5 minut čtení

Dogecoin? Zapomeňte na něj, raději si nastudujte těchto 5 málo známých, ale zajímavých altcoinů!

Zatímco bitcoin upevňuje svou roli jakožto nejpopulárnější kryptoměny na světě a po boku jej doplňují ethereum a aktuálně velmi populární dogecoin, v závětří mimo mainstream lze najít pár rostoucích altcoinů, jež rovněž stojí za řeč.

Všechny jsou oproti krypto-stálicím novější, volatilnější, mají nižší tržní kapitalizaci a tím pádem rovněž v případě svého úspěchu nabízejí vyšší potenciál zhodnocení. Zároveň jsou solidní altcoiny stále častěji skloňovány jako vhodná diverzifikace skrz rizikovější kapitál v investičním portfoliu. Vývoj jejich hodnoty totiž nijak nekoreluje s tradičními investičními aktivy, jako jsou např. komodity nebo akcie.

Kromě zajímavého růstového potenciálu altcoiny nabízí rovněž možnost pasivního příjmu skrz staking, tedy metodu, kde investor dostává odměnu za to, že danou kryptoměnu drží (velmi zjednodušeně to lze přirovnat k dividendě za držení akcií). Zdaleka největším důvodem, proč těmto alternativním coinům vůbec věnovat pozornost, je ale unikátní blockchainová infrastruktura, jež některé z nich obklopuje a která má do budoucna zajímavý potenciál.

Spoluzakladatel a řídící společník finanční instituce Nexo, jež se zabývá digitálními aktivy, Antoni Trenchev očekává, že letošní rok by mohl být pro růst hodnoty altcoinů zlomový: "Stále víc a víc altcoinů se dostává na radary obchodníků. Zároveň začínají pod tlak dostávat ethereum, které musí čelit obrovskému influxu uživatelů, vývojářů, decentralizovaných aplikací, DeFi protokolů a šílenství okolo NFT."

Budoucnost v altcoinech vidí i jednatel digitální platební platformy Wires Harold Montgomery: "Tyhle nové měnové systémy dokáží překonat limitace ve škálovatelnosti a rychlosti transakcí, které vidíme u bitcoinu a etherea a které aktuálně sabotují jejich praktické využití. Dokáží zvládat miliardy transakci bez ohledu na jejich velikost, čímž mají potenciál přesunout do tohoto prostoru konečně celý globální obchod."

Altcoiny mají samozřejmě i své odpůrce (ti jim zpravidla říkají spíš "shitcoiny"), kteří sice na jednu stranu kvitují jejich unikátní možná využití, ale zároveň varují před prakticky nulovou aktuální adaptací jejich protokolů. I samotný bitcoin či ethereum ostatně čeká na infrastruktuře ještě hromada práce.

Faktem nicméně zůstává, že altcoiny začínají - pravděpodobně i díky velkému úspěchu bitcoinu - získávat ze strany spekulantů stále více pozornosti. A pokud se o ně chcete začít zajímat podrobněji, začít můžete u této pětice, o níž se mluví stále víc nahlas (cenové grafy pocházejí z Coinbase): 

Avalanche (AVAX)

Avalanche je nový blockchain, jež je schopen zpracovat víc transakcí než ethereum, mnohem rychleji a zároveň při nižších nákladech. Jinými slovy jde o technologii, jež dokáže oproti druhé nejpopulárnější kryptoměně "více za méně". Zatímco Ethereum (1.0) dokáže zvládat 30 transakcí za sekundu, Avalanech jich za stejných podmínek zvládne 4300. Takový rozdíl může být zcela zásadní pro další růst nových služeb, jako jsou např. DeFi.

---

Cardano (ADA)

Cardano je již relativně zavedený blockchain, jež má ambici pozitivním způsobem změnit svět. A to zejména svým cílem poskytnout přístup k finančním službám v rozvojových zemích, pro což má lepší podmínky už jen tím, že je energeticky méně náročné než bitcoin. Investice do Cardano by tak měla stát na tom, že věříte v jeho filozofii a přístup. Jeho blockchain navíc neustále prochází úpravami a daří se ho vylepšovat dle plánu, což ukazuje, že by mělo jít o zdravou síť.

---

Polkadot (DOT)

Polkadot je švýcarský blockchain, jež vznikl uprostřed pandemie koronaviru. Jeho tvůrcem je spoluzakladatel Etherea Gavin Wood. Někdy bývá označován jako jeden z nejočekávanějších next-gen blockchainů nebo také "Ethereum-killer". A to zejména díky své schopnosti umožnit vývojářům budovat své vlastní blockhainové sítě a následně je mezi sebou propojovat. Zároveň nemá problém s limity škálovatelnosti, kterým musí ethereum čelit. Schopnost komunikovat s několika různými blockchainy současně je považována za zcela klíčovou pro budoucnost decentralizovaných aplikací, což dělá z Polkadotu velmi zajímavý altcoin, byť je stále velmi mladý.

---

Cosmos (ATOM)

Cosmos je - podobně jako Polkadot - ekosystém blockchainů, jež mezi jednotlivými různými blockchainy umožňuje provádět výměnu dat. Na rozdíl od Polkadotu (nebo Etherea) je však blockchain Cosmosu zcela nezávislý a má vlastní consensus mechanism i způsob validace. Tento altcoin tak skýtá smysluplné řešení pro budoucí snahy spojovat různé blockchainové projekty dohromady pod jednu střechu.

---

The Graph (GRT)

The Graph je teprve pár měsíců starý altcoin. Jde o decentralizovaný open-source indexový protokol pro blockchainová data. Zatím není zdaleka zavedený, ale už nyní se mu přezdívá "Google blockchainů", jelikož jde o platformu, skrz kterou je možné skrz jednoduché vstupní dotazy prohledávat jakákoli data. The Graph toho zatím mnoho neukázal, nicméně rozhodně v sobě skrývá velké možnosti - mimo jiné jako potenciální datový seznam všech blockchainů a decentralizovaných aplikací. Technologii Graphu již dnes využívá třeba decentralizovaná burza Uniswap.

---

#kryptomeny #investovani #altcoiny #diverzifikace #rustovypotencial #blockchain #avalanche #cardano #polkadot #cosmos #thegraph

Hodnocení: +59
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Držím všetky uvedené, diverzifikácia je základ.Ale ak sa ADA tento rok nič nepodarí dodať, tak sa presunie na zoznam shitcoinov.

    +1
  • Osobně to vidím spíše ALGO > ADA > DOT pokud se budu bavit o technickém fundamentu, protože to o čem ADA zatím jen sní, tak ALGO už má na mainnetu dávno, jako SC apod...

    -3
  • Etherum už myslím přešlo na verzi 2.0

    -8
  • A co říkáte na Solanu (SOL)?

    0
  • Graph vlastním. Polkadot znám. Ostatní mě nelakají.

    0