Gates i Buffett patří odjakživa k velmi vášnivým čtenářům, kteří pravidelně zveřejňují svá knižní doporučení a tipy. Během svých životů prolistovali nespočet knih, což dělá jejich názor na "nejlepší byznysovou knihu, jako kdy četli" o to zajímavější. Nejen proto, že jde o zcela identický svazek, ale také proto, že jde o dekády starý titul, který hovoří o ještě starších investičních zkušenostech.
Když se v dnešním tržním klimatu zmiňuje rok 1929 nebo jiné historické bubliny, velmi častým argumentem, který si můžete hned vedle přečíst, je to, že dnes jsou trhy i globální ekonomika přece v úplně odlišné situaci a nelze to srovnávat. A přesto v této knize najdete i 100 let staré příběhy, jejichž poučení platí dokonce i dnes, teď a tady.
Jak Bill, tak Warren se během svých nesčetných doporučení vhodné četby neustále čas od času vracejí k jednomu konkrétnímu titulu: "Business Adventures: Twelve Classic Tales from the World of Wall Street" od Johna Brookse.
Zrovna minulý týden Gates své doporučení Business Adventures zopakoval v rozhovoru pro New York Times, když ji označil jako svou "nejoblíbenější knihu, o které nikdo jiný neslyšel" a dodal: "Warren Buffett mi před lety půjčil svou kopii a řekl mi, že je to jeho nejoblíbenější byznysová kniha. Dnes ji za nejoblíbenější považuji i já."
Buffett ve skutečnosti Gatesovi svou kopii v roce 1991, když se oba poprvé setkali, daroval. A i když je to již 30 let, oba pánové - toho času také jedni z nejbohatších osob, kteří dnes chodí po světě - neustále opakují, že pokud by si měli vybrat opravdu jen jednu jedinou knihu, byla by to tato.
Kniha byla původně publikována v roce 1969 a dnes je jí tak už 52 let. Není to žádný román ani ucelený příběh, nýbrž kolekce byznysových článků, které autor a dlouhodobý přispěvatel magazínu The New Yorker John Brooks sepsal během 60. let, kdy pro magazín pracoval. Jeho texty se detailně zaobírají některými z nejdůležitějších byznysových událostí 20. století v americkém byznysu a řada lekcí, které z nich vyplývají, jsou zcela nadčasové.
"I když se svět za posledních 50 let hodně změnil, Brooksovy dedukce stále platí i dnes," řekl Gates Timesům.
Jak před 100 lety na WallStreet proběhla kopie kauzy GameStop
Jedna z kapitol knihy například popisuje příběh, který je až nápadně podobný nedávné kauze GameStop, v níž se uživatelé Redditu pustili do hromadného nákupu akcií trápícího se prodejce videoher, aby sabotovali pozice shortujících profesionálů. Této taktice, kterou použili retailoví investoři, se říká "short-squeeze" a její účinek jsme všichni mohli vidět na vlastní oči - akcie $GME vylétly o stovky procent až na cenu 483 dolarů za akcii, načež jejich cena stejně rychle zkolabovala o více než 90 %. Dnes si akcii GameStopu můžete koupit za 40 dolarů.
Brooks ve své knize popisuje snahu prodejce potravin z Tennessee, který se vůči Wall Street pokusil o podobnou rebelii. Psal se rok 1916, když Clarence Saunders v Americe založil síť prvních moderních obchodů s potravinami, které dostaly jméno Piggly Wiggly. Koncept se okamžitě chytil a zažil obrovský úspěch i divokou expanzi. Zanedlouho již napříč Spojenými státy existovalo více než 1200 prodejen.
Do roku 1922 se Saundersovi podařilo Piggly Wiggly dostat na newyorskou burzu, což z něj udělalo velmi bohatého muže. Když se však mezi investory prosáklo, že několik franšíz společnosti zbankrotovalo, stala se společnost rázem cílem číslo jedna pro profesionální shortaře i investory, kteří zkrátka jen očekávali, že cena akcií poletí dolů.
Saunderse velké short pozice proti jeho značce nenechali klidným a rozhodl se kravaťákům z Wall Street postavit. Půjčil si proto v bance 10 milionů dolarů a začal skupovat obrovské množství akcií své společnosti, přičemž zároveň aktivně přesvědčoval další investory, aby se k němu přidali. Akcie Piggly Wiggly v krátkém čase více než ztrojnásobily svou hodnotu.
V mediích se začaly objevovat Saundersova slova o tom, že "profíci z Wall Street co nevidět dostanou výprask ve své vlastní hře." Bohužel pro Saunderse ale NYSE jeho snahy o nafouknutí ceny odhalila a pozastavila obchodování s akciemi Piggly Wiggly, což obchodníkům na Wall Street dalo čas, aby své short pozice dostatečně zajistili. Euforie opadla, a když bylo obchodování obnoveno, akcie zamířily volným pádem dolů. Saunders byl nakonec donucen vyhlásit bankrot.
Každý short-squeeze v historii přináší investorům stále stejnou lekci
GameStop i Piggly Wiggly přinášejí velmi podobné lekce. Brooks v knize vzpomíná, že Saunders si vzal spekulace shortujících obchodníků proti Piggly Wiggly příliš osobně. O tom, jakou paseku dokáží v investování napáchat nekontrolované emoce, v jejichž zápalu přestanete danou investici soudit racionálně na základě fundamentů, se přitom píše zas a znovu téměř na každém rohu.
"Musíte si uvědomit, že váš mozek je zapojen tak, abyste v případě peněz a investování konali jen ta nejhorší možná rozhodnutí," popisuje realitu Brad Klontz, profesor finanční psychologie z Creighton University.
"Pokud vás váš strach, že přicházíte o zisky, dovede až k intradennímu obchodování spekulativních akcií, dostali jste se na cestu, která zpravidla dlouhodobě dříve či později vede k selhání."
Oba tyto případy short-squeeze situací jsou zároveň jasnou ukázkou toho, proč tolik expertů na trhy tvrdí, že obchodování individuálních akcií - a zejména zahrávání si s rizikovějšími strategiemi, jako je shortování - by nikdy nemělo být součástí dlouhodobé investiční strategie.
Pokud jste někdo, kdo je běžný investor snažící se uspořit si na budoucnost, neměli byste vůbec plýtvat časem ve snaze porazit profesionály. Vlastně by vás žádný GameStop ani neměl zajímat, jelikož vaše investice zřejmě poběží ještě celé roky a nějaký měsíční výplach na jedné akcii je zcela mimo váš investiční horizont. Zvlášť když zároveň existuje vysoká pravděpodobnost, že tuhle hru prohrajete.
Strategie, při níž preferujete pomalé bohatnutí, má naopak mnohem větší šanci na úspěch, jelikož do svých investice každou chvíli "neryjete" a neriskujete, že se do spekulací příliš zamotáte a nakonec se ocitnete na špatné straně trhu - třeba v tom zmíněném shortu. Před vybíráním individuálních akcií ostatně loni při online setkání s akcionáři Berkshire varoval i zmíněný Buffett: "Nemyslím si, že většina lidí má na to, aby vybírali jednotlivé akcie. Pár možná ano, ale celkově bych řekl, že koupit si průřez amerických akcií a zapomenout na něj bude téměř vždy lepší alternativa."
---
Z toho, co jsem našel, je kniha bohužel dostupná pouze v anglickém jazyce. Pokud náhodou víte o českém překladu, který by se mohl hodit i ostatním, dejte vědět do komentářů. Zřejmě to vážně bude stát za přečtení.
#buffett #gates #knihy #businessadventures #johnbrooks #vzdelavani #cetba #investovani #lekce #historie #shortsqueeze #clarencesaunders #pigglywiggly #gamestop
tuhle knihu ještě na booklistu nemám. Jakto? ??
@PatrikKudlacek Taky ne... a zvažuju, že si ji pořídím. ?
@tomasdurcak tak hlavnĕ, že se dá sehnat v angličtině alespoň. Rozhodně zajímavé čtení ? Rychle! Ať nám nevezmou poslední výtisky, FOMO ?
@Lukefer ??
a hlavně ta poslední citace: "Pokud vás váš strach, že přicházíte o zisky, dovede až k intradennímu obchodování spekulativních akcií, dostali jste se na cestu, která zpravidla dlouhodobě dříve či později vede k selhání." ..sakra říkám si, jestli to není můj případ ?
Člověk je vždycky jedno rozhodnutí od toho do toho spadnout :D