Teprve v červenci loňského roku prolomila cena největší kryptoměny hodnotu 10 000 dolarů. Na růst ke dvojnásobné hodnotě si pak investoři museli počkat do prosince. Během necelého měsíce se pak cena bitcoinu opět zdvojnásobila a 9. ledna 2021 se obchodoval poprvé ve své historii za 40 000 dolarů. Od té doby sice bitcoin postihly dvě korekce ceny (a nyní se nacházíme pravděpodobně ve 3. korekci), přesto se cena bitcoinu podívala v průběhu března až na cifru 60 000 dolarů.
To je neuvěřitelný růst u digitálního aktiva, kterému stále řada investorů přisuzuje nulovou hodnotu. Postupem času se však také rozšiřuje počet lidí, kteří věští bitcoinu zářnou budoucnost. Lidé, kteří ho pár měsíců zpátky přehlíželi se pomalu stávají bitcoinovými býky.
Mnoho odborníků a investorů tak nyní očekává růst bitcoinu k další důležité psychologické hranici 100 000 dolarů. Proč by měla cena největší kryptoměny do konce letošního roku této cifry dosáhnout?
1. Zájem institucionálních investorů
Odhady odborníků vycházejí z dynamiky ceny bitcoinu, která odpovídá dynamice změny ceny nedostatkového aktiva.
Podle oceňovacího modelu Stock-to-Flow (používaného k odhadu hodnoty nedostatkových aktiv) již letos může bitcoin dosáhnout na cenu 100 000 dolarů. Co je to ten model Stock-to-Flow? Stock-to-Flow je poměr mezi existující zásobou určité komodity (#bitcoin, #zlato nebo stříbro) a „přítokem“ nových jednotek. Zatímco v případě klasických komodit může „přítok“ - nabídka růst s otevíráním nových dolů, v případě bitcoinu se tento přítok s každým halvingem snižuje, až nakonec přibližně v roce 2140 úplně „vyschne“. Poptávka po bitcoinu přitom neustále roste, zejména díky zájmu institucionálních investorů.
Jejich zájem roste na pozadí rekordního růstu největší kryptoměny. Další velké investice společností, které budou následovat Teslu a Square, přitom nejsou jediným příkladem rostoucího zájmu institucí o bitcoin. Velký zájem o digitální aktiva projevuje například #Visa, která hodlá zavést na svých kreditních kartách cash-back v podobě bitcoinu. Další velké společnosti ho začínají přijímat jako prostředek platby, ať už se jedná o #Paypal, nebo #Apple prostřednictvím Apple Pay. Rostoucí zájem institucí bude pravděpodobně i v blízké budoucnosti stimulovat další růst ceny nejstarší kryptoměny.
Do růstu ceny bitcoinu pak může také promlouvat bezprecedentní politika Federálního rezervního systému USA a ekonomická nestabilita, která roste v důsledku neustálého emitování nových dolarů. Nejenom instituce, ale i drobní investoři hledají způsoby, jak ochránit své volné peníze před inflací a investice do bitcoinu se jeví jako mnohem pohodlnější a lukrativnější než nákup fyzického zlata, jehož cena navíc od srpna loňského roku spíše setrvale klesá.
2. Růst následovaný po korekci
Přestože se očekává dosažení mety 100 000 dolarů do konce roku 2021 není vyloučena v následujících týdnech ani výrazná korekce, která se zdá být spíše nevyhnutelná, protože trh bude zkrátka potřebovat nějaký „nový růstový impuls“. Spouštěčem může být například vysoká koncentrace krátkých pozic na bitcoinu na velkých kryptoměnových burzách.
V prosinci se všeobecně věřilo, že je takový scénář nemožný, ale v letech 2013 a 2017 jsme již dvakrát zaznamenali rychlý růst o 1 000 %. Posléze následovaly výrazné korekce. Na rozdíl od minulosti jsme však dnes v trochu jiné situaci. Je pravděpodobné, že nás čeká výrazná korekce, která sníží cenu bitcoinu k nějaké smysluplnější hodnotě, nebude se ale jednat o desítky procent, jak jsme viděli v minulosti. Této korekce navíc pravděpodobně využijí zmínění institucionální investoři k velkým objemům nákupů, které následně opět vystřelí cenu bitcoinu vzhůru a nastartují růstový trend, který by měl vrcholit právě u zmiňované hranice 100 000 dolarů za Bitcoin.
Slovo závěrem:
Nebudu si hrát na odborníka na bitcoin, pravidelní čtenáři už vědí, že jím nejsem. Některé informace z článku jsou tak převzaté z původního článku zde. Sám bych si podobnou predikci nedovolil pronést, už jenom proto, že jsem vůči bitcoinu stále skeptikem. To mi ovšem nebrání investovat pravidelně drobnou částku do jeho nákupu, což se mi také jeví jako nejrozumnější cesta, jak do bitcoinu investovat.
Tato predikce je pouze jedna z mnoha. Bitcoinoví býci se nám rodí jako houby po dešti. Nejedná se přitom pouze o významné osobnosti kryptoměnového odvětví, jako je ředitel kryptoměnové burzy Kraken, jenž bitcoinu věští do konce desetiletí růst až na 1 000 000 dolarů, u kterého se předpokládá, že nebude střílet do vlastních řad. Ještě pozitivnější výhled nabízejí analytici jedné z největších amerických bank Citibank, kteří věří, že by bitcoin mohl do konce roku pokořit hranici dokonce 300 000 dolarů.
#kryptomeny #kryptomena #bitcoin #digitalniaktiva #predikcebitcoinu #cenabitcoinu #jakinvestovat #investovani #pravidelnainvesticedobitcoinu
A já bych řekl, že když budou nakupující, tak cena prostě půjde výš ?... Proč jsi pořád skeptik?
no právě.. když budou kupující... ? Tulipány lidi taky kupovali ve víře, že budou kupující a když to koupí draze, tak to prodají dále někomu dalšímu, kdo to koupí ještě dráž... než splaskla bublina... bitcoin samozřejmě může mít užitek narozdíl od tulipánů.. ale stále vidím dost nebezpečí..hlavně regulace...
@PatrikKudlacek vidím jeden podstatný rozdíl - u BTC je známá technologie, a víme celkem bezpečně jaká jsou případná rizika (regulace, blackout, rozbití internetu, etc.), zatímco u tulipánové horečky to bylo zcela (pohledem tehdejší úrovně znalostí) nepředvídatelné (po stránce podstaty věci), zatímco po psychologické stránce jsme my, lidé, pořád stejní. takže příměr dobrý, ale za mně trochu nekorektní (a to říkám i jako někdo, kdo BTC nevěří)