7 minut čtení

Budujeme bohatství: 3 strategie, které vám pomohou, pokud začínáte úplně od nuly

Umím si představit, že když člověk stojí na úplném začátku svého finančního vzdělání a snahy začít se o peníze starat s větší rozvahou, může to působit jako příliš velká výzva plná frustrace a nezdarů. Pojďme se podívat, jak se zlepšovat strategicky.

Možná jste si někde přečetli pár klišé o tom, jak úžasné je dosáhnout finanční nezávislosti od některého z mnoha finančních guru a zatoužili po podobném životě. Jenže bez ohledu na to, zda si jejich kurzy a knihy koupíte, nebo ne, dříve či později zjistíte, že stát se finančním přeborníkem není možné lusknutím prstu.

Stejně jako v jakémkoli jiném oboru to vyžaduje dlouhodobé, konstantní studium ze smysluplných zdrojů a ideálně přístup k lidem, kteří již potřebné kvalitní informace ze světa finanční gramotnosti či investování mají a mohou vám ukázat zkratky.

Osobně jsem nevyrůstal v prostředí, kde by byl všeho (včetně financí) přebytek. Ne že bych strádal, ale nakupování vždycky probíhalo s rozvahou a hodně se točilo okolo toho, co bylo zrovna ve slevě. Nejsem proto zvyklý přijít kamkoli do obchodu a bezmyšlenkovitě brát vše, co potřebuji/chci, aniž bych nejdříve hodil očko na cenovku.

Postupem let se mi ale podařilo svou finanční situaci zlepšit, byť na úplném začátku byla skutečně reálně nula. Jeden by řekl, že hlavním "viníkem" tohoto zlepšení je schopnost generovat dostatečné příjmy. Já bych ale argumentoval, že pouze o příjmech to ani zdaleka nebylo. Mnohem zásadnějším faktorem je to, jak se svými příjmy zacházíte, respektive jak dobře ovládáte finanční gramotnost a chápete, co je to dobré zacházení s penězi.

S tím se nikdo z nás přirozeně nerodí a není žádnou výjimkou, že tyto znalosti během základního/středního vzdělání nikde nenačerpáme. Jak se tedy na cestu ke zlepšení vaší finanční situace, potažmo životní úrovně pustit? Tady jsou 3 strategie, které mně osobně hodně pomohly a doporučil bych je komukoli dalšímu na začátku této cesty včetně dětí, jež jsou dost staré na to, aby je pochopily:

1) Udělejte si ze studia osobních financí koníček

Všeobecná finanční gramotnost je dnes nejen v české populaci stále nevalná. Chcete-li však opravdu začít pracovat na budování svého bohatství, měli byste si ze studia osobních financí udělat spíš oblíbenou zálibu než povinnost. Velkou výhodou je, že k finančnímu vzdělání dnes můžete přistoupit přesně takovým způsobem, který vám osobně nejvíc vyhovuje:

  • Můžete si číst doporučené knihy (tipy na dobrou četbu najdete tady, tady, zde, nebo zde + pokud vám to nestačí, další inspiraci nabízí #kniha a #knihy) nebo kvalitní články online (zde opět mohu s klidným svědomím doporučit Warengo, konkrétně si dle konkrétního zájmu určitě projděte hashtagy #osobnifinance, #investovani, #akcie nebo #nemovitosti).
  • Můžete sledovat videa na YouTube (dovolím si doporučit aktivní youtubery z naší komunity, jako jsou @Investicnibrambora, @rozumnyinvestor, @ferasd nebo @InvestovanieJednoducho).
  • Můžete při cestě do práce nebo mytí nádobí poslouchat podcasty věnující se osobním financím (z českých určitě nepřehlédněte Offline od @stepankrecek, Proti Proudu Dana Tržila, Teorii peněz, HOTCAST Filipa Dřímalky nebo Myšlení finančníků od @michalDoubek.

Všeobecně dává největší smysl učit se od lidí, kteří již nějaké bohatství mají a snažit se implementovat jejich strategie a principy do vašeho vlastního života. Nejde o to stát se zítra nebo za měsíc finančním přeborníkem a boháčem. Ale pokud se konzistentně budete snažit vzdělávat a dělat ve správě svých financí neustále další kroky kupředu, bude jen otázkou času, než se vaše situace začne viditelně zlepšovat.

2) Soustřeďte se na sebe, ne na ostatní

Celá řada lidí, jejichž finanční situace není příliš valná, má z nějakého důvodu v oblibě hrát se svými přáteli či rodinou různé hry na první dojem a falešné sociální postavení. V praxi to vypadá tak, že utratí 98 % svých příjmů na značkové oblečení nebo nový iPhone za jediným účelem - aby navenek působili jako finančně velmi dobře zabezpečení. A zbytek měsíce pak nad chlebem a vodou marně přemýšlejí nad tím, proč si nemohou dovolit lepší životní úroveň.

Dave Ramsey (jehož podcast The Ramsey Show mimochodem také stojí za poslech a byl shodou okolností doporučen v posledním Premium newsletteru Weekend Remix) jednou řekl nesmrtelnou větu:

"Kupujeme si věci, které nepotřebujeme, za peníze, které nemáme, abychom udělali dojem na lidi, které nemáme rádi."

Chcete-li skutečně krok za krokem budovat své vlastní bohatství, je potřeba přestat se neustále rozhlížet na to, co mají ostatní a soustředit se na svou vlastní cestu. To samozřejmě nemusí být dvakrát snadné - zvlášť pokud se dnes pohybujete v sociální bublině, kde je rozhazování a potřeba být neustále "in" normou. 

Vše je ale o prioritách. A pokud je tou vaší lepší finanční budoucnost, je změna nejen dobrá, ale i absolutně nutná - bez ohledu na to, co si o ni budou myslet vaše okolí. Změna totiž znamená, že se úspěšně posouváte novým směrem - v tomto případě směrem k životu, po němž toužíte.

3) Hledejte způsoby, jak vydělávat peníze, zatímco spíte nebo máte volno

Na osmihodinové práci denně ve standardním zaměstnání není vůbec nic špatného. Chcete-li však budování svého jmění urychlit, mělo by jednou z vašich hlavních priorit být vytvoření více než jednoho zdroje příjmů. Pár příkladů:

  • Vytvářejte video obsah na YouTube a vydělávejte na reklamách.
  • Nabídněte své schopnosti/znalosti druhým jakožto freelancer.
  • Nabídněte své schopnosti/znalosti druhým ve formě online kurzu.
  • Pronajměte svůj majetek.
  • Založte si online obchod, anebo využijte již existující tržiště k prodeji svých předmětů.

Tvorba nových zdrojů příjmů není jen tak, ale zároveň nejde o nic nemožného - nedávno jsem mimochodem na toto téma napsal článek, který popisuje možnosti budování nových zdrojů příjmů, které lze realizovat i v lockdownu z domova.

Je pravděpodobné, že žádná z těchto činností vám nevydělá miliony navíc ročně. To ale není ani cílem. I pokud by vám vedlejší zdroje příjmů generovaly jen 5000 Kč měsíčně navíc, za rok budete mít k dispozici extra 60 000 Kč. A tipnul bych si, že s takovým bonusem za zády a vědomím, že si můžete bez problémů dovolit zaplatit všechny své účty a nakoupit vše potřebné, se vám bude rázem lépe spát.

---

Předpokládám, že pokud čtete tyhle řádky, jde nám v podstatě o to samé - vybudovat své bohatství do takové výše, abychom mohli každé ráno vstát s úsměvem a vědomím, že následujících 24 hodin je plně v naší režii. A co se týče mé situace, výše zmíněné strategie se rozhodně na začátku ukázaly jako účinné a dodnes z jejich benefitů čerpám. 

Záměrně tady nezmiňuji investování, protože se bavíme o začátku od úplné nuly a v takové situaci jsou na pořadu dne úplně jiné věci než skladba portfolia nebo výběr akcií. A je dost dobře možné, že pokud začnete od nuly dnes, za měsíc, dva nebo za půl roku si stále investování nebudete moci finančně dovolit. Proto bych vám doporučil začít ještě dnes a nenechat si tenhle vlak jménem finanční gramotnost/stabilita/nezávislost už nadále zbytečně ujíždět.

#osobnifinance #vzdelavani #financnigramotnost #knihy #clanky #videa #youtube #podcasty #vedomosti #knowhow #progres #disciplina #prijem #pasivniprijem #rodina #pratele #mentalita #financnicile

Hodnocení: +32
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Za mně je to parádní článek s velkou hodnotou. Umět spravovat své nebo rodinné finance je základ a mít z toho radost,  jak se peníze hromadí,  je energie a motivace na celý život. I s malou výplatou se s potřebnými dovednostmi finanční gramotnosti a investování dá udělat balík peněz a v lepším případě pasivní příjem. Není pravda, že člověk s vysokými příjmy je za vodou,  když všechny své příjmy rozháže za pasiva. 

    Já osobně miluji tuto hru budování bohatství a to jsem začínal s nastavením mysli tak špatným,  že jsem jako kluk plakal,  že si nemůžu koupit skateboard,  protože máma byla samoživitelka a myšlenka jít někam na brigádu mi byla cizí. Toto myšlení je potřeba změnit a o této hodnotě je také tento článek.

    +2
  • Je zajímavé, jak se v komentářích celý článek zúžil na to, že "když budete vytvářet video obsah na YouTube, tak (ne)zbohatnete":-) Docela zírám. Prosím, vždyť ta úvaha je úplně o něčem jiném!!!

    Já např. nezačínal na 0, ale v mínusu. Přesto (anebo právě proto) jsem intuitivně postupoval také podle těchto 3 kroků (včetně důrazu na tu důslednost a vytrvání - opravdu to NEJDE lusknutím prstu [pokud nevyhrajete ve Sportce anebo nezdědíte nějaké miliony po strýci, o kterém jste nevěděli, že ho máte]).

    Osobně bych přidal ještě další bod: kontrola - je opravdu dobré vědět, v jaké fázi se vy a vaše finance nachází. Možná to ale je až jako další bod, zvládne-li člověk ty 3 výše uvedené...

    +1
    • @Tomino Je to hezký příklad toho, jak každý člověk může v tom samém vidět primárně něco úplně jiného. ?‍♂️ Jinak díky za komentář, kontrola by určitě neměla chybět řekněme v rámci bodu č. 2. Jakmile si člověk začne hlídat osobní rozpočet, bez nějaké kontroly, jestli se mu daří dosahovat stanovených cílů, to prakticky nejde.

      +1
  • Umet cist a poslouchat to umi skoro kazdy ale pak o tom jeste  napsat a nejlepe vsude opakovane napady opsat, na to kazdy koule nema. Jasne, pojdme vsichni psat a tocit videa a budeme za vodou :-D Za me clanek o nicem. Papir a inkoust neni treba, tak to bic nestoji.

    -4
    • @kamilVasicek Očividně jste přehlédl, že to není článek o tom, že z vás točení videí a psaní udělá boháče. Dokonce ani netvrdím, že by měl každý psát a točit videa (což reálně ani nedává smysl). Právě naopak.

      +5
  • Nakolik je příjem z youtube je jen chyméra?

    0
    • Pokud dosáhnete alespoň na desítky tisíc shlédnutí týdně, tak si pár tisícovek měsíčně vyděláte. Pokud ale nemáte nadčasový obsah (třeba jak se mění vypínač), tak to vyžaduje dlouhodobou práci a hodně času.

      0