Tento týden ve středu společnost Bankrate zveřejnila velmi zajímavý průzkum provedený mezi Američany. Zúčastnilo se jej celkem 2525 dospělých osob, které odpovídaly na otázky týkající se akciového trhu a jejich investičních návyků dnes a před pandemií. Z výsledků vyplývá několik zajímavých skutečností:
- 48 % Američanů věří, že trh je zmanipulován tak, aby znevýhodňoval individuální investory.
- 39 % Američanů prohlásilo, že před pandemií nemoci COVID-19 neměli ani dnes nemají v akciích zainvestován ani dolar.
- Z těch, kteří investují, 62 % prohlásilo, že dnes investuje přibližně stejný obnos peněz jako před pandemií.
Osobně mě asi nejvíc zaujal fakt, že takto velká část Američanů nedrží na akciovém trhu vůbec žádný podíl. Nabízí se logická otázka: Proč? Na první dobrou to může působit tak, že za to může přesvědčení o zmanipulovaných trzích. Není to však ani zdaleka ten nejčastější důvod. Tvůrci studie ne-investory požádali, aby vyjmenovali důvody jejich investiční nečinnosti zeptali a tady jsou nejčastější:
- 56 % dotázaných prohlásilo, že na investování nemají peníze
- 32 % odpovědělo, že akciím a akciovým trhům nerozumí
- 13 % preferuje bezpečnější formy zhodnocení jako spořící účty či vládní dluhopisy
- 13 % zmínilo obavy z toho, že trhy jsou zmanipulovány
- 12 % mělo nějaký jiný důvod
- 11 % vyjádřilo obavy z volatility akciových trhů
- 9 % se od trhů drží dál, neboť vidí ekonomický výhled pesimisticky
- 7 % akcie ignoruje kvůli vysokému věku a nemožnosti investovat dlouhodobě
- 7 % důvod svého ne-investování neví
- 2 % se investování nevěnuje, neboť již nashromáždili dostatečné bohatství
Jeden důvod lepší než druhý. Za nejrelevantnější však považuji zejména první dva - přes polovinu dotázaných neinvestuje primárně proto, že nemají peníze. A zhruba třetina se akciím vyhýbá proto, že jim zkrátka nerozumí.
Obavy z toho, že se na trzích dějí nekalosti, celé situaci taky příliš nepomáhají, ale týkají se zpravidla těch investorů, kteří již investují. Mnoho z nich má ostatně v čerstvé paměti kauzy okolo "meme akcií", které byly vykreslovány jako souboj retailových investorů s velkými hráči, v němž se nehrálo úplně čistě a jsou dnes předmětem vyšetřování ze strany několika amerických státních institucí.
Proč je investování tak důležité?
Spoření je v rámci osobních financí výborná věc pouze pro dosažení krátkodobých finančních cílů a pro vytvoření dostatečného finančního polštáře pro případ nouze.
Preferujete-li spořící účet před akciemi, je to samozřejmě vaše volba, ale musíte počítat s tím, že tyto investiční nástroje nejsou dobré pro dlouhodobé budování bohatství. Byť jsou stále lepší než běžný bankovní účet, kde peníze konstantně ze všech stran rok co rok okusuje inflace. Ani v jednom případě se však nemůžete spolehnout na to, že se vám dlouhodobě bude dařit zachovat hodnotu vašich peněz. A už vůbec se vám nepodaří jejich množství navýšit.
Pro účely budování bohatství je pro investičního začátečníka či laika rozhodně vhodné úspory vložit do dostatečně diverzifikovaného portfolia a příliš na něj nesahat. Jedním praktickým způsobem, jak toho dosáhnout, je investovat do indexového fondu, jež sleduje americký akciový index S&P 500. Tuto investici ostatně naprosté většině běžné populace jako nejbezpečnější a nejvýnosnější doporučuje i Warren Buffett.
A není těžké pochopit proč. Od roku 1965 do roku 2020 index S&P dosáhl průměrného ročního zhodnocení 10 % a celkem jeho hodnota vzrostla o více než 23 000 %.
Začít s malým kapitálem není nereálné
Investování do akcií je proto na základě výše uvedené statistiky ideální základ pro budování finančního zabezpečení pro budoucnost (zejména na penzi), kterému by se měla věnovat naprostá většina pracujících lidí - zejména těch mladších.
Vzhledem ke složenému úročení můžete dosáhnout exponenciálního růstu svého jmění i v případě, že začnete investovat menší částky. A čím dříve s tím začnete, tím snazší pro vás bude svých finančních cílů dosáhnout, protože čas je vašim největším přítelem.
Pokud byste začali ve 25 letech spořit 100 000 Kč ročně a tuto částku investovali při průměrném ročním zhodnocení 8 % (nechejme si menší rezervu vůči zmíněným 10 %), v 65 letech byste na účtu měli více než dvojnásobnou částku než někdo, kdo se spořením a investováním počkal až do 35 let:
Investování ještě nikdy nebylo dostupnější
Pustit se dnes do investování je levnější a snazší než kdy dříve. Zmíněné indexové fondy nabízejí průměrnému pracujícímu člověku vše, co by solidní diverzifikované portfolio mělo mít, aniž by jej zároveň na druhé straně zbytečně odírali na poplatcích či komisích (náklady na roční investici do indexového fondu jsou zpravidla v řádu jednotek dolarů na každých investovaných 10 000 $). Individuální investoři dnes rovněž mohou investovat již od bezprecedentně nízkých minimálních částek, což bylo dříve (zejména před digitalizací) zcela nemyslitelné.
Velmi rychle se rovněž množí počty brokerských společností, které si za zprostředkování vašich obchodů neúčtují žádné komise.
Do jisté míry tak dnes investování pro vás může být jen tak komplikované, jak komplikovaným si jej uděláte. Konzistentní, dlouhodobě úspěšná strategie totiž může spočívat opravdu pouze v tom, že budete pravidelně přikupovat akcie nízkonákladového indexového fondu.
#investovani #akcie #trhy #vedomosti #vzdelani #financnigramotnost #sporeni #osobnifinance #indexovyfond #riziko #naklady #poplatky #diverzifikace #sporiciucet #inflace