, je asi lepší si koupit hardwarovou peněženku. Lidé, kteří neustále obchodují na burze mohou naopak své finanční prostředky ukládat do peněženek vytvořených na těchto burzách, aby mohli rychle provádět obchodní transakce a neplatit poplatky za převod. Pokud však bude burza hacknutá, neexistuje žádné pojištění, ze kterého by byla vaše ztráta hrazena. Pro každodenní užití jsou pak vhodné webové peněženky, jejichž popularita je způsobena schopností rychle a snadno prodávat různé kryptoměny a provádět mezi nimi rychlé převody.

Obecně však byli vytvořeny kryptoměny na základě principů decentralizace, což znamená, že je každý uživatel ovládá sám, namísto centrálního subjektu. Bez ohledu na to, jakou metodu si uživatel pro uchování kryptoměn zvolí, musí nést odpovědnost za svou volbu.

#kryptomeny #kryptomena #bitcoin #kryptomenovepenezenky #hardwarovapenezenka #softwarovapenezenka #webovapenezenka #papirovapenezenka

Hodnocení: +22
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • pořád se všude jen zmiňuje trezor nebo ledger, ale určitě stojí za to podívat se i po dalších výrobcích. Já si pořídil Coldcard a je to podle mě dost na úrovni. Nemůžete tam pracovat se shitcoiny, což je plus, je to air-gapped a má to další výhody. Akorát je to uživatelsky o něco složitější než ostatní. Papírové peněženky bych taky nezavrhoval, pokud si jich uděláte víc a bezpečně. Samozřejmě je nesmíte tisknout na veřejné tiskárně a generovat online. Riziko jsou samozřejmě všude. Nejlepší je kombinovat různá řešení a zálohovat, zálohovat. Střelná zbraň jako další level zabezpečení taky není od věci.

    +2
  • Používám Trezor One na Btc a různý coiny. Je to rychlý, jednoduchý a skvěle vymyšlený. Určitě za tu cenu doporučuju.

    +1
  • jinak, co že se kudláček zajímá o peněženky? Není bitcoin náhodou mrtvý podvod?

    -2
    • ? díky za komentář Miroslave. Tak samozřejmě můj názor na bitcoin prošel jistým vývojem. Pár lidmi jsem byl upozorněn na to, abych si o něm více nastudoval, což jsem udělal. A pokud jste četl některé z mých posledních článků o bitcoinu, viděl byste, že ho nijak neadoruji..stále dávám přednost akciím, ale bitcoin za drobnou částku pravidelně nakupuji, což mi přijde jako rozumná cesta, pokud chce někdo do bitcoinu investovat... jsem ovšem smířený s tím, že to můžou být také vyhozené peníze z okna :-)  uvidíme, co s bitcoinem udělá regulace. V Indii by mělo být obchodování s kryptoměnami i jejich těžba nelegální a je to 5. největší ekonomika světa, v Číně je situace také dost na hraně. Uvidíme, co se bude dít, až se připojií další země...

      0
  • Moc pěkný článek, představuje perfektní úvod do problematiky. Přesto mám k němu pár poznámek:

    1) Stálo by za to uvést orientační cenu HW peněženek (pokud vím, zatím stojí i ty nejlevnější přes 1.000,-Kč).

    2) Softwarové peněženky se zdají být jako super řešení, pokud fungují. Jenže jak si můžu ověřit, že při stažení appky např. z Google Play si nestáhnu "cracknutou" appku s trojanem? Také je otázka, co dělat v případě ztráty nebo náhlého zničení mobilu, nebo když si jen pořídím nový mobil. Půjde peněženku (i s coiny) převézt na nové zařízení?

    3) Webové peněženky - asi nejpohodlnější řešení, zejm. pro časté transakce nebo malé částky. Nicméně dvoufaktorové ověření už dnes podvodníci umí obejít. Je také otázkou k diskuzi, zda-li jste v tomto případě legitimním vlastníkem kryptoměny nebo jen jejím uživatelem.

    4) Papírové peněženky - pokud jste si 100% jistí, že papír neztratíte/nezničíte, tak bezpečnost i praktičnost tohoto řešení je velmi vysoká. Např. v obch. centrech už existuje hodně bitcoinmatů, kde lze nákup/prodej realizovat. Nejsem si úplně jistý, jak to vyjde poplatkově a jestli k transakcím plně postačí papír s QR kódem (tj. to, co dostanete z bitcoinmatu), nebo musíte mít nějaké své vybavení (např smartphone s čtečkou QR kódu). Proto prosím o doplnění informací (autora článku či někoho z komentátorů).

    0
    • K bodu 2 - jako jistá ochrana může sloužit to, že použiju prověřenou peněženku s velkou komunitou. Ohledně převodu na nové zařízení by mě taky zajímalo, jak to je. Předpokládanám, že to půjde přes zadání seedu při nové instalaci.

      0
    • Papirove penezenky se dle meho hodne precenuji a pri jejich tvorbe se muzete vystavit neprimerenemu riziku. Pri generovani soukromeho klice musite byt offline a nemit sitovou tiskarnu, ktera vse uklada v pameti. To stejne plati i pro ATM, ihned bych si z vygenerovaneho QR kodu vse presunul jinam.

      HW penezenka drzi vase soukrome klice offline a nemusite tak spolehat na to, ze mate zabezpecene PC, naklady jsou s ohledem na pridanou hodnotu zanedbatelne.

      +1
    • 1. Zní to jako by bylo 1000-1500 za peněženku moc popř 5-7 tisíc za ty dražší ale nemá cenu když máte krypto v hodnotě 2-10 tisíc řešit hw peněženku. Pokud to jde už do desítek tisíc a vice tak zaplatit takovou cenu za zvýšenou bezpečnost je rozumná investice ?

      Peněženku převést samozřejmě jde. V případě wallet např pro btc nebo eth obnovíte pomocí seedů kdy dojde k synchronizaci s blockchainem a vy uvidíte své mince jako na starém telefonu. Pokud jde o multi coin wallet tak jako u jiných software obnovíte vše skrz svůj účet ale tam bych hlavně řešil jestli máte privátní klíče ke coinům nebo ne protože pokud je má vlastník peněženky tak to znamená že ty coiny nemáte vy i když jste si je koupil a můžete o vše přijít.

      0
    • @Dalibor007 díky za doplnění... mělo jít spíše o takový rychlý přehled možností, možná by do budoucna stálo zpracovat na jednotlivé typy peněženek další článek. Díky.

      +1
    • @PatrikKudlacek Ano, jasně. Moje doplnění není výtkou ;-) Investování do krypta je už podobně rozsáhlou a složitou problematikou jako investování do jakékoliv jiné třídy aktiv, takže psát lze o tom v podstatě neomezeně. Děkuji za praktické poznámky od @vladimirVangor, @VictorNettoyeur i @reznicekjan1.

      +1