Stručně řečeno můžeme pojmem "altcoin" nazvat jakoukoli kryptoměnu, která není Bitcoin. V krypto-komunitě se můžete setkat i s pojmem "shitcoin", což - jak název napovídá - je oblíbené označení, kterým spekulanti častují altcoiny, jež považují za nesmyslné či bezcenné.
Altcoin je zkratkou pojmu alternative coin a označuje tedy takové digitální měny (kryptoměny), jež jsou alternativou bitcoinu. Všechny altcoiny byly vytvořeny až po bitcoinu a velmi často jsou svými tvůrci aktivně prezentovány jako lepší alternativy nejpopulárnější kryptoměny.
V době psaní tohoto textu je dle webu CoinMarketCap tržní valuace celého globálního kryptoměnového trhu 1,779 bilionu dolarů, přičemž valuace všech kryptoměny vyjma Bitcoinu (neboli všech altcoinů) je 713 miliard dolarů. To znamená, že altcoiny dnes tvoří 40 % celého kryptoměnového trhu.
Jelikož vytvořit novou kryptoměnu dnes není až takový problém, odhaduje se, že na světě existuje již více než 5000 různých altcoinů. Z této cifry by vám rovněž měl být jasný první fakt o této skupině kryptoměn - většina altcoinů nebude nikdy schopna se doopravdy prosadit a stát se něčím užitečným, co bude schopno produkovat dlouhodobé zhodnocení.
Na druhou stranu je ale potřeba říct, že zároveň existuje celá řada nadějných altcoinů, které svým charakterem pomáhají vylepšovat již existující či rozvíjet zcela nové oblasti blockchainové technologie. Jako příklad lze uvést altcoiny Ethereum a Chainlink, které se snaží najít smysluplné spojení technologie blockchainu a reálného světa (za první hmatatelnější příklad lze považovat např. nezastupitelné tokeny neboli NFT, jež z drtivé většiny běží právě na blockchainu etherea). Obě kryptoměny rovněž spojuje pojem "smart contract".
Jedním dechem je ale potřeba dodat, že vody altcoinů představují z pohledu investování vysoce rizikovou záležitost. Bez důkladného studia a vzdělání v tomto oboru existuje poměrně slušná šance, že o své peníze místo znásobení jejich hodnoty spíš přijdete. I pokud se tedy náhodou po přečtení tohoto textu rozhodnete, že vám investice do altcoinů dává smysl, dostatečně se ujistěte, že chápete rizikovost této třídy aktiv, která je popravdě ještě o úroveň výš než v případě mnohem známějšího a zavedenějšího bitcoinu.
Má smysl do altcoinů investovat?
Kryptoměny jsou dnes jakožto potenciální forma investice velkým lákadlem. V případě altcoinů jde primárně o to, že když se podíváte na jejich dnešní ceny, v mnoha případech vám může připadat, že nabízejí podobnou šanci, jako kdybyste do bitcoinu investovali, když ještě stál jen pár dolarů či desítek dolarů. Zároveň s sebou ale přirozeně nesou mnohem vyšší riziko a je prakticky jisté, že zdaleka ne všechny čeká stejně pohádková budoucnost jako BTC.
Hezkým aktuálním příkladem je Dogecoin, jehož cena se letos v lednu zdánlivě bezdůvodně splašila a lidé jej začali ve velkém nakupovat. Následně se přidali influenceři typu Elon Musk a další celebrity, kteří z něj udělali virální senzaci a vyhnali jeho cenu o stovky procent nahoru. Problémem je, že podobné euforické rally - zvlášť pokud je žene vzhůru pouze retailový kapitál - mohou z výsluní spadnout zpět na dno stejně rychle, jako vyrostly. Z historie Bitcoinu ostatně víme svoje, že ano...
U kryptoměn konec konců platí úplně to samé jako u akcií. Čas strávený v trhu je v drtivé většině případů cennější a ziskovější, než snaha časovat trh. Proto je lepší investovat do něčeho, čemu skutečně z dlouhodobé perspektivy věříte a nesnažit se krátkodobě svézt na něčem, co je najednou populární a obrovsky roste, i když ještě nedávno to nikoho nezajímalo. Riskujete velké ztráty v případě, že dorazí (velmi pravděpodobná) korekce. Zvlášť pokud takový růst neženou reálné, hmatatelné výsledky, ale pár líbivých tweetů nebo komentářů na Redditu.
Ignorovat altcoiny jako investiční nesmysl je krátkozraké. Ale když už do nich investovat, pak s dlouhodobým horizontem a pouze do těch, u nichž skutečně věříte, že mají potenciál a jde o dobrou investici. Pro to je zpravidla potřeba mít trochu technologických znalostí a přehledu, abyste dokázali adekvátně odhadnout, zda vám plánované využití daného altcoinu dává smysl a vidíte v něm reálný potenciál. V opačném případě je to obyčejný - a zbytečně rizikový - hazard.
Jak poznat altcoin, který stojí za investici?
Tohle je velmi ošemetná otázka a osobně bych se měl velmi na pozoru před každým, kdo vám bude tvrdit, že nějaký altcoin je "100% skvělou investicí, která poletí ke hvězdám stejně jako Bitcoin". Opět zde do jisté míry platí stejné principy jako u ostatních cenných papírů - nikdo nemá křišťálovou kouli. Zásadním rozdílem je ale skutečnost, že kryptoměny jsou velmi mladé aktivum, u nějž zatím neexistují prakticky žádné regulace, jež by chránily samotné investory.
Když investujete do cenného papíru na burze jako je NYSE nebo Nasdaq, možná si to plně neuvědomujete, ale máte za zády desítky ochranných mechanismů, jež byly za posledních více než 100 let existence amerických burz vybudovány. Chrání vás například proti tomu, aby dnes celý trh v okamžiku nemohl bezdůvodně spadnout na čistou nulu nebo proti tomu, abyste v případě krachu vašeho brokera nepřišli o celé své portfolio a všechny své peníze na účtu, o čemž jsem podrobněji psal tady.
V případě altcoinů však neplatí, že úplně všechny spadají pod jurisdikci tržních regulátorů, jakým je například SEC. Plus je dobré mít na paměti, že ani SEC není všemocná, takže i altcoiny, které spadají pod SEC, s sebou mohou nést vysoké riziko podvodu a ztráty investovaného kapitálu stejně, jako je tomu třeba v případě penny stocks. Prostředí altcoinů dnes proto stále připomíná spíš Divoký západ. Pohybuje se na něm hromada různých lidí a odhadnout přesné riziko je téměř nemožné. Jinými slovy nejde o trh pro typického retailového investora zvyklého pouze na tradiční akcie.
V mnoha případech není vůbec neobvyklé, že ani nevíte, kam vaše peníze vložené do altcoinu jdou, nebo kdo je na druhé straně přijímá. Stačí si ostatně vygooglovat klíčové sousloví "SEC cryptocurrency" a okamžitě se na vás vyhrne nekonečný proud vyšetřování či obvinění z podvodů a Ponziho schémat. Proto to přirovnání k Divokému západu.
Toto nejsou žádné z prstu vycucané příběhy, které vás mají vystrašit, ale reálná rizika, jež by žádný investor neměl ignorovat ani v případě altcoinů, ani v případě žádného jiného aktiva, do kterého se chystá investovat. Jde zkrátka o tak mladý obor a trh, že žádní velcí experti na investování do moře existujících kryptoměn, kde neustále přibývají další a další nové altcoiny, ani existovat nemohou. Na druhou stranu existují všeobecné investiční principy, jež platí úplně stejně při investování do zlatých mincí, akcií, nemovitostí či kryptoměn.
A nelze dostatečně zdůraznit, že byste měli investovat pouze do těch altcoinů, které v maximální možné míře chápete a v jejichž potenciál skrz naskrz věříte. Měli byste mít jasnou představu o tom, kdo za daným coinem stojí, jaké je jeho pozadí, smysl jeho vzniku, detaily jeho nabídky i potenciální budoucnost. Za takových podmínek je rozhodně možné nalézt takový altcoin, u nějž dojdete k přesvědčení, že za investici stojí.
Hledáte-li pro své portfolio co nejbezpečnější altcoiny, je na místě vzít si 5 nebo 10 aktuálně největších kryptoměn dle tržní valuace, odmazat nahoře z prvního místa Bitcoin a na zbylé trhy se podrobně zaměřit. Aktuálně na 2. až 10. pozici najdete Ethereum, Binance Coin, Tether, Cardano, Polkadot, XRP, Uniswap, Litecoin a Chainlink.
U altcoinu s velmi malou tržní valuací je naopak potřeba mít se mnohem více na pozoru. I když je jeho příběh sebelepší a nabízí třeba zcela nový a unikátní způsob využití blockchainové technologie, malá tržní kapitalizace činí tyto altcoiny zranitelnějšími vůči tržní manipulaci či útoku hackerů.
7 otázek, které byste si měli položit před investováním do konkrétního altcoinu:
- Kdo daný altcoin vydává a sponzoruje? Jaké je jejich pozadí a jakým způsobem na transakci vydělává?
- Kam vaše investované peníze odejdou a na co budou použity?
- Jak a kdy budete moci svou pozici prodat a uzavřít? A kolik vás prodej bude stát?
- Jaká specifická práva vám investice do daného altcoinu dává?
- Existují nějaké dostupné finanční výkazy? Procházejí auditem? Pokud ano, kdo tyto audity provádí?
- Jakým způsobem je altcoin legálně chráněn pro případ podvodu, hacknutí či napadení malwarem?
- Kdo je zodpovědný za navrácení vašich peněz, když daný altcoin zítra zamíří do kytek? Pokud dojde k porušení vašich práv, budete schopni získat adekvátní náhradu za svůj ztracený kapitál?
Na závěr snad netřeba dodávat, že do altcoinů byste měli za všech okolností investovat pouze takový obnos peněz, který si můžete dovolit do poslední koruny ztratit. Vstupujete na tenký, velmi mladý a téměř neregulovaný led, tak pozor, kam šlapete.
#investovani #kryptomeny #altcoin #bitcoin #shitcoin #riziko #blockchain #technologie #dogecoin #ethereum #binancecoin #tether #cardano #polkadot #xrp #uniswap #litecoin #chainlink
Možná je dobré říci, že žádné Altcoiny neexistují. Máme kryptografické projekty.
Pojem altcoin a shitcoin si vymysleli BTC maxi ve snaze se odlišit od ostatních a pohrdat jimi.
Ethereum je už zastaralý projekt stejně tak jako BTC. Drží se jen díky tomu že jsou známé a všude propagované.
Když si porovnáte kvalitu vývoje například Cardana s ostatními podobnými platformami jako Ethereum, tak zjistíte jak děravé tyto ostatní projekty jsou.
@dac Díky za info, bohužel se obávám, že pojem altcoin je více než rozšířený. O "bitcoin killers", kteří jsou technologicky jinde, se mluví už nějaký ten pátek. Zatím to ale vypadá, že trh to ignoruje. A není divu, když ani o pozadí BTC většina jeho investorů moc netuší a vlastně je to ani nezajímá. V budoucnu nás možná někdy čeká střídání stráží na vrcholu nejhodnotnějších kryptoměn, ale podmínkou je mnohem mnohem širší povědomí o celé téhle technologii.
Pekne napísané :) Ja by som sa podelil o svoju investičnú stratégiu. Zainvestoval som malé sumy asi do 80 altov, ktoré ma zaujali po krátkej analýze. Za posledný polrok 300% zhodnotenie :) Síce nezarobím na prudkom náraste nejakého coinu, ale aspoň sa pokojne vyspím :)
Mno za poslední půlrok vyskočili naprosto všechny shitcoiny, protože jejich kurz souvisí s BTC. Ovšem jakmile BTC udělá nějakou větší korekci, všechny shitcoiny zamíří pod nulu.
@Karkoska
Tvl "pod nulu"??? Tak to jsem ještě neslyšel......
Všechny shitcoiny souvisí s BTC.....
Mno.. tak ty máš dost odvahy tady dělat ze sebe pitomce
@jiriBily Jsem realista. Pokud BTC klesne např o 20 procent, altcoiny sletí minimálně o 30 procent. Nebo aspoň drtivá většina. Takto jsem myslel tu nulu :-) Pozoruju to už 4 roky.
@Karkoska Toho som si vedomý a dúfam, že sa mi podarí včas z altov vyskočiť :D Z dlhodobého hľadiska verím zatiaľ iba btc
Ano BTC je jediná jistota, vše ostatní je pouze kasino :-) Tož držím palce, ať se vám to podaří vyskočit včas. Mě se to nepovedlo u žádného shitcoinu, které jsem nakoupil v roce 2018, protože nerad prodávám ve ztrátě a pevně jsem věřil, že se z toho dostanou.
@Karkoska V roce 2018 byl bohužel nejhorší čas na nákup čehokoliv. Teď do konce roku je opět ideální čas, než zase skočíme z bull do bear marketu.